Spotify Haftalık Keşif Listesini Harika Kılan Gerçekler

Bu sabah, tıpkı bundan önceki Pazartesi sabahlarında olduğu gibi 75 milyon Spotify kullanıcısı 30 şarkılık harika bir karışık kaset önerisi aldı. Tıpkı çocukken müzik hastası bir arkadaşınızın size hazırladığı A ve B yüzünde farklı şarkılar yer alan karma kasette olduğu gibi. 30 şarkılık bir müzik şöleni. Bu arada üstteki yapışkan şeritte isminizin yazdığını da hatırlayın lütfen J

İşin nostaljik anlatımı bir yana, tüm Spotify kullanıcıları her Pazartesi, arka planında muazzam bir algortimanın olduğu 30 şarkılık bir müzik ziyafeti teklifi alıyor.

Otomatik müzik önerileri, kullandığımız uygulamalarda yeni bir durum değil ancak Spotify tarafından bizlere sunulan ziyafet, geri planda kişiye özel, taze ve tanıdık bir menüyü kapsıyor. Tabi bu durum haliyle sihirli müzik kutusu Spotify’a, rekabet halinde olduğu Pandora, Google ve Apple üzerinde ciddi bir avantaj sağlıyor. Diğer üç rakibin de sınırsız sayıda bir müzik yelpazesi olduğunu düşünürsek, fark yaratacak özel dokunuşun kişiye özel müzik önerilerinde bulunmak olduğunu görmezden gelemeyiz.

Aslında size sunulan haftalık listenin size bu kadar hitap eder durumda olması biraz korkutucu. Aileden biri ya da en iyi dostlar falan mı var bu işin arkasında diyeceğiniz türden J

Kullanıcılar sevmiş gözüküyor

Haftalık kişiye özel bu listeler kullanıcıların genel bir bölümü tarafından ciddi anlamda takdir edilmiş görünüyor, zira şirkete göre sadece bu listeler üzerinden lansmanın yapılmasını takip 1,7 milyar dinleme adedine ulaşılmış.

Matthew Ogle a göre, Spotify şu an dünya üzerinde sadece 20 dinleyicisi olan bir müzisyeni, o 20 kişiyle buluşturabilecek teknolojik kapasiteye ulaşmış durumda. ‘Yaptığımız teknolojik kazıyla, 20 adamla 1 müzisyen arasındaki noktaları birleştiriyoruz’ diyor kendileri. Daha önce denenmemişi denemekten öte yapmak sanırım böyle birşey.

Aslında ilk bakışta önünüze sunulan listelerin kafadan atma, rastgele şarkılardan oluştuğunu düşünüyorsunuz. Şans eseri bir araya gelmiş ve geneli size hitap eden 30 şarkı. Fakat seçimler 8 hafta üst üste güzel olunca, bu durum kafada soru işaretleri oluşmasına sebep olmuyor değil. Nitekim bu makalenin ortaya çıkışı, 75 milyon kullanıcı arasından Spotify denen uygulamanın beni nasıl çözdüğü merakıyla hasıl oldu.

Kafada beliren ve sizi gerçekten delirten ilk soru işareti, bu kadar çok eski defter arasında ne çeşit derinlikte bir algoritmanın çalıştığı ve o derinlikte tarama yaparak size doğru seçimleri sunduğu. Doğru derken neredeyse tamamen size özel bir sunumdan bahsediyoruz.

Başka kullanıcıların listelerini baz alıyor

Haftalık Keşif’in esas içeriği aslında diğer insanlar. Spotify işe, kullanıcıları tarafından oluşturulmuş 2 milyar seviyesindeki müzik listelerini tarayarak başlıyor-her biri değişik müzik seçim ve tatlarını yansıtan listeler. Bu saf insan üretkenliği olan seçim ve gruplamalar aslında Haftalık Keşif önerilerinin çekirdeğini oluşturuyor.

Çalma listeleri aslında Spotify uygulamasının ortak para birimi gibi. Hemen tüm kullanıcılar diğer özelliklerinden ziyade liste oluşturma konusunda neredeyse profesyonel. Spotify size dair seçimlerini yaparken müzik küratör listelerinden tutun da, kuzeniniz Ahmet ve Ayşenin listelerine kadar her alandan faydalanıyor. Sonrasında ise siz ve size benzer müzik dinleme alışkanlıklarına sahip insanlar arasındaki boşlukları doldurmaya başlıyor. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, eğer Spotify sizin listenizde yer alan 2 şarkının var olduğu başka bir listede aynı tada yakın ve daha önce dinlemediğiniz bir şarkı tespit ederse, bu yeni şarkıyı size öneri olarak sunuyor.

…Ve size ait bir müzik tadımı

Tabi buradaki reçete aslında yukarıda anlattığımız kadar kolay değil. Spotify işin arka planında her kullanıcının kişisel müzik tadımına dair bir profil oluşturuyor. Bu profil dahilinde sadece rock ve pop tarzı genel müzik türlerinden başka mikro-türler de mevcut. Bu etiketleme işlemini firma 2014 yılında satın almasını yaptığı Echo Nest adındaki başka bir firması aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bu şirketin asıl çalışma sahası, yeni çıkan müzik türlerini dünya üzerindeki tüm müzik sitelerinin taramasını yaparak keşfetmek ve yeni müzisyenlerin hangi müzik türü altında tanımlandığını analiz etmek.

Algoritmalar tümünü biraraya getiriyor

2 milyar çalma listesi ve sizin kişisel tadım profiliniz-müzik tadımından bahsediyoruz tabiki J-arasındaki bağ Spotify algoritmaları tarafından gerçekleştiriliyor. İşte gizli karışım bu…

Spotify mühendisleri aslında bu komlike karışımı geçen sene bir sunumda aktardılar. Yaklaşımları Amazon’da da zamanzaman gördüğünüz ‘bunu alan buna da baktı’ şeklindeki işbirlikçi filtreleme metodunu da kapsıyor. Aslında işi bu kadar karmaşık hale getirmeye gerek yok. Basit bir şablon hepimizin bu metodolojiyi anlamasına yardımcı olacak sanırım. İşte size muhteşem Spotify gizemi, buyrun burdan yakın :)