Як ІТ-шник місяць побув журналістом

Багато ліричних відступів, роздумів про журналістику та трохи корисної інформації про програму JEP — Journalism Exchange Program.

Текст від стажера JEP Андрія Тужикова.

Мем “Сrazy IT party”.

З журналістикою у мене не склалося.

Наші побачення траплялися вкрай рідко і натяків на серйозні стосунки не було. Спершу це був гурток журналістики Юнпрес у міському палаці дітей та юнацтва, потім студентська газета, самвидави, колонки для локальних медіа. Ця професія дуже ревнива, і не пробачила мені стосунки з іншою — IT.

Я якось і не засмутився, але досі тримаю журналістське посвідчення, термін якого сплив 6 років назад, у коробці для спогадів. Аж раптом Media Development Foundation, окрім того що пропонує звичну мені роль ІТ-консультанта у проєкті з розвитку медіа, дає ще й можливість закрити старий гештальт — попрацювати журналістом.

Це мала б бути цікава подорож, бо писати я мусив не про вибори (хух), не про рекордно великі кабачки й не про фестивалі борщів та галушок. Впродовж місяця я писав для Вектора про технологію та науку, але простими словами. І ще я пообіцяв собі не кодити впродовж місяця, щоб не розпорошуватися між різними амплуа (не вийшло).

Перш ніж зайти до редакції я стер собі пам’ять щодо попереднього досвіду у ЗМІ та уявив себе цілковито стерильним. Але цього можна було і не робити, бо реальність виявилась близькою до надуманого.

Перша версія мого тексту про штучний інтелект в Україні — це полотно на 8 сторінок, перевантажене термінами, ланцюжками зворотів та ліричними відступами. Спершу мені було боляче різати написаний текст, особливо місця, де здобута інформація цікавила мене особисто. Але, зрештою, цей текст я писав не для себе, тому сентимент до вирізаних шматків тексту швидко зник. Якщо ти хочеш подобатися читачам — думай як читач. Те, що ти пообіцяв читачу у заголовку, має бути якнайскоріше деталізоване у тексті. Інакше це різновид клікбейту.

Для письменників це може прозвучати болісно, але текст — це продукт, якому не вдалося оминути законів ринку. Його метрики важчі та менш формалізовані, аніж пачка масла на прилавку АТБ: ритміка, кількість складів у слові та реченні, зачіпки та десятки інших.

Успішність ЗМІ — це не магія, а величезна формула, у яку входять багато доданків, один з яких — параметри тексту, який ви публікуєте.

Щоб підібрати ці параметри ви мусите знати, як клієнт/читач взаємодіє з текстом і як цю взаємодію покращити. Скоріш за все, деякі з цих параметрів і способи їх вимірювання — комерційна таємниця, аналогічна до патентів промислових компаній. Тому цей абзац вже завершується.

Журналісти іноді переодягаються у лікарів та операторів АЗС, щоб зрозуміти про що пишуть або отримати інсайт. Я проробив зворотну інженерію, і теж “перевдягся” в журналіста, щоб отримати інсайт про те, як вони отримують інсайт. З цього я виніс кілька порад як поводитися з журналістами, ось найкорисніші:

1. Якщо у вас беруть коментар, розслабтеся та не здумайте одягати корону.

2. Те, що на вашу думку апріорне і загально відоме, може бути новим для читачів або глядачів.

3. Ви говорите для інших людей, а не конкретно для журналіста.

Часи, коли люди працювали по 30 років у одному цеху, минули. Ви можете змінювати професію ледь не щороку. А краще робити це, щойно ви досягли стелі у поточній своїй сфері. Тому ніколи не пізно спробувати щось нове. Головне, щоб це не було щось геть незаконне.

Про останні можливості та новини від Media Development Foundation дізнавайтеся з нашої розсилки та сторінки на Medium.

Сконтактувати з NGO «Media Development Foundation» (Фонд розвитку ЗМІ) можна за адресою ourmail.mdf@gmail.com

Media Development Foundation

Written by

The Media Development Foundation (MDF) is a Center of Excellence and a Media Expertise hub focused on empowering journalists and media organizations.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade