TechCity rinkimų hakatonas

“Našlaitėliai” pristato savo balsavimo sistemą (Tech City FB nuotrauka)

Sekmadienį sugebėjau sudalyvaut Tech City organizuotame hakatone e-rinkimų tema. Tiesa, remote per skype, pasidalinau savo patirtim kas sukurta ibalsas.lt sistemoje, kaip praktikoje tai veikia, kai darome balsavimus LRLS partijos vidiniams renginiams.

Jonas Udris iš VRK ir kiti komisijos nariai griežtų pastabų susakė, bet tai buvo fundamentalios pastabos apie procedūrų atskyrimus, kas būtų svarbu, darant sistemą balsavimui internetu. Mūsų atveju yra šiek tiek kitaip, kadangi sistema taikoma organizacijoms, partijoms, renginiams. Niekaip nesiruošiu to pritaikyti balsavimui valstybės ar savivaldybės lygiu, ten reiktų visai kitų sprendimų. Paaiškinau, kad aš čia ne dalyvauju konkurse ir nieko specialiai nedariau per savaitgalį, kad atitaikyt į hakatono prizo nominacijas :)

Aš remote pasakoju apie ibalsas.lt (Tech City FB nuotrauka)

Penktadienį buvo susiformavusios 7 komandos, iš kurių liko tik viena (jie pasivadino “našlaitėliai”), kuri iki galo atsilaikė ir pristatė pliką (interfeiso prasme) veikiantį prototipą. Spėju, kiti išsigando dėlto, kad šiek tiek įsigilinę, suprato, kad nėra su tuo e-balsavimu viskas taip paprasta :)

Pas “našlaitėlius” buvo neblogų idėjų, pvz. patiko toks paprastas dalykas, kad registracijos metu kiekvienam e-balsuotojui suformuojamas random sąryšis tarp kandidatų ir balsavimo numerių. Atsispausdini tą sąrašą ir rinkimų metu nori balsuot pvz. už darbo partiją, įvedi “12ABC”, o kiekvienam balsuotojui tas numeris skirtingas. Tai gerokai sumažintų masinio klientų kompų užkrėtimo (ir panaudojimo nesąžiningam balsui) galimybę.

Udris taip pat papasakojo įdomių dalykų, pvz. kad Moldova ruošia e-balsavimo sistemą ir parodė demo versiją. Sužinojau, kad Australijoje South Wales valstijoje internetu balsuoja jau daugiau žmonių nei Estijoje.

Žodžiu, įdomūs dalykai vyksta pasaulyje. Ir ne, šitas postas nėra skirtas tam, kad jus įtikint, jog e-balsavimas yra visiškai saugus ir jį reik kuo greičiau daryt. Tiesiog yra žmonės kurie ta tema domis, problemas žino, ieško būdų kaip jas spręst, o iššūkiai dideli.

Ta vienintelė “našlaitėlių” komanda, kaip suprantu pasiėmė 1500€ prizinį fondą, nes kiti išsigando. Skeptiškai vertinu pinigų dalinimus per tokius hakatonų konkursus, nes dažnu atveju svarbu greitai užkurti pusėtinai veikiantį prototipą ir toliau projektas nebevystomas. Bet matosi, kad našlaitėliai buvo įsigilinę į problematiką ir tikiuos, kad jų patirtis neprapuls kažkur.