آیا پسته برای نوزاد مفید است؟

پسته برای نوزاد
تغذیه ی نوزادان یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسائلی ست که باید به آن توجه ویژه ای شود. شاید این سوال پیش آید که نوزادان به جز شیر مادر تغذیه ی دیگری ندارند اما غذایی که یک مادر شیرده مصرف می کند در واقع تغذیه ی نوزاد محسوب می شود و علاوه بر این از 6 ماهگی به بعد مکمل های غذایی و غذای کمکی نیز به رژیم غذایی نوزادان اضافه می شود.
یکی از مکمل های غذایی مغز ها هستند. مغزهایی مثل پسته، بادام درختی، فندوق و گردو و … از جمله مغز هایی هستند که انتخاب مادران می باشد. اما یکی از نکات مهم و قابل توجه این است که آیا مصرف مغزهایی مثل پسته برای نوزادان مناسب است و مشکلی ایجاد نمی کند ؟

چه مشکلاتی با مصرف پسته در نوزادان ایجاد می شود؟

مغزهایی مثل پسته آلرژی زا هستند و برای کودکان و نوزادان می تواند خطر آفرین باشد خصوصا کودکانی که سابقه ی خانوادگی در آسم، اگزما و تب یونجه دارند به همین دلیل بهتر است قبل از اضافه کردن هر نوع آجیلی به رژیم غذایی نوزادان با پزشک اطفال مشورت کنید.
به غیر از این، طرفی مغز ها هضم سختی دارند و ز آنجایی که دستگاه گوارش نوزادان کامل شکل نگرفته با مصرف پسته دچار نفخ و درد های ناشی از سوء هاضمه خواهند شد به همین خاطر مادران باید در نظر داشته باشند که با وجود اینکه مغزهایی مثل پسته دارای ویتامین ها و در نهایت خواص زیادی هستند ولی تا رسیدن سن مناسب برای مصرف آن صبر کنند.

سن مناسب برای مصرف پسته در نوزادان

به غیر از بررسی آجیل هایی مثل پسته والدین موظف اند تا همه ی خوراکی های آلرژیک را شناسایی و از برنامه غذایی نوزادان حذف کنند و با متخصص اطفال در مورد تغذیه ی کودک مشورت کنند اما به طور کلی باید دو مورد را در نظر بگیرید.

· پسته برای نوزادانی که آلرژی ندارند
برخی از متخصصان اطفال معتقدند که مصرف آجیل ها و مغز ها برای نوزادانی که آلرژی ندارند، قبل از 12 ماهگی مشکلی ایجاد نمی کند و برای بعد از 12 ماهگی هم برای این دسته از کودکان همین توصیه را می کنند اما از آنجایی که پسته به سختی هضم می شود در صورت مصرف ممکن است مشکلات گوارشی در کودکان ایجاد کند.
کودکانی که آلرژِ ندارند در واقع کودکانی هستند که سابقه ی خانوادگی در آلرژی و سایر حساسیت ها و بیماری های دیگر ندارند.

· پسته برای نوزادانی که آلرژی دارند

توصیه شده برای کودکانی که سابقه ی آلرژی در خانواده دارند، والدین در سنین بین 24 تا 36 ماهگی آجیل را به برنامه غذایی کودکان اضافه کنند. هرچه دیرتر خوارکی های حساسیت زایی مثل آجیل به بر نامه ی غذایی کودکان آلرژیک اضافه شود امکان اینکه در آینده دچار حساسیت و آلرژی شوند کمتر می شود. حتی برخی از متخصصان اطفال معتقدند که بعد از 7 سالگی به این کودکان آجیل داده شود.

در نهایت مراجعه و مشورت با متخصص اطفال برای تشخیص حساسیت های غذایی در کودکان ضروری ست چراکه در این صورت لیستی از غذاهای آلرژتیک شناسایی و از اضافه کردن آنها به برنامه ی غذایی کودک جلوگیری خواهد شد.