Фотограф National Geographic Ізмаїл Фердос про силу фото в розслідувальній журналістиці та в активізмі

Image for post
Image for post

Фотограф із Бангладеш Ізмаїл Фердос (Ismail Ferdous) висвітлює соціальні й гуманітарні теми для National Geographic Magazine, New York Times Magazine, Washington Post і багатьох інших західних видань. У рамках свого найвідомішого проекту «After Rana Plaza» він показує негативний вплив світової індустрії моди на простих бангладешців. На MezhyhiryaFest 2019 Фердос розповів про силу фотографій в розслідувальній журналістиці і активізмі на прикладі цього проекту. Антон Процюк розповідає для MDF про «After Rana Plaza» і питання, які він порушує.

День 24 квітня 2013 року надовго запам’ятався жителям Бангладеш. Саме 24 квітня стався обвал комерційної будівлі Rana Plaza — один із найбільш смертельних обвалів будівель у новітній історії. Внаслідок катастрофи понад 1100 людей загинуло і ще 2,5 тисячі отримали поранення. Ізмаїл Фердос був одним із фотографів, які від самого початку документували наслідки катастрофи.

Катастрофа Rana Plaza змусила людство задуматися про негативний вплив глобальної індустрії моди на бідні країни: більшу частину будівлі Rana Plaza займала текстильна фабрика, на якій виробляли одяг для великих західних брендів. Однак ли́ха модної індустрії для країн, що розвиваються, далеко не обмежуються випадком Rana Plaza і є значно ширшими. Експлуатація, порушення прав людини, низька зарплата — все це часто є атрибутом модної індустрії в Бангладеш та інших країнах.

Тим не менш, західні медіа зазвичай не приділяють особливої уваги цим проблемам. За словами Фердоса, країни на кшталт Бангладеш привертають увагу великих західних видань лише тоді, коли трапляються по-справжньому великі новини — особливо трагедії на кшталт обвалу Rana Plaza. Саме тому фотограф вирішив заснувати фотопроект «After Rana Plaza» («Після Rana Plaza»), щоб привертати увагу до проблем простих бангладешців більш регулярно. Проект Фердуса намагається показати відповіді на питання: «Яку ціну ми платимо за моду — за наш апетит до трендів та дешевого одягу? Чи справді люди усвідомлюють, чиї життя стоять за одягом, який вони носять?».

Ізмаїл Фердус досягнув своєї мети: «After Rana Plaza» помітили на Заході — і, що більш важливо, заговорили про проблеми, які цей проект зачіпає. Про нього написали багато великих видань на кшталт Time й The Guardian. Ще більш важливо для Фердоса те, що «After Rana Plaza» помітили в соцмережах: на сторінку проекту в Інстаграмі підписані 50 тисяч людей, а сам проект отримав грант на розвиток від Інстаграму. (Крім того, у самого Фердоса — майже 150 тисяч підписників).

Приклад Ізмаїла Фердоса і «After Rana Plaza» піднімає кілька важливих питань. По-перше, він ілюструє розмивання меж між журналістикою і активізмом, що було основною темою MezhyhiryaFest 2019. Підхід Фердоса до «After Rana Plaza» показує, що його журналістська діяльність як фотографа-документаліста перебуває на межі з активізмом: який би сенс не вкладав у цей проект сам автор, «After Rana Plaza» є не менш активізмом, ніж журналістикою.

Крім того, виступ Фердоса дозволив подискутувати на тему актуальності професійної фотожурналістики як такої. Останнім часом не лише скептики з-поза індустрії, а й деякі фотожурналісти говорять про занепад цієї галузі в її традиційному вигляді. На це впливає як розвиток соцмереж, завдяки яким усі медіа світу мають миттєвий доступ до фото, зроблених очевидцями подій, так і те, що в низці країн викривальні фоторобо́ти не мають особливого впливу ні на уряди, ні на суспільства.

Втім, Ізмаїл Фердос не вважає, що професія фотожурналіста віджила своє. Він переконаний, що емоційний ефект від фотографії професіонала ніколи не зможе зрівнятися із фотографіями на iPhone 5s очевидців подій, і професійні фото справді можуть багато що змінити. Саме це Фердос намагається довести своєю роботою для «After Rana Plaza».

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store