Wypadające włosy — jak z nimi walczyć?

W przypadku włosów najważniejsze jest to, co się dzieje w środku. W końcu włos, który już nam wyrośnie, jest martwy i niewiele możemy z nim zrobić, a na wypadanie, jak już pisałam wcześniej, ma wpływ przede wszystkim stan naszego organizmu i skóry głowy. Warto więc zacząć od zadbania o zdrową
i dobrze zbilansowaną dietę. Na początek wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych zasad:

Codziennie jedz wartościowe białka, które są źródłem
aminokwasów, a to z nich zbudowane są nasze włosy. Te niezbędne dla ich zdrowia to: cysteina, metionina, cystyna, arginina i lizyna. Znajdziesz je w mięsie, rybach, drobiu, jajkach, produktach mlecznych, nasionach, ziarnach i orzechach.


Włącz do diety zdrowe tłuszcze. Dzięki nim Twoje włosy będą bardziej sprężyste i błyszczące. Bogate w tłuszcze są: tłuste morskie ryby, roślinne oleje nierafinowane (np.oliwa z oliwek, olej z wiesiołka), awokado, a także orzechy i nasiona.


Wybieraj dobre węglowodany. Te pochodzące ze słodyczy czy cukru będą wręcz szkodzić naszym włosom. Jednak całkowite wyeliminowanie węglowodanów z diety osłabi włosy i sprawi, że będą rosły wolniej. Ważne jest więc, by w naszej diecie znalazły się: świeże warzywa i owoce, kasze,
płatki owsiane, brązowy ryż czy pełnoziarniste pieczywo. Pamiętaj o witaminach i minerałach. Bez nich nasze włosy nigdy nie będą zdrowe. Zamiast jednak sięgać po gotowe preparaty, których skuteczność jest bardzo niska, lepiej wzbogacić dietę o: magnez, cynk, jod, witaminy z grupy B, fosfor, witaminę A i E, krzem, żelazo i miedź pochodzące z pożywienia. Znajdziemy je przede wszystkim w: cebuli, czosnku, szpinaku, pokrzywie i skrzypie, migdałach i orzechach, pestkach (dyni, słonecznika), drożdżach, jajkach, zielonych warzywach, kiełkach, mięsie i nabiale, a także w wielu innych produktach.

Drugi kierunek, w którym należy podążać, jeśli chcemy zwalczyć nadmierne wypadanie włosów, to wzmocnienie skóry głowy od zewnątrz. Do wyboru mamy wiele różnego typu preparatów: szamponów, wcierek, czyli specjalnych odżywek do skóry głowy, i olejów, a także metod naturalnych. Szampony przeciw wypadaniu włosów znajdziemy przede wszystkim w aptekach. Niestety skuteczność tego typu specyfików jest niewielka i powinny być one uzupełnieniem naszej kuracji, a nie jedynym produktem, który stosujemy. Trzeba pamiętać również o tym, że aby używanie takiego szamponu przyniosło efekty, musimy go zostawić na głowie przynajmniej na kilka minut. Dopiero wtedy znajdujące się w nim składniki mają szansę zadziałać. Więcej porad u specjalistów z http://www.inharmony.pl.

Wcierki to najczęściej produkty w formie płynów lub mgiełek, które są bogate w ziołowe ekstrakty, witaminy, minerały i inne substancje hamujące wypadanie włosów i wzmacniające ich cebulki. Wcierki możemy znaleźć zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Przy ich nakładaniu na skórę gło wy warto zawsze robić masaż, bo dzięki temu zawarte w nich składniki aktywne lepiej się wchłoną i skuteczniej zadziałają. Oleje możemy stosować tylko pod warunkiem, że same w sobie nie wzmagają u nas wypadania włosów. Bardzo skuteczne pod tym względem są olej łopianowy, musztardowy, z czarnuszki siewnej, a także te zawierające zioła indyjskie (makę, amlę, bringaraj, brahmi, neem i inne). Dla osób, które mają więcej czasu i lubią naturalne metody
pielęgnacji, przygotowałam sporo przepisów na kosmetyki, które możemy zrobić samodzielnie z produktów dostępnych w sklepach zielarskich, aptekach, specjalnych sklepach internetowych z półproduktami kosmetycznymi, a nawet w kuchni.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.