Online Alışverişe İlgi Artıyor

Merve Kara, Ezgi Yaparsoy, Cumhur Ege Omaç

Teknolojinin gelişmesiyle beraber her eve giren internet, alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirdi. İnternetten alışveriş gün geçtikçe artarken birtakım tehlikeleri de barındırıyor

Bazı online alışveriş siteleri

Tek tıkla alınan ürünlerin eve kadar gelmesi tüketiciye cazip geldi. TÜİK’in verilerine göre 2017 yılında her dört kişiden biri internet üzerinden alışveriş yaptı. Elektronikten giyime, gıdadan ev eşyasına online ticaret her alana yayıldı. Giyim ve spor malzemeleri ise internetten en çok temin edilen ürünler oldu.

2016 yılı Nisan ile 2017 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde internetten alışverişlerde tercih edilen ürünler — TÜİK 2017

İnternetten alışveriş yapmayı tercih etmeyenlerin sayısı da oldukça fazla. Ürünü fiziksel olarak görmeden almak istemeyenlerin yanı sıra kredi kartı dolandırıcılığından çekinenler de internetten alışverişe mesafeli duruyor.

İnternet alışverişini tercih etmeyenlerin sebepleri — TÜİK 2015

İnternet alışverişinin önem kazandığı günümüzde insanlarla online alışverişi tercih edip etmeme nedenlerini konuştuk. Halkın bu konu hakkındaki görüşleri şöyle:

İnsanların online alışverişi tercih etmesinin ve etmemesinin nedenleri

Şirketlerin kampanyaları internetten yapılan harcamaları arttırıyor

Online alışveriş siteleri, yaptığı kampanyalarla tüketicileri internetten alışveriş yapmaya teşvik ediyor. Hepsiburada, Gittigidiyor ve Morhipo gibi şirketler sağladığı kuponlar ve ücretsiz kargo seçenekleriyle rekabette ön sıralarda yer alıyor.

11 Kasım 2017’de n11.com, “11.11 Yılın En Uğurlu Kampanyası”nı gerçekleştirerek büyük başarıya ulaştı. 140 milyon TL’lik satış yaparak bu alanda rekora imza attı.

Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş sırasında olumsuz olaylar yaşanması insanları tedirgin ediyor. İnsanların kredi kartlarının kopyalanması, gelen ürünlerin sahte çıkması, uygun fiyata alınan ürünlerin defolu olması gibi birçok problem insanların endişelenmesine neden oluyor. E-ticaret sitelerinin yetkililerinin, bankaların ve kargo şirketlerinin bu noktada bazı önlemler alması gerekiyor. Tüketicilerin kötü niyetli kişilere ve sitelere karşı dikkat etmesi gereken noktalar ise şöyle:

Like what you read? Give Merve Kara a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.