Fact them all: український стартап FakesKiller запускає мобільний додаток

Media Development Foundation
3 min readJul 18, 2019

--

Український стартап FakesKiller напередодні виборів запускає мобільний додаток, що дозволяє візуально виявляти фейки за допомогою камери смартфона. Творці додатка з перших рук розповіли нам над чим зараз працюють та чому боротьба з фейками — це дуже соціальний процес.

До цього у FakesKiller з’явилося розширення для браузера, яке допомагало з’єднувати фейкові історії у Facebook і Twitter та їх спростування. Директор з комунікацій FakesKiller Марко Маркович пояснює, що в даному випадку FakesKiller не є викривачем фейків, а лише медіатором, який поєднує базу верифікованих професійними фактечекерами матеріалів з читачами. Інструмент був створений міжнародною командою розробників естонської компанії Factology за підтримки StartupWiseGuys, Стенфордського університету та Міністерства оборони Естонії.

«Ми забезпечуємо інструмент, який за допомогою наших партнерів-фактчекерів розпізнає фейкові новини та повідомляє про це користувачам. Але він також забезпечує обґрунтування: якщо плагін виявляє фейк, то він також надає лінки на альтернативні джерела інформації, які його спростовують. Мобільний додаток робить по суті те саме», — розповів Марко Маркович. В додатку, який зараз перебуває на стадії запуску, використовується технологія штучного інтелекту (AI). AI вчать розрізняти символіку різних політичних партій, після чого система буде видавати користувачам інформацію про те, чи є та чи інша політична сила генератором фейків. Й знову ж таки, користувачі будуть отримувати посилання на аргументовані спростування з надійних джерел.

Так працює плагін FakesKiller з фейком у Facebook.

Але крім цього, ідею проекту можна застосовувати не лише для фактчекінгу політиків. «Це інструмент, розрахований на широке споживання, як для громадського сектору, так і для комерційного. Наприклад, для захисту компаній від так званих “smear campaigns” . Якщо проти якоїсь конкретної компанії запущена інформаційна війна, це може бути інструментом, який допоможе їй захистити свою репутацію», — додає Марко.

Додаток FakesKiller вже з’явився в Google Play, хоча поки він працює недосконало.

Засновник FakesKiller Дмитро Потєхін каже, що зараз в базі проекту є 4745 спростування фейків. «Ми залучаємо до нашої мережі ще одне важливе джерело і наступного тижня спростувань буде приблизно вдвічі більше. Це дані від визнаних фактчекерських організацій, більшість яких об’єднана у Міжнародну мережу фактчекерів», — каже Дмитро. До бази проекту входять і спростування від українських фактчекерів зStopFake та VoxCheck. Таким чином до бази потрапляють лише ті, хто займається перевіркою фактів професійно.

«Основний пріоритет зараз — зібрати відгуки перших користувачів, врахувати їх та зробити наступний реліз. Ми не плануємо вкладати великі гроші в просування. Ми робимо продукт, який користувачі будуть радити друзям», — пояснює засновник проекту. Важлива складова ідеї FakesKiller полягає в тому, аби читачі більш охоче ділилися між собою перевіреними новинами.

До команди FakesKiller також незабаром має приєднатися новий член команди з європейської штаб-квартири Amazon (ім’я нового експерта чи експертки поки не розголошують з юридичних причин), який відповідатиме за комерційний напрямок.

Проект FakesKiller в 2019 році пройшов пітчинг та був відібраний для участі в естонському акселераторі Startup Wise Guys. Фарід Сінгх (Farid Singh) з команди акселератора розповів, що їх мета — поєднати виклики, пов’язані з кібербезпекою, та компанії, які намагаються їх вирішити.

«З FakesKiller ми побачили дуже новий вид кіберзагрози — загрози дезінформації, яку необхідно усунути. Дезінформаційні атаки та кампанії можуть бути як політичними, так і корпоративними. Властиві їм упередженість та віральність створюють такі умови, що захиститися від них дуже складно. Це ті можливості, які ми побачили в FakesKiller», — коментує Фарід Сінгх. За його спостереженнями, виявлення дезінформації стає такою ж звичною справою, як застосунки для блокування спливаючих оголошень та вікон. «Так склалося, що ми завжди знаходили чудові стартапи в Україні», — відзначає Фарід Сінгх, тож можна сказати, що Україна не лише серед лідерів з поширення з дезінформації, але й лідер у боротьбі з нею.

Startup Wise Guys будуть шукати в Україні нові проекти для акселератора у вересні цього року, тож якщо у вас є ідея проекту, який підходить для пітчингу, подивіться форми для заявок тут (проекти B2B SaaS) і тут (Fintech проекти).

Авторка: Тетяна Гордієнко

--

--

Media Development Foundation

The Media Development Foundation (MDF) is a Center of Excellence and a Media Expertise hub focused on empowering journalists and media organizations.