Tıp Tarihinde Bir İlk : Kafa Nakli

İtalyan sinir cerrahı Sergio Canavero, 17 Kasım Cuma günü iki kadavra arasında dünyanın ilk insan kafası naklini gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Kadavralar üzerindeki işleminin olumlu sonuç verdiğini ve şimdi de ekibiyle birlikte bu operasyonu canlı bir insan üzerinde denemeden önce , beyin ölümü gerçekleşmiş iki bağışçı üzerinde deneyeceğini söyledi.Ayrıca asıl amacının ömrü uzatmak olduğunu da sözlerine ekledi.Bunun etik tarafı tartışmaya açık fakat Canavero tüm bilim camiasını şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile.

Canavero, Avusturya’nın Viyana şehrindeki bir basın toplantısında iki kadavra arasında omurilik , sinir ve kan damarlarını kaynaştırarak bir nakil gerçekleştirdiğini açıkladı.Nakilin başarılı olduğunu göstermek amacıyla ameliyat ettiği kadavranın sinirlerinin uyarıldığını söyledi.

Canavero, Facebook’ta paylaştığı videoda “İnsan kadavraları üzerinde yapılan ilk kafa nakli tamamlandı” diyerek nakil cerrahisinde çığır açıcı bir ilke imza attı.

18 saat süren bir operasyon sonucu bu işlemi gerçekleştiren Canavero, sıradaki amacının boynundan aşağısı felç olan bir canlıya sinir nakli yapmak olduğunu söyledi .

Şu an elimizde , operasyon esnasında kadavranın organlarının çıkarılıp çıkarılmadığı veya destekleyici alet kullanılıp kullanılmadığıyla alakalı bir bilgi yok . Ancak Canavero bilimsel tezini birkaç hafta içerisinde bilim dünyasına duyuracağını belirtti.

Konuyla alakalı bir itirafta da bulunan Canavero asıl amacının kafa nakli değil beyin nakli olduğunu söyledi.Canaveronun tamamlamak istediği işlemde omurları zedelenmiş bir insanın omuriliğinin zedelenmiş kısımlarının çıkartılması gerekecek . Vericinin (donör) omuriliği kesilip alıcıdaki eksik parçaların yerine takılması gerekiyor. İşlem son derece heyecan verici ve uzun süredir felç kalan insanlar için bir umut ışığı .

Canavero omurilikleri kaynaştırmak için polietilen glikol denilen bir madde kullanıyor. Bu madde laboratuar ortamında hücrelerin kaynaşması için kullanılıyor. Açıkca söylemek gerekirse bu bildiğimiz bir doku yapıştırıcısı.

“Ömrü uzatmakla ilgileniyorum. Yaşam süresini uzatmak ve yaşam ile ölüm arasındaki duvarı yıkmak.”

Canavero bu sözleriyle adından daha çok uzun süreler söz ettireceğe benziyor. Tıpkı kurgusal doktor Frankeştayn’ın cansız bir maddeye nasıl hayat vereceğini keşfetmesi gibi, Canavero da ölümü kandırmayı hedefliyor.

İşin etik kısmını düşünecek olursanız kopyalanmış vücütlara nakledilen kafalarımızla ölümsüzlüğün kapılarını aralamış oluyoruz.Hatta ve hatta Canavero ölümden dönme deneyiminin bu sayede yaşanabileceğini ve ölüm sonrası yaşananları bilebilme imkanımızın olabileceğini dahi vurguluyor.

Bunun yapmak için, “Frankeştayn”dan aldığı bir taktik olan elektriği kullanmayı umuyor.

“Elektrik, yeniden büyümeyi hızlandıran güce sahip! Omurilik kaynaşması için elimizdeki çözüm bu” diyor Canavero.Fakat elektriğin ameliyattaki rolü hakkında daha fazla bilgi vermedi.

Daha önce yapılan hayvan deneyelerinin olumsuz yanıt vermesi birçok uzmanın tam vücut nakline çekimser olmasına sebep oluyor.Bunun üzerine Canavero,deneylerinin ilkinde bir köpeğin omuriliğini ayırdığını ve sonra yeniden bağladığını ardında bir sene sonra bir grup iki başlı kemirgeni nasıl oluşturduğunu ayrıntılı şekilde anlatan bir tez yayınladığını belirtti. 2017 yılının Haziran ayında, bir grup farenin omuriliklerini ayırdığını ve ardından polietilen glukol kullanarak yeniden birleştirdiğini söylemişti.Canavero ekibiyle birlikte omurilik araştırmalarının en can alıcı noktası kabul edilen kaynaşma probleminin üstesinden geldiklerini de deneylerine dayanadırarak söylüyor.

Canavero deneylerini fare ve sıçanlarda doğruladığını ve yakın zamanda bu işlemi köpekler üzerinde deneyeceğini geçtiğimiz Temmuz ayında belirtti.Ancak birçok uzmanın Canavero’nun iddialarında tehlikeli bulduğu noktalar var.

Sergio Canavero
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.