Öncelikle Girişken Ol

Aslında bu mecrayı ‘Girişimci Muhabbeti’ podcastlerinden duydum. O kadar muazzam bir podcast akışları var ki artık yolda giderken öyle boş alışanlıklar yapmak yerine açıp açıp onları dinliyorum. Hem bir motivasyon yani cesaret kaynağı hem de bilgi deposu orada en güncel start up haberlerine ulaşabiliyorsunuz.

Onlardan nasıl haberim oldu ?
Hemmen şöyle başlayım;
Ben böyle sürekli konferans etkinlik kovalayan bir insanım ve böyle sayfalarda dolanırken itü de start-up vs kurumsal başlıklı bir etkinlik gördüm,içimden acaba bu nedir ? Diye düşünmeye fırsat kalmadan bir baktım kayıt yaptırmışım bile. Sonra o gün gittim itü’nün küçük seminer salonunda 3–5 kişiyiz falan daha sonrasında daha da kalabalıklaştık tabii. Samican ve barış o kadar aktif bir sunum yaptılar ki hani hayranlıkla izledim ve ikisinin iletişimine bayıldım. Bir şeylere teşvik ediyorlardı ve bu teşvik ettikleri şey içinde illa bunu burdan bu yolla yapmalısın diye zorlama yoktu. Bak işte bunu şurdan yaparsan bunun sana getirisi böyle olur yükselmen böyle şu basamaklardan geçer diğeri içinse şu şu yolları aşman gerekir tarzında. Evet fikrin var ve bunu hangi yolla nasıl yapabileceğini sana tarif eden cinstendi. Aslında şimdiye kadar kafamda böyle deli sorularla bir girişime yeltenme modum vardı ama insan hep o ufak ışığı arar ya işte bende o gün etkinlikten sonra deli gibi neyi nasıl yapabilirim sorularının cevabını ansiklopedi tarzında nedenlerini uzatarak aramaya başladım.
Dedim ki kendime:
  • Kendini tanı
  • Amaçlarını belirle
  • Network ağını toparla
  • İş bölümüne ayır
  • Girişken ol
Bence yukarıda yazdıklarımın hepsi çok çok önemli ama en önemlisi bana göre girişken olmak. Evet kendimi biliyorum evet amaçlarım belli evet allahına kadar network var iş paylaşımı da okey ama ben kendimi projemi en anlaşılır dil ile ifade edemezsem ya da o cesareti kendimde bulamazsam girişken olamazsam bunu hayata nasıl geçiricem ? İşte bu noktada özgüven çarkı devreye giriyor ve delilercesine rezil olma başarısızlık nehrinde boğulma seansları başlıyor diyebiliriz.
Burayı nasıl kullanacağımı bilmiyorum aslında ilk yazıma nasıl başlasam onu da kestiremedim ve sonra dedim ki buraya başlamaya nerden ilham aldığıma dair ufak bir yazıyla başlamak belki de kendimi ifade edebilecek en iyi adımdır diye düşündüm ve umarım bundan sonraki yazılarımda burayı doğru kullanmayı öğrenirim. Bana bunu aşılayan ‘Girişimci Muhabbeti’ adı altında yer alan o küçük ama dev olan kadroya Barış Koçdur ve Samican Tandoğdu’ya teşekkürlerimi iletir ve giderim.

Teşekkürler Baris , Sami Can Tandogdu