VAJİNAL AKINTIM NEDEN GEÇMİYOR ?

Mesut Bayraktar
11 min readDec 1, 2022

Toplumsal kanıt kuramına göre ; bireyler bir olayı — durumu başkaları tarafından da deneyim edilerek yaşandığını görüp; aynı durumun kendilerinde de vuku bulması halinde, başkalarının öneri ve davranışlarını yanlış dahi olsa kabul edip, kendine rol model şeklinde alıp uygulayabilmektedir. Buna kısaca yanlılık diyebiliriz.

İşte bu yanlılık kadınlar arasında çok yaygın olan bir hastalığın salgın şeklinde normalleştirilerek salgın düzeyine dönmesine neden olmaktadır.Vajinal akıntı ! , hatta vajinal akıntı pandemisi;

  • Bende de var şunu yap geçer.
  • Bende de var günlük hijyenik ped kullan, rahat edersin.
  • Annemde de var, her kadın da oluyor, normal.
  • Kadınsal durum bu, hem dışarıya doğru akıntı olması sağlıklı, … bitmeyen sonsuz trajedi yanlılığı.

Çok basit bir insan vucudunun sıradışı özelliğinden bahsedeğim; SIZDIRMA(MA) — KAÇIRMA(MA) özelliği;

  1. Ağzımız; ister yemek yiyelim yada yemeyelim asla tükürüğümüzü dışarı sızdırmaz — kaçırmaz, zaten bu olursa hastalık gelişiyor (parkinson, pityalizim).
  2. Gözümüz; gün içerisinde yaklaşık 40 bin defa açılıp kapanıyor ve mükemmel bir şekilde nemli tutuluyor ve hiç yanaklarımıza doğru sebepsiz ve sürekli bir şekilde göz yaşı akmaz — sızmaz, zaten bu olursa göz pınarlarından birisi kapalı veya başka bir hastalık vardır.
  3. Yine göz; fazla ışık geldiğinde, fazla ışığın içeri girmemesi için hemen göz bebeği kasılarak küçülür ve içeri fazla ışık sızmaz — kaçmaz, zaten bu mekanizma güzelce olmaz ise gözlerimizde hassasiyet olmaktadır.
  4. İdrar kesmiz; hopla -zıpla, öksür ve hapşır ne yaparsan yap istem dışı dışarıya idrar sızdırmıyor — kaçırmıyor, zaten dışarı idrar kaçması — sızması olduğunda bu hastalık oluyor.
  5. Kulak; kulağın üretmiş olduğu kulak kiri, hiç yaşantımızı kabusa çevirecek şekilde sürekli dışarı akmaz, zaten bu akarsa hastalık oluyor (kolesteatom , …).
  6. Anüs; hopla -zıpla, öksür ve hapşır ne yaparsan yap istem dışı dışarıya dışkı veya gaz sızdırmıyor — kaçırmıyor, zaten dışarı dışkı veya gaz kaçması — sızması olduğunda bu ciddi bir sosyal problem hemde hastalık oluyor.
  7. Akıl; patavatsızlık ve cehalet dışarı bırakıldığında, istemsiz bir şekilde düşüncelerimizde sebepsiz vede gereksiz şekilde dışarıya lanse etmiyoruz. Zatem kontrolsüz bir düşünce akışınının sızması — kaçması da hastalık oluyor (şizofreni, psikoz, sanrılar).
  8. Damar; bir travma veya hastalık ,ameliyat olmadan kanımız asla damr dışına kaçmaz — sızman, zaten böyle bir durum olması hastalık şeklinde ele alınmaktadır.
  9. Cilt: bir travma ve hastalık olmadan cilt yüzetinde bulunan mikroorgnizmlar bedenimizin içlerine sızmıyorlar — kaçmıyorlar.

9 çarpıcı vede basit örnek ile ‘’Sızdırmaz(lık) Kuralımı’’ özetledim ve 10 numara ile bunu taçlandırmam gereklidir. Görüldüğü üzere bedenimiz müthiş bir istikrar — kararlılık içerisindedir. Sızdır(mıyor)! işte bu mekanizmalar işler iken bedenimiz;

  • Vajinaya akma imtiyazı tanımaz.
  • Vajinaya sızma imtiyazı tanımaz.
  • Vajinaya kaçırma imtiyazı tanımaz.
  • Vajinaya iltimas tanımaz — geçmez
  • Çünkü bir yerdeki kusur tedrici olarak diğer yerleride bozar, hasta eder.

10 numara ile sızdırmazlık kuralımızı tamamlayalım;

  • Vajinada 10^10 -10^11 (10 miyar ile 100 milyar) civarında mikroorganizma yaşamaktadır. Devasa bir mikroorganizma çeşitliği vajina içerisinde olup, bunların %96 sını laktobasiller domine etmektedir, başka türlerde vardır. Elbette çeşitli yaş dönemlerinde bu çeşitlilik yani vajinal flora değişmektedir. Vajina uyumlu laktobasiller gaz — koku üretmemektedir.
  • Patojen yani hastalık üreten vajinal mikroorganizmalar vajinada artar ise vajina mikro ekosisteminde, uygunsuz mikroorganizmalar çoğalacağından vajinal akıntı gelişecektir. Bu mikroorganizmaların vajinayı domine edebilmesi için kolaylaştırıcı çeşitli nedenler (doğum hasarı, servikal ektropiyon, kötü vajinal hijyeni sorun olarak görmemek, çoklu cinsel partnere sahip olmak, vajinaya yabancı cisim yerleştirmek, latex meyva allerjisi, semen allerjisi, rahim iltihaplarını önemsememek, temiz olmayan deniz ve havuza girmek, vajina içini yıkamak, … sonsuz sebep) olmalıdır.
  • Vajina rektumdan yani bir barsak kısmından daha fazla kan damarı içermektedir yani daha önemlidir. O yüzden beden(otonm sinir sistemi, otopilot) burada olacak; istenmeyen durumları sönümlendirmek için hızlı ve etkin bir müdahaleyi bu yoğun kanlanma desteği nedeniyle yapabilir.
  • Vajina mikroskop ile histolojik olarak değerlendirildiğinde mukus (akıntı) üretecek bir yapılanmaya, bu şekilde bir hücre rezervine sahip değildir. Vajina kan damarları tarafından 3D olarak yoğun bir şekilde sarıldığından, vajina güçlü bir şekilde nemlendirilir ve nemliliğin devamı için hem hormonal destek hemde üretilen çeşitli lokal kimyasallar ile bunun idamesi sağlanır. Vajina hücreleri kendi onarımını güçlendirmek ve kendi onarımı sağlamak amacıyla L-laktik Asit salgılamaktadırlar ama bu vajinal asiditeyi sağlayacak düzeyde değildir. Vajina vajinayı asit yapamamaktadır.
  • Vajinanın asiditesini esas sağlayan yapı laktobasillerdir. Laktobasiller hem L-laktik Asit hem de D-Laktik Asit Üretebilmektedir. L- laktik Asit üreten bir vajinal mikrobiyotanız varsa evet vajinanız asidik olacak ama vajinal akıntı ve alt genital sistem enfeksiyonlarına yatkın birisi olacaksınız.
  • Vajinanınzda bulunan laktobasiller D-laktik Asit üreten şekilde olmalıdır. Çünkü D-laktik Asit servikal mukusu dejenere etmemekte vede vajinada oluşan nemlenme katmanını (mukus değil, akıntı değil) parçalamamaktadır.
  • D-laktik Asit üreten laktobasiller genellikle vajinofilik bakterilerdir.
  • L-laktik Asit üreten laktobasiller genellikle orofekal bakterilerdir.

D-laktik Asit üreten yani vajinofilik laktobasiller çok nazlı ve seçici bakterilerdir. Sürekli bir şekilde bir kadın alt genital sistem enfeksiyonlarını önemsemeyip, hatta günlük hijyenik ped kullanarak , vajinal akıntıyla birlikte konforlu şekilde yaşamayı öğrenerek, kronikleştiriyor ise vajinofilik D-laktik Asit üreten laktobasillerin yerini L-Laktik Asit üreten orofekal (dışkı kaynakı, rektal) laktobasiller almaya başlamaktadır. Buda kadını içten içe hasta eden silsileleri güncel tutmaktadır. Özellikle bu az faydalı (orofeka laktobasil) olana doğru laktobasil değişimi menopozdan sonra baskınlık kazanılmakta ve kadınlarda da menopozdan sonra hastalıklar dramatik bir şekilde artmaya ( diz eklemi bozulması, depresyon, alzheimer, hızlanmış yaşlanma, demans, bel fıtığı, omurga kayması, … binlerce hastalık) başlamaktadır. Fakat kadınlar vajinaların olduğu yerde, sessizce, uslu bir çocuk gibi sakin sakin , huzur içinde durduğunu düşünmektedirler; gerçek ise bunun tam tersi şeklindedir. Vajina basit ama gizemini halen koruyan bir organdır. Mesleki tecrübelerim kadın genital sisteminde en önemli organın ‘’vajina’’ olduğuna artık beni ikna etmiştir. Vajinasını kontrol edemeyen kadınların çeşit çeşit hastalıklar ile mücadele etmelerini ama bunu asla vajinaya atfetmemeleri — konduramamaları nedeniyle (buna genital inkar diyorum) hasta gezdiklerini yaşamın her alanında gözlem etmekteyim.

Ek olarak vajina anatomik olarak kapalı , hava almaz bir organdır yani oturduğunuzda, yürüdüğünüzde açılan bir organ değildir. Vajinanın ön ve arka tabakaları birbiri üzerine anahtar kilit şeklinde uyum sağlayan (koaptasyon) gösteren formattadır. Vajina açılıyorsa içerisine hava yani fazla miktarda oksijen girecek demektir. Buda vajinofilik laktobasil (literatürde böyle bir tanımlama yoktur, konunun anlaşılması için türettim) dominansın zaman içerisinde kaybolmasına neden olur ve buda kronik kadın hastalıklarına , diğer hastalıklara zemin hazırlayabilmektedir.

Son olarak vajina doğası gereği asidik bir organdır. İdrar bazik bir atıktır. İdrar tehlikeli bir biyolojik atık olduğundan mesane denilen bir organda ve pelvis (leğen kemiği) denilen, güvenli — korunaklı bir alan içinde depolanır. Üretra denilen bir borucukla tazyikli — yüksek basınçlı ( yani uzağa gitsin, yakına temas etmesin amaçlı) şekilde işenerek vucuttan ıtrah edilir.Eğer bu şekilde olmayıpta idrar vajina ile temas ederse vajinal flora yani vajinal mikrobiota bozulmaya başlayacaktır. Işeme bozuklukları veya idrar kaçırma vajinal akıntıya sebep olur; buda işeme bozukluğu veya idrar kaçırmayı potansiyelize eder. Kısır bir döngü oluşur. Olaya başka sebeplerde eklemlenince kaotik ve çıldırtan rahatsızlıklar başlamaktadır.

Bu bilgileri vermeye başlayınca insanları hemen şuna ‘’ Doktor bey D-laktik asit üreten bakterileri artırmak için ne yiyelim veya alalım’’ şeklinde düşünceye yönleniyorlar, çünkü bu düşünce silsilesinde;

  • Acelecilik var,
  • Doktora muayene olmaktan kaçınma var,
  • Kolay yolu tercih etme yanlılığı var
  • Sağlık sıkıntısından ekonomik bir şekilde tasarruf etme dürtüsü vardır.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube — başa bela bir organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinal akıntı sağlıktır. Vajinal sağlık için, sağlıklı bir vajina için yapmanız gerekenler kolay değildir ve şunlar iyi bir başlangıçtır;

  1. Vajina steril bir organ değildir, kendi haline bırakmayınız.
  2. Vajinal laktobasillerin; orofekal dönüşümü sinsi bir şekilde gerçekleşebilir, o yüzden vajinal şikayetleri ‘’kadınsal durum bu, her kadında olur bu ‘’ şeklinde normalleştirmeyiniz.
  3. Vajinayı sirkeli suyla, sarmısak koymakla, yogurt sürmekle restore edemezsiniz. Bu kolaycı ve ucuz yöntemler hem vakit kaybıdır hemde alacağınız orjinal — gerçek tedavileri güçleştirir, lütfen bu tür uygulamalar yapmayınız.
  4. Vajina gözünüzden daha değerlidir (göz 2 tane, vajina 1 tane !) ve ona özen — ilgi göstermelisiniz.
  5. Vajinal problemler ile yaşamayı çaresizce öğrenmiş birisinden akıl — fikir almak (yanlılık bulaşması) size sadece vakit kaybettirir, yaşadığınız acılar yanınıza kar olarak kalır.
  6. Hasta olmuş bir vajinal flora ile gebe kalmak sizi gebelik komplikasyonlarına taşıyacaktır.
  7. Bazen hasta olmuş vajinal flora akıntı üretmez, fakat bu size sinyal vermediği için kendinizi sağlıklı zannedersiniz, oluşan bel ağrılarını ağır kaldırmaya veya bel fıtığı başlıyor şekilde yorumlayabilirsiniz. Uyanık olmalısınız.
  8. İyileşemiyorsanız vajinanızı hatırlayın!, hiç aklınıza gelmeyen ve düşünmediğiniz yer!
  9. Kesinlikle aynı terziniz veya berberiniz gibi bir ömür boyu temasınızın olacağı bir Jinekolog hekimi kendinize bulun. Hastanede hangi doktor varsa ona giderim mantığı kesinlikle hatalı bir yaklaşımdır. Unutmayın Her yiğidin yoğurt yemesi farklı; yoğurtlarda farklıdır!
  10. Örnek vermek gerekir ise; ‘’Ben zaten ortopedi — dahiliye,… doktoruna gittim ve şikayetlerimi onlara söyledim, sıkıntı olsaydı beni Jinekologa yönlendirirlerdi’’ zehirli — kolaycı mantığa asla kapılmayın. 15 yılı aşkın tecrübeme dayanarak söylüyorum kimse sizi bana veya başka bir Jinekologa yönlendirmeyecek. Çünkü vajina gerçekten doktorların ve hastaların beyninde hastalıkların müsebbibi bir organ olarak yorumlanmamaktadır.
  11. Beyaz, sarı, yeşil, kahverengi, şeffaf ne şekilde olursa olsun akan — sızan tüm vajinal akıntılar araştırılmalıdır. Çünkü vajina imtiyazlı bir organ değildir ve sızdırma — akmaz.
  12. İnanırsanız vajina hasta eden, hastalıklara sebep olan, gebelik hastalıklarına neden olan hatta ölüme sebep olan bir organ olarak görülmüyor. Ben buna inanmıyorum ! , çünkü çevremde vajinası ile başı belada çok sayıda kadın vardır.
  13. ……………………………………………………………………………………………

Bu sayı uğursuz olduğundan boş bırakılmıştır (yanlılık sergiliyorum).

14. Vajina mahrem bir organdır, bir ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajinayı görmemeye ve ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkanız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit bir Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden bir profesyonelim, vajinal akıntının muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık bir denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir.

SONUÇ: Herkese ‘’yansız mutlu trajediye’’ sahip; sıfır vajinal akıntılı hayat + bol vajinofilik laktobasiller diliyorum. Vajinanıza iyi bakın, hatanızı affetmez, hasta olursunuz.

Jinekolog Op.Dr.Mesut Bayraktar

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Mesleğini Serbest İcra Eden Özel Hekim

Ortaca/Muğla

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

<title>VAJİNAL AKINTI – VAJİNAL BALGAM - HASTALIKLARIN ANASI</title>
<meta name="keywords" content="{adana|adıyaman|afyonkarahisar|ağrı|amasya|ankara|antalya|artvin|aydın|balıkesir|bilecik|bingöl|bitlis|bolu|burdur|bursa|çanakkale|çankırı|çorum|denizli|diyarbakır|edirne|elazığ|erzincan|erzurum|eskişehir|gaziantep|giresun|gümüşhane|hakkari|hatay|ısparta|mersin|istanbul|izmir|kars|kastamonu|kayseri|kırklareli|kırşehir|kocaeli|izmit|konya|kütahya|malatya|manisa|kahramanmaraş|mardin|muğla|muş|nevşehir|niğde|ordu|rize|sakarya |adapazarı|samsun|siirt|sinop|sivas|tekirdağ|tokat|trabzon|tunceli|şanlıurfa|uşak|van|yozgat|zonguldak|aksaray|bayburt|karaman|kırıkkale|batman|şırnak|bartın|ardahan|ığdır|yalova|karabük|kilis|osmaniye|düzce} {vajinal balgam|vajinit|hamilelikte vajinal kaşıntı nasıl geçer| hamilelikte vajinal kaşıntı| hamilelerde vajinal kaşıntı nasıl geçer| genital kaşıntı için çözüm| hamilelikte vajinada kaşıntı| kaşıntı nedir| kaşıntıya ne yapmak lazım| geçmeyen kaşıntı nasıl geçer| kaşıntı neden olur| genital bölge kaşıntı nasıl geçer doğal yöntemler| erkek genital bölge kaşıntısı nasıl geçer| hamilelikte genital bölgede kaşıntı nasıl geçer| genital bölge kaşıntısı nasıl geçer bitkisel| ne oldu kaşınıyorum| neden kaşınıyorum| makat bölgesi kaşıntısı nasıl geçer| neden kaşınıyor| genital kaşıntıya ne iyi gelir bitkisel çözüm| vajinada aşırı kaşıntı| geçmeyen kaşıntı| kasıntıya ıyı gelen seyler| gebelikte vajinal kaşıntı nasıl geçer| genital kaşıntı için çözüm| genital kaşıntı bir gün| genital kaşıntı değil değil| genital kaşıntı dolayı nedir| genital kaşıntı gibi olmak| genital kaşıntı ile zayıflama| genital kaşıntı için sirke| genital kaşıntı için bitkisel çözüm| genital kaşıntı için evde| vajinal kasinti icin hangi krem| vajinal kaşıntı için bitkisel çözüm| genital bölgedeki kaşıntı için bitkisel çözüm| genital kaşıntı oldu mu| genital kaşıntı oldu zayıflama| genital kaşıntı peki yapımı| genital kaşıntı peki nasıl geçer| genital kaşıntı peki nasıl açılır| genital kaşıntı sonra ne yapılır| genital kaşıntı söz yok| genital kaşıntı tek başına| genital kaşıntı tek nedir| genital kaşıntı yok mu| genital kaşıntı yok olur| genital kaşıntı önce ne yapılır| genital kaşıntı ötürü nasıl yapılır| genital kaşıntı üzere temizliği| genital kaşıntı evde nasıl geçer| genital kaşıntı için çözüm| genital kaşıntıya ne iyi gelir bitkisel çözüm| genital kaşıntıya doğal çözüm| genital kaşıntı bitkisel çözüm| genital kaşıntı için sirke| genital kaşıntı sirke| genital kaşıntı ya bitkisel cozum| genital kaşıntı yara| genital kaşıntı için evde| genital kaşıntı için bitkisel çözüm| gebelikte genital bölge kaşıntı| hamilelikte genital bölgede kaşıntı| kadınlarda genital bölgede kaşıntı tedavisi| genital kaşıntı ameliyatı| genital bölge kaşıntı| genital bölge kaşıntı nasıl geçer doğal yöntemler| genital bölgede kaşıntıya bitkisel çözüm| genital bölge kaşıntısı nasıl geçer bitkisel| genital kaşıntı cizgi filmi| genital bölgedeki kaşıntı için bitkisel çözüm| vajinal kaşıntı doğal çözüm| genital kaşıntı fitili| genital kaşıntı fiyatları| genital kaşıntı faydaları| vajinal kaşıntı hamilelik belirtisi mi| genital kaşıntı ısırma| genital kaşıntı ısır| vajinal kasinti icin hangi krem| vajinal kaşıntı için bitkisel çözüm| kaşıntı nedir| genital kaşıntı lütfen| vajinal mantar kaşıntı bitkisel çözüm| mantar kasintisi nasil olur| genital kaşıntı öksürük| genital kaşıntı örgü| genital kaşıntı örgü modelleri| genital kaşıntı özellikleri| genital kaşıntı pullanma| genital kaşıntı psikolojik| genital kaşıntı problemleri| genital kaşıntı resimli| genital kaşıntı reklamı| genital kaşıntı rekoru| rahim kaşıntısı krem| genital bolgede kaşıntı ve sivilce| genital kaşıntı şerbeti nasıl yapılır| anüste kaşıntı neden olur| mesane kaşıntı nasıl geçer| genital bölgede kaşıntı yanma doğal tedavi| genital kaşıntı uygulaması| genital kaşıntı uçak| genital kaşıntı üretimi| genital kaşıntı üniversitesi| vajinal kasinti yasayanlar| genital kaşıntı zayıflama| genital kaşıntı zayıflama hareketleri| genital kaşıntı zayıflatır mı| kasıntıya ıyı gelen seyler| apış arası kaşıntı| hamilelikte vajinal kaşıntı nasıl geçer| vücutta mantar neden olur|disparoni| cinsel ilişkide ağrı |leaky vulva | sızdıran vulva | vajinal koku |vajinal kötü koku |gebelikte kanama|endometriozis | çikolata kisti|genital lazer epilasyonun zararları| idrar yolu sorunları |sistit|rahim ağzı yarası|rahim ağzı iltihabı (servisit)|rahimin ters durması|rahim ağzında naboth kistleri|yumurtalık kistleri|hormon hastalıkları ve polikistik over|mantar enfeksiyonları ve diğer vajinitler|vajinal tamponlar ve toksik şok sendromu|çikolata kistleri ve endometriyozis|bartholin kisti ve absesi|rahim ve rahim ağzı polipleri|adenomiyozis|rahim içi yapışıklıklar|asherman sendromu| ektropiyon| emmet yırtığı| vajinal flora | vajinal tampon | vajinal kültür} {{sarı |beyaz |yeşil |şeffaf |kahverengi | pütürcüklü | kanlı} vajinal akıntı} {mesut bayraktar} {vajinal akıntıya hangi ilaç iyi gelir|kokulu akıntı için ilaç ismi| vajinal akıntıya ne iyi gelir bitkisel| vajinal akıntı nasıl geçer kadınlar kulübü| vajinal akıntıya ne iyi gelir| vajinada beyaz peynirimsi akıntı nasıl geçer| vajinada beyaz pütürcükler| cinsel ilişki sonrası vajinadan beyaz akıntı| vajinada beyaz peynirimsi akıntı| her gün vajinal akıntı| vajinada beyaz peynirimsi akıntı hamilelik belirtisi mi| bakirelerde beyaz akıntıneden olur| vajinada beyaz pütürcükler| vajinada sümüksü akıntı neden olur| vajinal akıntı her gün olur mu| vajinadan şeffaf yapışkan sıvı gelmesi| vajinadan şeffaf yapışkan sıvı gelmesi| vajinal akıntı renkleri anlamları| vajinada yeşil akıntı için ilaç| kokulu akıntı için ilaç ismi| vajinal akıntı tedavisinde kullanılan ilaçlar| reçetesiz vajinal mantar ilaçları| balık kokulu akıntı için ilaç| vajinal enfeksiyon için hangi antibiyotik| vajinal fitil isimleri| en iyi vajinal mantar fitili| vajina kaşıntısına mantarına iyi gelen ilaçlar| vajina kaşıntısı mantar nasıl geçer| vajinal mantarı nasıl yendim | geçmeyen vajinal mantar tedavisi| vajinal mantardan kurtuldum| en iyi vajinal mantar ilacı isimleri| vajinal mantar fitil fiyatları| vajinal fitil isimleri| en iyi vajinal mantar ilacı tavsiye| vajinal mantar kaç günde geçmeli| vajinada mantar ve kaşıntı için vajinal fitil| kadınların üçte biri vajinal enfeksiyonla karşı karşıya kalıyor| vajinal akıntı kremleri| en iyi vajinal mantar kremi| vajinal kaşıntıya hangi krem iyi gelir| en iyi vajinal mantar kremi| vajinada mantar resimli| 1 yıldır geçmeyen vajinal mantar| 2 yıldır geçmeyen vajinal mantar| 3 yıldır geçmeyen vajinal mantar| en iyi vajinal mantar fitili| geçmeyen vajinal mantar hakkındaki tüm sorular| travazol krem vajina içine sürülür mü| travazol krem vajinaya nasıl sürülür| travazol krem vajinada yanma yapıyor| travogen krem vajina içine sürülür mü| travocort ve travogen arasındaki fark| tiokonazol kremvajinaya sürülür mü| vajinal akıntı için fitil| vajinal fitil kullandıktan sonra akıntı| mixovul fitil kullandıktan sonra akıntı| gynomax kullandıktan sonra akıntı| vajinalfitil kullandıktan sonra tuvalete gidilir mi| gynomax kullandıktan sonra akıntı| vajinal fitil erime süresi| vajinal fitil sonrası ağrı| vajinal fitil sonrası pembe akıntı| vajinal fitil sonrası kanama| gebelikte vajinal fitil sonrası pembe akıntı| vajinal mantar fitil sonrası kanama| vajinal fitil kanama kadınlar kulübü| pembe akıntı ve kasık ağrısı| vajinadan pembe akıntı gelmesi| vajinal fitil kullandıktan sonra akıntı kadınlar kulübü| mantar pembe akıntı yapar mı|tecrübeli jinekolog hekim}">
<meta name="description" content="Jinekolog Op.Dr. Mesut Bayraktar İle Mahrem Hastalıklarınızı Çözün. Tedavi Bir Muayene Kadar Uzağınızda. Hasta Mahremiyeti ve Memnuniyeti. 15 Yılı Aşkın Deneyim">
<meta name="author" content="Vajinal Akıntı Tedvisi Yapan Doktor Mesut Bayraktar">
<meta name="robots" content="index, follow">
<meta name="charset" content="UTF-8">

--

--

Mesut Bayraktar
0 Followers

https://muglakadindogum.net Muğla Kadın Dogum Doktoru Jinekolog Op.Dr. Mesut Bayraktar