Darbede Futbol

1980/1981 Türkiye 1. Futbol Ligi

Türkiye o yıl; 240 maç, 466 gol, bir askeri darbe ve onlarca enteresan hikaye barındıran bir futbol sezonunu geride bırakmıştı .

Trabzonspor’un 5. şampiyonluğunu kazanarak göğsüne ilk yıldızını takması, Fenerbahçe’nin 30 maçta 29 puanla 10. olarak tarihinin en kötü sezonunu geride bırakması, ligde 6 derbinin 4'ünü kazanan Galatasaray’ın son 4 haftada gol dahi atamadan şampiyonluk yarışından kopması ve ligi 2. bitiren Adanaspor ile küme düşen Rizespor arasında sadece 5 puanlık bir farkın olması gibi olaylar dizisi, 1980/81 sezonunu tarihin en ilginç sezonlarından birisi kılıyordu.

Ancak bahsi geçen olayların dışında bir başka olay var ki; o tarihten sonra bir daha aynısı yaşanmayan türden..

Darbenin yaşandığı sezonda 2. ligde mücadele eden Ankaragücü, sene sonunda ligi 1. bitirememesine rağmen bir üst lige yükselmişti. Nasıl mı?

12 Eylül 1980 askeri darbesiyle Kenan Evren devlet başkanı olmuştu. Albay Hüsamettin Yılmaz Gençlik ve Spor Bakanı görevini üstlenmiş, Mustafa Gönül’de Ankara Valisi olarak atanmıştı.

Kenan Evren’in Ankara’dan bir takımın 1. Lig’de olmasını istediğini bilen Vali Mustafa Gönül, Ankaragücü Başkanı Sabri Mermutlu ile görüşüp 1. ligde neden hiç Ankara takımının bulunmadığını sormuş, ‘gelirlerin az olması ve hakemlerin Ankara dışındaki maçlarda yönetimlerinin kötü olması’ yanıtını alınca aynen şu soruyu ve öneriyi yöneltmişti:

“Peki bu Türkiye Kupası ne oluyor? Hiç değilse onu alın!”

Başkan Mermutlu,Türkiye Kupası’nın ilk etaplarında kolay maçlar olduğunu ama son 8 aşamasında karşılarına güçlü rakipler geldiğini fakat yine de bu kupayı almak için uğraşacaklarını söylemişti.

Öyle de oldu..

Ankaragücü dönemin Türkiye Kupası formatına göre 13 maç oynamıştı. Bu süreçte çeyrek finalde Beşiktaş’ı, yarı finalde Fenerbahçe’yi 2 ayaklı maçlar sonunda elemiş; finalde de Boluspor’u 2 – 1 ve 0 – 0'lık sonuçlarla saf dışı bırakarak Türkiye Kupası’nı kazanmıştı.


Bu maçın da kendi içinde ilginç bir hikaye bulunuyor. Rövanş maçı Bolu’da oynanacak ve 1 – 0'lık galibiyet, Boluspor’a kupanın kazanılması için yetecektir. Maçta 0 – 0'lık eşitlik devam ederken dakikalar 84'ü gösterdiğinde Bolusporlu Minas Asa 35 metreden harika şutla fileleri sarsar. Hakem Sadık Deda tereddütsüz bir biçimde golü verir ama maçın yan hakemi ısrarla orta hakem Deda’yı yanına çağırmaktadır. İddiaya göre tribündeki rütbeli askerler yan hakeme golü iptal etmesi yönünde yoğun baskı yapmıştır. 4 dakikalık bir konuşmadan sonra gol iptal edilir. Kalan dakikalarda başka gol olmayınca Ankaragücü 2. ligde mücadele ederken Türkiye Kupası’nı kazanan ilk takım olarak tarihe geçer.


Kupanın kazanılmasının ardından Ankara’daki kutlamalar Kenan Evren’in dikkatini çeker. Spor Bakanı Albay Hüsamettin Yılmaz’ndan Ankaragücü’nün başarı hikayesini dinleyen Evren, durumdan çok etkilenir. Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek takımın 2. ligde mücadele etmesini istemeyen Kenan Evren hemen bir kanunun yürürlüğe girmesini ister. Kanun şu şekildedir;

“Türkiye Kupası’nı kazanan takım 1. ligde değilse direkt olarak 1. lige yükseltilir, 1. ligde ve sezon sonunda küme düşmüşse bu durum engellenir.”

Bu kanun 8 sene yürürlükte kaldıktan sonra 1990/91 sezonunda kaldırıldı. 2. lig takımlarından hiçbiri başkent ekibinin 1981'de gösterdiği başarının bir benzerini sergileyemeyince bu yasadan tek yararlanan takım Ankaragücü olmuştur.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.