Daha Çok Yaşayın

Şimdi bir anlığına yaşadığınız hayattan kendinizi çekip çıkarın ve gerçekten sizin için önemli olan şeyleri yapıp yapmadığınızı değerlendirin; yoksa siz de günün, yaşamın hengamesinde sıkışmış olanlardan mısınız? Cevap evetse okumaya devam, hayırsa hemen kapatıp gidebilirsiniz zira siz hakedenler tarafındasınız :)

Evet diyenlerle devam edebiliriz o vakit…

Şöyle bir düşününce yapmaktan aslında hiç hoşlanmadığınız şeylerin arasında kendinizi bulmanız kuvvetle muhtemel, hatta bu bahsettiğimiz aktiviteler sizin hayat akışınızda ilk sıralarda yer alıyor olabilir. Aklınıza bile gelmedi tabi, durun yardımcı olayım biraz size. Hayatınızdan yıllarınızı çalmakta olan televizyonla aranızdaki zehirli ilişkiye ne dersiniz ? Ya da çalışmaktan hiç memnun olmadığınız işiniz ? Ne olduğunun çok önemi yok, işin bu tarafından bakınca ben pişman olanlar safında yerimi alırım. Daha çok yaşamak için kıçımın altına yanan odunları atan ve benim için gerçekten değerli olanı yapmamı sağlayan bir öğrenme süreci var aslında bu makalenin temelinde.

Diyelim ki ortalama yaş beklentiniz 80 olsun, tabi 80 yaşına kadar yaşamayı başarabilirseniz. Bu 80 yılı sadece yapmakla mükellef olduğunuz temel aktivitelerinize bölelim, ve tüm bunları nötr kılalım ki hangisinin size göre pozitif ya da negatif olduğuna siz karar verin.

Öncelikle bu 80 yılın 25 yılını uyuyarak geçireceksiniz, tabi ortalama ebeveyn uykusu olan 8 saate sadık kalırsanız J Noldu moral bozdu değil mi hafiften, durun yahu bitmedi, liste uzun zira…

Kişisel bakıma az çok uyan bir insan evladıysanız eğer günün yaklaşık 20 dakikası banyoda geçecek, e bu da 80 yıllık hayatınızda tam olarak 13 ay 1 haftaya tekabül ediyor. Malumunuz üzere normal insanlar zaman zaman hastalanır, yeri gelir yatağa düşer, yeri gelir ayakta sallanır, 1 yılı da böyle yediniz haydi hayırlı olsun :)

Yapılan araştırmalar (İsviçreli bilim adamları değil ) ortalama bir insanın günde 1 saatlik bir zaman dilimini yemek yiyerek geçirdiğini kanıtlıyor, he tabi buna sosyal aktivite olarak yaptığınız biralama ya da benzer zamanlar dahil değil. 32000 saatlik bu zaman dilimi hayat akışınızda size bir 3,6 yıla mal oldu mu, oldu oldu J

Araç sürme, bekleme, ev ve iş arasında gidip gelme, bakın çalışma kısmı ayrı, sadece gidip gelmekten bahsediyorum, etti mi sana 40000 saat hem de en boşundan 4,3 sene.

E malum insansınız, yemek yeme dışında sıçma, diş fırçalama, temizlenme, evinizi, arabanızı temizleme gibi başkaca sorumluluklarınız var, Diş fırçalamak 1 ay, sıçmak 6 aydan başlıyor. Mübarek ceza kanunu gibi. Bu arada bu rakamlar ortalama insan evladı için, manyaklık derecesinde temizlik düşkünüyseniz gerisini siz düşünün.

Liste daha fazla kabarmadan durumu size biraz özetliyeyim maddeler halinde, kafanıza mı oturur yoksa başka yerinize mi ona siz karar verin artık.

80 yıl

· 25 yıl uyku

· 1 yıl banyo

· 1 yıl hastalık

· 3,6 yıl yemek yeme ve içme

· 4,3 yıl işle ev arasında gidip gelme

· 1,5 yıl temizlik vs

· 1 yıl hazırlanma, kişisel bakım, saç-sakal falan

Topla, böl, çarp, çıkar, naparsan yap, sonuç 37 yıl hocam, tam tamına olmasa da 37 yıl. Sana ne mi kaldı, eh 43 sene işte ama dur daha bitmedi, orda da detay var az bekle :)

Yukarıda dizdiğim maddeler hep gündelik hayatta yapmakla mükellef olduğun, ya da insani durumlar dolayısyla yapmak zorunda olduğun mevzular. Birinden az yaparsan diğerini fazla yapman gerekir ki bu da 37 rakamını pek değiştirmez, zira uyku denen konu büyük sorun. Neyi fazla yaparsan yap eninde sonunda uyku şart.

Neyse çok tatava yapmayayım, gelelim maçın ikinci yarısına J Diyelimki ortalama haftada 40 saat çalışan ve 2 haftalık yıllık izni olan bir mahlukatsınız. 20 yaşından 65 yaşına kadar da tam zamanlı bir işte çalıştınız. Tabi bunun da bir faturası var ki o da baya kabarık. 90,000 saat yani 10,3 yıl.

Çalışmaktan ziyadesiyle Türk insanı olarak yaptığımız daha fuzuli işler var tabi bizim hayatımızda. Mesela ömrümüzün 9 senesini televizyon seyrederek ya da 3,5 senesini internette goygoy yaparak geçirmek gibi. Facebook, İnstagram veya YouTube müptezelleri için durum daha karanlık, onu burda yazmak istemem, psikolojiniz bozulur.

Ömrünüzün ilk 10 senesini de bir kenara koymak lazım tabi, hani o tüm dünyadan beynen arındırılmış olduğunuz sersem şebelek zamanlarınız.

Şimdi geriye kalan 43 seneden yukarıdakileri de bir çıkaralım, listeliyeyim yine ki net olsun :=

· 10,3 yıl iş-güç

· 9 yıl Tv

· 3,5 yıl internet

· 10 yıl ilk 10 yılınız (çocukluk, bebeklik falan işte )

Kaba bir hesapla bize kalan 10 sene dostlar. Rakamlar atmasyon değil, aralarından birkaçını çekip toplam hayatınıza uyarlarsanız yaklaşık rakamları elde edersiniz. O sebeple boşverin, çok yormayın bünyeyi.

Neden yazdın ki bunu diyeceksiniz, Natalie Babbit ablamız demiş ki, ‘Ölümden korkmayın, yaşayamadığınız yıllarınızdan korkun.’

Yukarıdaki rakamlar farkındalık yaratmak adına önemli. Sevdiğiniz işi seçin mesela, ya da daha az zaman diliminde televizyonla zehirleyin kendinizi. Sevdiğiniz şeylere, kendinize daha fazla zaman yaratın, kaliteli zaman geçirin.

Kendi adıma, rakamlara her baktığımda hem çok, hem de az zamanım olduğunu görüyorum. Bu listeleri kaydedin bir yere derim. Ben her baktığımda hayatımdaki dakikaların kıymetini kendime hatırlatma şansı buluyorum.

Zaman kısıtlı, dolayısıyla, önceliklendirin, daha çok deneyimleyin, daha çok yapın ve daha çok yaşayın…

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Mert Daysal’s story.