Alternatif olmak — Uber

Yazıya başlamadan şunu direkt söylemeliyim ki UBER YASAL.

O zaman neden bu kargaşa?

Durum böyle kompleks bir hal almışken iki tarafın da haklı olduğu bazı konular var. En çok laf edilen mevzu sanırım plakalardır.

Ankara 235.000 TL
İzmir 300.000TL
Diyarbakır’da 11.000 TL

Türkiye geneli plaka fiyatları bu şekildedir.Sarı taksicilerin Uber’i suçlarken plakaların pahalılığından söz etmeleri kısmen haklı sayar.Fakat işin tek bir yönü yok.Buna karşın Uber sürücülerinin ise eşdeğer masrafı olarak arabayı görülmekte.

Bu yazıda takscilerin patlama sırasında fahiş fiyatlar ile yolcuları hastaneye götürmesinden veya türlü dolamaçlar ile müşteriyi kazıklamasından bahsetmeyeceğim.Ancak işini ehli olan taksicileri tenzih ederim.

İşin beni ilgilendiren boyutu ise taksiciler haklı mı? .

Şuan Türkiye’nin serbest piyasa ile yönetildiğini düşünürsek bu olayı çözümleyebiliriz.Bir tarafta geleneksel taksiciler var bir tarafta inavasyon trendi uber.

Düşünmeliyiz ki neden Uber kullanılıyor? Bence asıl olan taksicilerin Uber’e kızması değil , kendilerine kızması gerektiğidir.Çünkü insanlar neden Uberi tercih ediyor: ucuz olduğu , güvenilir olduğu için!. Ha bir de son zamanlar da Uber sürücülerine saldırı haberleri çıkıyor.Uber’in yasal olduğunu kabul edersek Uber’cilere yönelik saldırılarda mesele sadece Uber değil yasaların uygulanıp uygulanmadığıdır.

Son olarak ;