Stārtapu Atspulgi 2015 | Speciāli CTRL.lv

Neapgalvojot, ka šeit uzskaitītie ir svarīgākie Latvijas uzsācēj-uzņēmumu jeb stārtapu veiksmes stāsti, no virknes veiksmīgo, manuprāt, jāizceļ daži, kas spējuši būt efektīvākie laužot jau ierastās industriju robežas un pieņēmumus.

Fintech Veiksmes

Swipe

Lai gan Rietumu bankas atbalsts finanšu sektora stārtapiem nesaucās tik stilīgi kā ERGO FinTech Academy (banka izveidojusi Decta startup programmu), tieši Rietumu bankas atbalsts lielā mērā sekmēja viena topa dalībnieka Swipe izaugsmi. Šis uzsācēj-uzņēmums piedāvā ērtāku un uz klientu fokusētu tiešsaistes maksājumu risinājumu, ir mērogojams (tā piedāvātos rīkus ērti lietot jebkur uz zemeslodes) un praksē pārbaudītā elastība meklējot klientam tehniski ērtāko piedāvājumu iepakota elegantā dizaina čaulā.

Monea

Sīkamksājumu bizness un lietotne Monea būvēts kā labs korporatīvais uzņēmums, arī sākuma komunikācijā varēja just klasisku korporatīvo pieeju ar zīmola vēstnešiem un “mums ir arī Vējonis” līdzdalību. Taču kā stārtaps Monea ir lielisks, jo uz finanšu ikdienu un lietotāju vajadzību paraudzījies no lietderīga skatpunkta. Lietotne Android veikalā gan vēl nav sasniegusi savu piectūkstošo lejuplādi, taču AppAnnie reitingā iOs lietotāju vidū ir pārliecinoši populārāko desmitniekā finanšu sadaļā.

Lai arī šie abi jaunie uzņēmumi pagaidām nav piesaistījuši tik daudz līdzekļu kā Latvijas stārtapu gigants, virtuālās naudas bitkoin jomas līderis BitFury, Latvijā tieši finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem jaunajā, 2016 gadā paredzu lielisku izaugsmes potenciālu.

Ievērojamākā investīcija

Parasts soctīklotājs Latvijā vairāk zinās Rīgas nanoūdeni, taču stārtapu vidē viens no gada interesantākajiem darījumiem noritēja tieši ar nanotehnoloģiju uzņēmumu Naco Technologies. Šis vairākos posmos finansējumu Latvijā saņēmušais zinātnes uzsācēj-uzņēmums tiks veiksmīgi nodots starptautiska uzņēmuma rokās. Darījumu summa publiski nav tikusi izziņota, taču šis exit, darījis labu kā apliecinājums, ka zinātne Latvijā spēj radīt tirgus vērtībā konvertējamu produktu. Mani apsveikumi ne tik daudz par summāro darījuma vērtību kā par pozitīvo signālu — ka Latvijā rada ne tikai ekokultūras izstrādājumus un darina dažādu šķirņu alu.

Gada “dzelžu” uzvara

Šādā nominācijā vajadzētu nosaukt kā Airdog par piepildīto solījumu un uzsāktajām dronu piegādēm (ļoti cerēju, ka visu laiku veiksmīgākā Latvijas pārstāvju kampaņa KickStarter noslēgsies ar piegādēm), tā dizaina balvas ieguvēji BrumBrum velo, kuri atrisināja pirmo redzamāko copycat izaicinājumu stārtapu vidē, gan 3D drukas iekārtu ražotājus MassPortal, gan skandu ražotājus SquareAudio..

Tomēr gribas izcelt DriveEo — autoindustrijas pēdējos mohikāņus Latvijā un reizē elektrotransporta pionierus, kuru uzvara Paikspīkas kalnā startējot ar Latvijā konstruētu sacīkšu ierīci — elektroautomobīli, kuru vada Latvijā radīts dzinēja kontrolieris (kas iespējams drīzumā pārceļos uz kādu lielsērijas elektroauto) bija Latvijas stārtapu augstākais sasniegums gan tiešā gan pārnestā nozīmē.