Tahir Elçi nasıl öldürüldü?

Diyarbakır’da polis ve PKK’lılar arasında çıkan çatışma sırasında Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, ensesinden isabet eden bir kurşunla öldürüldü. Öldürülmeden hemen önce bir basın açıklaması yaptığı için, etrafında bir çok kamera vardı ve çatışmayı saniye saniye kaydettiler.

Aşağıda, “kameralara yansıyanlar” ve “farklı senaryolar” yer alıyor.

Kameralara yansıyanlar

1- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve beraberindekiler, daha önceden ilan edildiği şekilde Dört Ayaklı minarenin önünde bir basın açıklaması yapmaya başladı.

2- Tam bu sıralarda, aşağıdaki krokide görülen noktada, Tehir Elçi’nin açıklama yaptığı sokağın bağlandığı Gazi caddesi üzerinde polis bir uygulama yapıyordu. Daha önceden bir istihbarat aldığı anlaşılan sivil polisler, sadece ticari taksileri durdurarak arama yapıyordu.

3- Cadde üzerinde, videoda kapıları açık olarak gözüken ticari taksileri durdurarak arama yapan polisler, en son durdukları taksideki teröristlerin silahlı saldırısı ile karşılaştı.

4- Polise ateş eden teröristler, oluşan şaşkınlıktan yararlanarak, aksi yönlere kaçmaya başladı. 2 tanesi, koşarak Tahir Elçi ve diğer avukatların açıklama yaptığı Yenikapı sokağa girdi. O sırada açıklamayı takip eden sivil polisler ve gazeteciler silah seslerini duymuştu. Polisler silahlarını çekerek, sokakta kendilerine doğru koşan 2 kişiye ateş etmeye başladı.

5- Polisler kaçan iki teröristin arkasından ateş etmeye devam etti, karşılık gelince kısa süren bir çatışma yaşandı.

Bu noktadan sonra, saldırının nasıl gerçekleştiği ve Tahir Elçi’nin nasıl öldüğüne dair birkaç farklı senaryo var:

Farklı senaryolar

1- Tahir Elçi’yi öldürme kararı daha önceden verilmişti. Saldırganlar olay yerine bir ticari taksiyle gelerek, suikasti gerçekleştirmek istediler. Polisin o noktada arama yapması tamamen tesadüftü. Saldırganlar arama yapıldığını görünce, ellerinde hazır olan tabancalarıyla polislere ateş edip, kararlaştırdıkları şekilde sokağa koşup asıl planlarını tamamlamak istediler. Karşıdan gelen yoğun ateşe rağmen, ölümü göze alarak basın açıklaması yapılan noktaya koşmaları, görevlerini yerine getirme kararlılığındandı. Yolun sonunda Tahir Elçi’yi gördüler ve tek el ateş ederek öldürdüler.

2- Polis Tahir Elçi’ye ya da açıklama sırasında orada bulunanlara, taksiyle gelecek teröristlerin saldırı yapacağı istihbarat almıştı. Saldırı noktasına çıkan cadde üzerinde taksileri durdurarak arama yapması tesadüf değildi. Ancak olay yerine çok yaklaştıkları için ancak silahları çekili olan teröristler, hızlı davrandı ve polisleri yaralayarak hedeflerine yöneldi.

3- Teröristlerin Tahir Elçi ile ilgili bir planı yoktu, ama polisin ihbar ile aradığı ticari taksidekiler onlardı. Polisi görünce silahlarını çektiler. Araçları durdurulunca ateş ederek kaçtılar. Sokağın içinde polisleri beklemiyorlardı, ateşle karşılaşınca arkalarından da kovalandıklarını düşünerek durmadan devam ettiler. Caminin köşesinden, diğer sokağa dönerken, kendilerini emniyette hissedip, geri dönerek polise karşılık verdiler. Bu sırada arkası dönük olan Tahir Elçi bir kurşunun hedefi oldu. Videoda, teröristlerin karşıdan polisin üzerine koşarken ateş etmediği görülüyor, ancak geçtikten sonra arkadan karşılık verdikleri duyuluyor.

4- Olaylar 3. maddedeki gibi gelişti, ancak Tahir Elçi teröristlerin arkasından ateş eden polislerin birisinin tabancasından çıkan kurşunla vuruldu.

5- Olaylar 1. ya da 2. maddedeki gibi gelişti, ancak karşıdan gelen teröristler hedef şaşırtmak içindi. Asıl saldırgan daha önceden yerini aldığı uzak bir noktadan ateş ederek Tahir Elçi’yi öldürdü.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Mehmet Dikbayır’s story.