Neden Bir Dünya Markamız Yok — I
Marketing Holmes!
483

Güzel yazınız için teşekkür ederim. Keyifle okudum. Bende üretim tesisi sahibi olarak ve birçoğu Türkiye’nin en büyük tekstil üretimi ve ihracatı yapan firmalarıyla çalışan biri olarak şunu belirtmek istiyorum;

Diyelim ki siz Türkiye’nin büyük bir gömlek üretim firmasının sahibisiniz, birçok markaya “private label” olarak üretim yapıyorsunuz. Bu markalarda sizin ürettiğiniz ürünlere kendi markasının etiketini takıp üstüne çok daha fazla bir fiyat etiketi koyup satıyor. Biz neden mi yapamıyoruz? Gördüğüm bir kaç nedeni sıralayayım:

  • Tasarım konusunda ya başka markaları kopyalıyorsun yada tasarıma para vermemek için işe hakim olmayan, dünyada başarılı olmuş 1 tane gömlek markası bilmeyen kişilere bunu yaptırmaya çalışıyorsun.
  • Fotoğraf çekimi gibi ürününüzü, markanızı, imajınızı herkese tanıtacak en önemli konuyu ne gerek var profosyonel fotoğraf çektirmeye o kadar paralar vermeye diyip eş, dost tanıdık vasıtasıyla ucuza halletmeye çalışıyorsun.
  • Ne gerek var kendi markamı üretmeye o kadar uğraşmaya diyip diğer markalara üretim yapıyorsun. Zoru sevmiyorsun yani.

Milyon Euroluk firmaların sahibisin fakat 5000–10000TL’lik fotoğraf çekimlerine, tasarım ücretlerine, katalog bastırırken aman ucuz olsun konularına takılıyorsun. Bunlarında sadece ve sadece bir açıklaması olabilir.

Vizyonsuzluk.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.