Satranç maçı nasıl kaybedilir?

Bugüne kadar oynadığım hiç bir satranç maçını kazandığımı hatırlamıyorum. Kaybetmeyi herkes beceremez. Bunu asla aklından çıkarma.

Satranç oynamayı bildiğimi kendime teyit etmek için her maç teklifine evet dedim, bugün de birisi çıkıp ‘Oynayalım mı?’ dese tereddüt etmeden masaya oturur ve E2'deki piyonu iki kare ileri sürerim. Bunu da bir dergiden öğrenmiştim, kıyak bir açılış yapmak için kimbilir hangi dergi bu hamleyi öneriyordu. Ulan yıllardır aynı açılışla çıkıyorum ama bir oyun bile kazanamadım daha demedim hiç kendime. Bunun da bir sebebi var illa ki. Kazanmaktan vazgeçtiğim gündür o da. Antichess filan gibi durumlar varsa da, bizim olayımız bambaşka. Harbiden kaybediyoruz, unutma.

Malum, kahramanın hikayeye zorla dahil olması gibi bir şey var hikayecilik olayında. Aynı hesap ben de bir keresinde kazanmaya baya yaklaşmıştım aslında. Bir ortaokul gezisi için sabahın köründe öğretmenler odasına toplandığımızda, servisi beklerken sırık gibi uzun boylu bir arkadaşla baya iyi sayılabilecek bir aylak kalabalığın önünde zeki adam pozlarında iyi ter dökmüştük. Ter dökmüştük derken, eleman hakkaten elini ayağını koyacak yer bulamaz vaziyette, uzun boyundan ötürü eğilmekten tanjantı çıkmış halde gerilim sahneleri yaşarken ben ‘ne oluyor lan buna sanki dünya şampiyonluğu maçı oynuyoruz’ kafasında takılıyorum. Kaybetmeyi nasıl etkili bir şova dönüştürebilir ve maçı izleyenlere seyir zevki verebilirim temalı, tribüne oynayan hareketlerle rakibi şaşırtmaya dayalıydı taktiğim. İyi poz kesiyordum yani, arada zerre mantık içermeyen hamlelerle rakibin dengesini bozuyor, adam olayı toparlayamazsa bir süre daha idare edecek zamanı çalıyordum.

Olay kazanmakta değildi çünkü, onu iyi anlamıştım sonunda.

Oyundu sonuçta bu, bazen kazanırdın bazense kaybederdin ama sonuçta Beşiktaş değildim ki ben, otuz bin taraftara oynamıyordum; hep değişiyordu tribünlerdeki yüzler. Yani beni bir kere oynarken gören, muhtemelen son kez görmüş oluyordu. Eh bir seferlik de kaybetmişiz, çok mu. Tek mesele, alçak sürünme vaziyetine gelmeden oyunu mümkün olduğunca uzatabilmekti. Bunu da yıllara uzanan satranç kariyerimde gayet iyi öğrenmiştim, şöyle bir özet geçeyim:

  • Rakip hızlı mı oynuyor, sen daha hızlı oyna. Muhtemelen açılışları filan ezberlemiştir, bu da mantıksız hamlelerle yavaşlatılabilecek bir hız sağlar adama. Mantıksız hamleler konusunda iyi olduğumu söylemiştim.
  • Asla sürekli tahtaya bakma. Adamın gözlerine de bakma. Sağa sola bak, tribünle ölçülü bir göz teması kur. Unutma rol kesiyoruz. Gerçekçi olması için sonunda kaybetmemiz gerekiyor, bunu da unutma.
  • Bacak bacak üstüne atmak gibi artisliklere sakın girme. Eşeğin kulağına su salmıyoruz, adam gibi poz veriyoruz sadece. Olayımız oyunu usturuplu şekilde uzatmak, bunu asla aklından çıkarma.
  • Baktın adam hakkaten sağlam çıktı, senin kale filan ilk on dakikada gittiyse o zaman Allah yardımcın olsun kardeşim. Yine de üzülme, rok filan yaparsın kurtarırsın; hem kaleyi hem karizmayı. Rok yapan adam seyirci gözünde en azından kanaat notu alır. Yine de kaleyi erken çıkarma. Kale ulan bu.
  • File güvenme. Hatta öyle menzili uzun taşlara hiç güvenme, sakla onları elinden geldiğince. Piyon, at, bu ikisiyle yürü. Adamın vaziyetine göre fili salarsın aradan koşuyoluna. Fil Quaresma’dır, piyon Olcay, Oğuzhan da at.
  • İşler iyice zıvanadan çıkarsa sakın pat’a filan gitme. Çatır çatır oyna, kaybet. Beraberlik kimsenin aklında kalmaz, yenileni ise herkes hatırlar.

İşte böyle. Satranç oynamak her zaman kazanmak değildir sonuçta. Ha bir kere de ben kazansam fena olmaz dedim mi, eskidendi o iş. Şimdi ‘profesyonel bir kaybeden’im. Oynamak isteyen olursa beklerim.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.