Postür Nedir? Neden Önemlidir?

Postür yürürken, otururken, ayaktayken ve yatarken iskelet sisteminin aldığı şeklin adıdır, bir başka deyişle iskelet öğelerinin diziliş ve düzenidir de denilebilir. Bozuk postüre sahip kişilerde sıklıkla bel ve sırt ağrıları gözlemlenmektedir. Düzgün postüre sahip olan insanlardaysa kas ve iskelet öğeleri düzgünce sıralandığından vücudun normal eğrilikleri korunur. Sağlıklı duruşun bir göstergesi olan düzgün postürün uzun süredir bir takım ağrıları engelleyip kan dolaşımını artırdığı biliniyordu. Son dönemde ise düzgün postürün başarıyı da beraberinde getirdiği ispatlandı!

Harvardlı araştırmacı ve Sosyal Psikolog Amy Cudy, geçtiğimiz sene yaptığı TED konuşmasında doğru postürün önemine dair çok ilginç veriler paylaştı. Araştırmada dik duruş /doğru postür esnasında insan vücudunun çeşitli hormonlar salgıladığı ve vücüt biyokimyasının anlık değişimlere uğradığı saptandı. Yapılan deneylerde vücut doğru postürü aldığı ilk dakikadan itibaren vücuttaki testesteron hormonu artış, stres hormonu olarak bilnen kortizol hormonu ise azalış gösterdi.

Amy Cudy — Sosyal Psikolog, Araştırmacı

Pekiyi hormon seviyelerindeki bu değişimler ne anlama geliyor?

Testesteron artması kişiye kendine güven getiriyor ve kortizol hormonunun azalması kişinin hissettiği stresin azalmasına yol açıyor. Başarılı liderler incelendiğinde testesteron seviyelerinin yüksek ve kortizol hormonlarının da düşük seviyede olması araştırmayı ispatlar nitelikte!

Bilindiği gibi çoğu zaman özgüveni düşük ve başarısız bir kişi kollarını kavuşturup kambur durma eğilimindedir. Buna karşın özgüvenli ve başarılı bir insan ise çoğu zaman olabildiğince dik durmakta ve doğru postürü korumaktadır. Bu durum doğada da aynıdır. Herhangi bir saldırı potansiyeli ile karşılaşan hayvanlar güç ve üstünlük göstergesi olarak vücutlarını genişletmeye ve daha çok yer kaplamaya meyillidirler.

Amy Cudy, bu örneklerden yola çıkarak insanlığa sesleniyor: ‘Vücut dilimiz benliğimizi şekillendiriyor’.

O halde vücudumuzu şaşırtarak hormonlarımızı harekete geçirebiliriz! Bir toplantıda söz almışken, iş görüşmesi esnasında ya da önemli bir iş yemeğinde vücudumuzun doğru postür almasını sağlayarak, testesteron hormonlarımızın artışını, stres hormonlarımızın düşüşünü kontrol edebiliriz.

Gerçekleştirene Dek Taklit Edin

  • İş görüşmelerinden önce sadece iki dakika da olsa asansörde, tuvalette ya da dışarıdan görülmeyeceğiniz bir yerde dik durun, vücudunuzu genişletin, ellerinizi kaldırın, kendinize güveninizi yerine getirin. Vücudunuzun testeron hormonları salgılamaya başladığını siz de hissedeceksiniz.

Tüm yazılar kendime aittir, yazılarım kaynak göstermeden alıntılanamaz.