İngiltere Güncesi/Amine Yılmaz

Temmuz 2016 AB&Ulusal Ajans Erasmus + Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Projesi

28.07.2016–29.07.2016

Perşembe-Cuma

Bugün dil dersinde noktalama işaretleri ve bu noktalama işaretlerinin İngilizce’deki kullanımları hakkında konuştuk.Kung Fu hareketleri ile öğrencilerin noktalama işaretlerini yaptığı videoyu izledik.Çok eğlenceliydi.Tam benim branşıma uyarlamalık bir videoydu.Sonra bir şarkı dinleyip bu şarkının eksik sözlerini tamamlamaya çalıştık.Diğer derste ise adabı muaşeret kurallarından bahsettik.İngiltere’de neyi,nasıl yapıyorlar bundan konuştuk.İngilizlerin en sevdiği şey sıra olmak.Hem de sıra olurken çok ciddiler.Araya asla bir başkasının girmesine izin vermiyorlar.Bunu da sert sözlerle değil kibarca yapıyorlar.Teknoloji dersi ise her zaman olduğu gibi yeni şeyler öğrendiğimiz ders oldu.

HSTRY, bir blog programı.Burda da zaman tüneli gibi yazılan bloglar kronolojik sıraya göre akıyor.Bu programda sadece yazı yazmayıp video, görüntü, müzik hatta dersinizle ilgili soruları da ekleyebilirsiniz.Kapak fotoğrafı da ekleyebilirsiniz.Soru bölümünde ise soruyu ekleyip cevap seçeneklerini istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.Eşleştirme , boşluk doldurma gibi çeşitli soru tipleri de kullanılabilir.Öğrenciler de öğrenci girişinden girip bu soruyu cevaplayabiliyorlar.Hatta bu siteyi öğrencilere öğrettiğimizde onlar da soru hazırlayabilir.

Tackk de bir blog programı.Ama çeşitli şablonları var.Program arka plan, renk tercihleri sunuyor.Yazı fontu da değiştirilebiliyor.Bu programda da video, müzik, eklenilebilir.Hatta satılacak bir şeyin fotoğrafını ekleyip o da satışa çıkarılabiliyor.HSTRY kadar basit bir sistem ama Tackk görsel olarak daha zengin bir program.

Popplet çocuklar için tasarlanmış bir blog programıdır. Çocuklar için daha uygun olmasının nedeni güvenli bir site oluşu.Kimin ne yayınladığını görebiliyorsunuz.

Padlet de yukarıdaki programın yetişkinler için tasarlanan versiyonudur. Öğrencilerin girmeleri için öğretmenin, adres çubuğunu kopyalayıp öğrencilere link olarak göndermesi gerekiyor. Ses kaydı, yazı, video, müzik, öğrencilere mesajlar yayınlabiliyor.Öğrenci öğretmenin ayarladığı seçeneğe göre onay gerektirmeden bir gönderiyi paylaşabilir.

Spider Scribe akademik bir blog hazırlama sitesidir. Bahsettiğimiz diğer blog siteleriyle sistem olarak aynı kullanıma sahip.

Classtools.net adlı siteye girip buradan “Random Namepicker” a girilip “Edit”’e tıklayıp öğrenci isimleri girilir. İsim girdikten sonra ekrana bir çark gelir. Çarkın üstünde yazdığımız öğrenci isimleri bulunuyor. Çarkın ortasına tıklandığında çarkı felek dönüyor ve bir öğrenci seçiyor. Seçilen öğrenci diğer turda çarktan siliniyor. Sınıfta öğrencilere söz hakkı bu şekilde verildiğinde çok eğlenceli olacağını düşünüyorum. Hem de öğrenciler seçilmek için istekli olurlar. Bu siteye birden fazla sınıf eklenebilir. Böylece girdiğimiz farklı sınıflarda programı kullanabilirsiniz. Bu sitede zamanlayıcı da bulunuyor. Kronometre gibi geriye sayım yapabilirsiniz.

Zaption 30 Eylül’den sonra kapanacak olan bir sitedir. Sitede interaktif video testleri hazırlayabilirsiniz. Seçtiğiniz videolar hakkında sorular sorabilirsiniz. Site kapanacak olsa da onun yerine Vizia adlı sitenin devreye gireceğini, bu sitenin tanıtımlarının yapıldığını söylüyor hocamız.

Yeni idolüm teknoloji hocamız. Bu iki hafta o kadar şey kattı ki hepimiz de okullarımızda artık teknolojiyi çeşitli şekillerde kullanabilecek fırsatı yakaladık. Güzel bir eğitim süreciydi.Bu deneyim, hem farklı bir ülkede on beş gün geçirmek hem de bu kadar yararlı bilgiler öğrenmek dolu dolu yaşamamızı sağladı.

Like what you read? Give Kerem Ali Yavuz a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.