Jak wyglądają studia na wyspach?

Od września zeszłego roku jestem studentem na jednej z uczelni w Szkocji, a dokładnie na Glasgow Caledonian University, gdzie studiuje Computer Science.

Jak wygląda rekrutacja?

Rekrutacja zaczyna się dosyć wcześniej, już pod koniec stycznia trzeba złożyć podanie (online) poprzez UCAS, następnie wybrać kierunki i na sam koniec oczywiście zapłacić (ok. £20). Co najważniejsze, trzeba również załączyć personal statement, czyli list o sobie, dlaczego chcecie studiować na danej uczelni, danym profilu.

Jeżeli rekrutacja przebiegnie pomyślnie i dostaniemy miejsce na wybranej uczelni, to musimy jeszcze wysłać wyniki z IELTS. Jest to egzamin, który potwierdza naszą znajomość języka angielskiego.

Oczywiście może się też zdarzyć tak, że nie dostaniemy wybranego miejsca na uczelni. Wtedy mamy jeszcze tak zwany „Clearing” gdzie możemy aplikować na miejsca, które się zwolniły.

Zaczynamy pierwszy semestr!

Wiele się nasłuchałem jak wyglądają studia w Polsce, ile jest nauki i przedmiotów. W UK studia należą do naprawdę przyjemnych. Zacznijmy od tego, że tutaj studiujesz tylko potrzebne przedmioty, a nie tak jak to jest w Polsce, że na informatyce masz „filozofię szczęścia”.

U mnie wygląda to następująco: sześć przedmiotów przez rok akademicki, 4 przedmioty w pierwszym semestrze, 4 w drugim. Powiecie, że 4+4 = 8. Macie racje, już tłumacze. Po pierwszym semestrze 2 przedmioty odpadają i dochodzą 2 nowe. Moje przedmioty to: Programming, Fundamentals of Software Engineering, Fundamentals of Computing, Mathematics, Integrated Project, Web Platform Development.

Ile trwa rok akademicki?

Każdy semestr to 12 tygodni. Pierwszy semestr zacząłem we wrześniu, a skończyłem w grudniu. Drugi semestr kończę pod koniec kwietnia. Świetnie nie? Co najważniejsze, kolejny rok zaczynam w połowie września, więc mam ponad 4 miesiące wakacji!

Egzaminy, zaliczenia?

Oczywiście, są, ale nie ma tego wiele. Z każdego modułu mam jeden egzamin na semestr, dodatkowo jeszcze jeden pod koniec roku. Natomiast zdarza się też, że z niektórych przedmiotów nie mam egzaminu, tylko coursework, czyli prace na zaliczenie.

Próg zdawalności to 40%, więc naprawę ciężko nie zdać.

Koszty?

Studia w Szkocji są darmowe dla studentów z Unii Europejskiej. To jeden z powodów, dlaczego wybrałem swoją uczelnie. Początkowo chciałem studiować w Londynie, ale tam musiałbym płacić ok. £9000 za rok akademicki.

Koszty mieszkania też nie są wysokie. Wynajęcie pokoju to mniej więcej £230-£350 miesięcznie. Oczywiście są również pokoje w akademikach (£100-£150 tygodniowo) lub studio £350 – £500 miesięcznie plus rachunki.

Jeżeli myślicie o studiach w Glasgow, lub macie jakiekolwiek pytania – piszcie! :)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.