Історії JEP: Проміняти Львів на стажування у регіональному медіа

(І перетворити Journalism Exchange Program у роботу)

Авторка: Олена Мушинська, журналістка львівського видання iPress.

Стажування: м. Полтава, сайт «Трибуна».

«Коли до Львова? », — запитання, яке мені найчастіше доводиться чути останній тиждень. І правда, місячне стажування у регіональному медіа закінчилось, а я все ще не купила квитки на потяг додому.

Полтава не відпускає, пропонує продовжувати роботу, жертвуючи звичним львівським комфортом. Заради чого? Заради команди, в якій я можу займатись тим, що давно шукала — документальною журналістикою.

Нові формати

Полтавська «Трибуна » з липня почала переходити до нового формату і повністю відмовляється від текстового наповнення сайту. Головна редакторка Юлія Злепко пояснює, що це «не було складністю ».

Фото з Facebook Юлії Злепко

«За роки роботи ми спробували себе у різних форматах і зрозуміли, що нам найкомфортніше працювати у відеоформаті. Кращий відгук аудиторії ми отримуємо саме за наші відео. Тому вирішили зосередитись на авторських проектах, короткометражних документальних фільмах, які піднімають актуальні соціальні теми і які ніхто не зачіпає у регіоні.

Є кілька причин: нам це цікаво, у нас виходить, є запит аудиторії, цього ніхто не робить. Ми вирішили, що розпорошуватися на все вимагає занадто багато ресурсів і краще якісно робити те, що до душі, абсолютно відкинувши будь-яку новинну складову: і в текстах, і у відео », — зазначає Юлія.

У сучасному медійному світі новинні стрічки борються за кількість переглядів та увагу читача. Такі новини живуть один день і хоч вони, безсумнівно, необхідні, кількість інформаційних онлайн-видань складно порахувати, а велика частка з них функціонує за класичною схемою «Ctrl+C, Ctrl+V ». Добре, якщо паралельно ЗМІ створює ще й якісний аналітичний контент. Що стосується неновинних відеоматеріалів, то тут ситуація є ще складнішою, адже це тривалий процес, який потребує залучення команди та техніки.

Якою є «Трибуна » зараз? Це незалежне регіональне медіа, в якому є документальні (і не тільки) спецпроекти, соціальні ролики та незначна частка текстових авторських матеріалів. «Трибуна » сьогодні — це те медіа, де матеріали не з’являються щодня, адже на виготовлення чогось якісного потрібно значно більше часу. Ідея полягає в тому, аби зосередитися на людських історія, особистостях, міських та обласних проблемах. На тому, що можна назвати часто вживаним у Полтаві словом — «локальне».

Командний симбіоз

Текстовим журналістам важко одразу змінити звичний тип мислення, оскільки думати про поєднання красивого кадру, музики і тексту значно важче. Якісний відео продукт — це не лише операторська робота чи робота з монтажем. Це ще і створення ідеї, концепції, продумування монтажних листів. Більше того, це співпраця з героями, героїнями чи акторами та акторками. Це відповідальність за інтелектуальне наповнення відео, аби воно було не лише розважальним та естетично привабливим, але й інформативним.

Що важливо розуміти? Всю цю роботу команда робить разом. Журналісти долучаються до монтажу, а оператори — до обговорення ідей перед початком зйомок. При цьому усі члени команди обмінюються своїм досвідом, адже лише у команді можна створити щось вартісне.

Чому не у Львові?

Мій журналістський досвід у рідному місті зазвичай зводився до створення матеріалів та новин. Після написання тексту на більше, ніж п’ять тисяч знаків, мене не залишало відчуття того, що читачі надто ліниві. Особливо ліниві у читанні тих форматів, у яких немає сенсації чи елементу розслідування.

Якщо не відчуваєш сил чи бажання творити і те, й інше, є варіант змінити формат — з тексту до відео. Стверджувати, що подивитись відео простіше, ніж прочитати матеріал, я теж не маю права. Проте навіть як авторка відчуваю набагато більше задоволення, коли даю людям те, що можна сприймати і через звук, і через картинку, і емоційно.

Чому я хочу робити це не у Львові, не у місті, переповненому всіма можливими видами медіа? Все просто: у Львові я поки не знайшла ідеального поєднання команди та завдань, які вона собі ставить.

Читайте попередню історію про те, як стажер JEP Андрій Тужиков, ІТ-шник за фахом, місяць побув журналістом.

Про останні можливості та новини від Media Development Foundation дізнавайтеся з нашої розсилки та сторінки на Medium.

Сконтактувати з NGO «Media Development Foundation» (Фонд розвитку ЗМІ) можна за адресою ourmail.mdf@gmail.com

Media Development Foundation

Written by

The Media Development Foundation (MDF) is a Center of Excellence and a Media Expertise hub focused on empowering journalists and media organizations.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade