Ako tráviť čas s mladými -tipy na leto.

Raz ma pozvali na biblickú skupinku prednášať o evanjelizácii. Počas skupinky sa vonku hrali decká, kopali len tak z nudy do plechovky a nadávali. Skupinke som povedal, že je to skvelá príležitosť — stačí kúpiť dobrú loptu, začať s nimi hrávať futbal a pritom im postupne hovoriť do života evanjelium.

Dnešné miléniové decká nie sú nastavené počúvať priamo podané evanjelium, neberú do života autority, slová pre nich nemajú skoro žiadnu cenu. Preto ani slovo evanjelia k nim ľahko nepreniká.

To, čomu rozumejú sú skutky, gestá. Ak chcete získať ich pozornosť, musíte vybudovať najprv most skutkov. To znamená urobiť niekoľko pokusov, ktoré nemusia hneď vyjsť. Je to však investícia.

Potrebujete plán.

1.Nápad

Nemusí to byť nič veľké a ani toho nemusí byť veľa. Nech to má však nejakú následnosť. Tu potrebujete zjavenie — Boh presne vie, ako na tie decká, hľadajte to u neho. Musí to byť relevantné ich kultúre a musí to mať „šmrnc“ Ducha. Nekopírujte niekoho myšlienku ako prvú vec. Môže vás napadnúť niečo, čo už napadlo iného, to je v poriadku, ale pretvorte to podľa vašej situácie. Experimentujte :-)

2. Oslovte partnerov

Obráťte sa na pár kamarátov, nech vám pomôžu. Možno budete potrebovať ich ruky a peniaze. Toto je čaro synergie: štedrosť, duchovnosť a praktickosť. Tip na partnerov: priatelia, rodič, farár, pracovník samosprávy.

3. Získajte záujem. Komunikujte

Vytlačte letáky a nahádžte ich do schránok. Vytvorte udalosť na facebooku. Určite však choďte do terénu. Stretávajú sa mladí večer na zastávke? Doneste vedro s ľadom a drinkami v plechovke. Postavte ho doprostred a hoďte nejakú reč. Že budú šokovaní? Budú! Veď o to ide. Zopakujte to párkrát a pozvite ich na nejakú väčšiu vec. Čo tak párty? Basketbalový turnaj o špičkové ceny?

Nech sa páči, jeden tip „Garden Party“ s jedlom a filmom. Prehovorte rodičov, aby vám nechali záhradu pre vašich nových budúcich priateľov. Rodičov „umiestnite“ mimo dom :-). Zožeňte gril, dataprojektor, reproduktory, sviečky, dobrú hudbu, či klipy. Výber hudby a klipov môže mať v sebe jemné posolstvo. Po prvotriednom jedle môžete dať nejaké dva „icebreaky“ (aktivity zamerané na spoznanie sa a vytvorenie dobrej nálady) a na to dobrý dezert (zmrzlina bude fajn), pustite dobrý film. Po filme dajte ľudom do ruky drink a rozprúďte debatu.

Ak sa vám to podarí, garantujem, že pri zopakovaní akcie o dva týždne ľudia privedú svojich kamošov, budú viac v pohode a otvorení. Môžete im svedčiť jednotlivo počas jedla, či uvoľniť nejaké priamejšie posolstvo.

Rada na záver:

Buďte uvoľnení, majte postoj rozsievača dobrých vecí, tešte sa z Boha a ľudí. Neľutujte námahu. Prajem vám krásne leto!

Marthy

http://www.lifecamp.sk