iOS 10'un Gizli Kalan 10 Özelliği

iOS 10 geçtiğimiz hafta tüm Apple kullanıcıları için yayınlandı. Deneyimlediğim ve gizli kalmaması gerektiğini düşündüğüm 10 yeniliği listeledim.


Yaklaşık 6 aydır iOS kullanıyorum ve Android’ten sonra güncellemeleri anında deneyimleyebiliyor olmam beni oldukça heyecanlandırdı. Çünkü her yeni Android sürümünde güncellemenin telefonuma ne zaman geleceği -çoğu zaman hayal kırıklığı- belirsizdi. Tabi iOS kullanmaya başladıktan sonra bu durum oldukça değişti.

iOS 10 çok büyük şeyler getirdi mi? Tartışılır. Fakat güncellemeyle gelen büyük veya küçük onlarca özellik var. Ben de deneyimleyip beni kazanan özelliklerini listeledim.

Eğer sıkı bir iPhone kullanıcısıysanız listeye mutlaka göz atmanız gerek.

1. Ana Ekran Tuşuna Basarak Kilidi Açma

Artık telefonumuzun kilidi açmak için Ana Ekran düğmesine basmamız gerekiyor. Böylece istemeden kilidi açma sorunu yok oluyor. Fakat bu yine de tercih meselesi. Eğer bu özellik hoşunuza gitmediyse yapmanız gereken çok basit. Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Ana Ekran Düğmesi kısmına gidin ve Parmağı Koyarak Aç özelliğini pasifleştirin.

Parmağı Koyarak Aç

2. Bildirimlerin Tümünü Temizleyebilme

Bildirim ekranında X butonuna uzun basılı tutarak “Tüm Bildirimleri Sil” özelliğini görebilirsiniz.

Bildirimlerin Tümünü Temizleyin

3. Flaş Işığı Parlaklığını Ayarlayabilme

6S ile birlikte hayatımıza giren 3D Touch’ı tam anlamıyla kullanabildiğimiz bir özellik. Denetim Merkezi’nde flaş ışığı ikonuna derin basarak flaş ışığının parlaklığını ayarlayabilirsiniz.
*Sadece 3D Touch destekli telefonlarda.

4. Kamerayı Büyüteç Gibi Kullanabilme

Uzağı görmekte zorluk-miyop- çekebilirsiniz ya da gözleriniz yorulmuş olabilir. Böyle durumlarda iPhone’nunuzu büyüteç olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Erişebilirlik ayarlarından Büyüteç’i aktifleştirmek. Sonrasında 3 kez Ana Ekran butonuna bastığınızda direkt büyüteç açılacak.

5. Uyku Zamanlaması

Artık iPhone’nunuz sizin uyku saatlerinizi önemseyecek. Belirttiğiniz saatleri ve tercihleri uygulamaya girdiğinizde uyumanız gerektiğini size söyleyecek ve sizi gereken saatte uyandıracak. Ayrıca detaylı olarak uyku istatistiklerinizi görebileceksiniz.

Yatma Zamanı

Denemek için tek yapmanız gereken Saat uygulamasındaki Yatma Zamanı sekmesine uğramak.

6. Telefonu Kaldırarak Bildirim Okuyun

Kaldırdığınızda hiç dokunmadan uyanan ve size bildirimlerinizi gösteren bir telefon düşünün. Yoğun kullananlar için etkileyici. Eğer istemiyorsanız Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Uyanmak için Kaldır özelliğini pasifleştirin.

7. Kilit ve Klavye Sesi

iOS 10'la birlikte klasikleşmiş iPhone kilitleme sesine elveda ediyoruz. Daha sakin ve dışarıya rahatsızlık vermeyen bir ses tonu tercih edilmiş ve bunu değiştiremiyorsunuz. Klavye sesleri ise daha alışılabilir.

8. Animasyonlar ve Klasör Görünümü

Animasyonları geliştirerek hızda etkileyici sonuçlar vermek istenmiş olmalı ki klasörlere dokunduğumuzda zoom efekti değil, farklı bir animasyon bizi karşılıyor ve bu oldukça başarılı. Ayrıca klasör görünümünde alttaki dock ikonları artık flu olarak görünüyor.

9. Arka ve Ön Kamera Değiştirme

Kullanıcı deneyimi açısından fotoğraf çekerken selfie moduna geçmek büyük ekranlı iPhone’larda sıkıntı oluyordu. Bu sorundan ben de rahatsızdım. Fakat artık üstte değil, sağ alt köşede konumlanmış. Böylece daha çok ihtiyacımız olan buton bize daha yakın.

Arka-Ön Kamera Butonu

10. Emoji Önerileri

Mesajlaşırken yazdığımız kelimelerin emojilere dönüşmesi ilk başta kulağa hoş gelmeyebilir. Fakat Apple artık yazdığınız kelimeye emoji öneriyor. Örneğin iPhone yazarsanız, önerilerde iPhone emojisi görürsünüz.


Tüm yeniliklere göz atmak istiyorsanız iOS 10 için hazırlanan sayfaya göz atabilirsiniz.


One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.