Ömer ve Ali Koç

arasındaki fark

Her ay bir kere “Katmerli Sohbetler” yapıyoruz.
İş adamı, yönetici, turizmci, gazeteci… Hemen her kesimden insan var…
Yola “Bilgi Paylaştıkça çoğalır” fikrinden çıkıldı ve gerçekten de öyle oldu. Paylaştıkça çoğalıyor.
Katmerli Sohbetlerin bu ayki konuşmacısı Mesut Ilgım’dı.
Ilgım Koç Holding emeklisi.
Vehbi Koç döneminin yöneticisi.
Dolayısıyla Vehbi Koç’la ilgili anekdota fazlasıyla sahip.
Vehbi Koç demek eli sıkılık demek…
Mesut Ilgım “Buna rağmen” dedi. “Vehbi bey, danışmanlarına karşı cömertti ve personelin eğitimi için yapılan harcamalarda kısıntı yapmazdı.”
Koç Holding’de üst düzey yöneticilerinin bilgi ve becerilerinden başkalarının da istifade etmesini temin etmek maksadıyla 1995 yılında Koç Yönder kuruldu. Mesut Ilgım 2010 yılından bu yana Koç Yönder Başkanı.
Bilgi ve birikim yönünden oldukça zengin… Koç Holding’de 60 yaş kuralı var. Yaşı 60 olan emekliliğe sevk ediliyor. Mesut Ilgım 60 yaşına girdiği dönem Divan Oteli Genel Müdür Yardımcısı görevini yürütüyordu. Çok başarılı olmasına rağmen kural uygulandı ve emekliliğe sevk edildi.
Ilgım birikimlerini yazdığı kitaplara taşıdı. Toplantılarda tecrübelerini paylaştı, paylaşıyor.
Türk insanı bilgi paylaşımını pek sevmez. Buna rağmen Ilgım aranılan bir isim.
Katmerli Sohbetler ‘de yaptığı konuşmada hizmet sektörünün nankör olduğundan söz etti. Mesut Ilgım “Müşteri daima şikâyet eder” diye başladığı sözün kuyruğunu şöyle bağladı:
“Şikâyetçi erkekse 21 kişiye kadar yayılır bu şikâyet. Kadınsa 3 bin 700 kişiye.”
Malum, Mustafa Koç’un vefatından sonra Ömer Koç getirildi Türkiye ekonomisinin amiral gemisi sayılan Koç Holding’in kaptanlığına. Ali Koç da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.
Ömer Koç okumaya düşkün bir kişi. Salacak’taki yalısını kütüphane yaptı ve Oscar Wilde’in orijinal eserlerinin yüzde 35’ini satın aldı ve milyon dolarlar verdiği bu eserleri Salacak’taki kütüphanesine getirdi.
İki kardeşin mizaçlarını anlatan Mesut Ilgım “Ömer” dedi. “Entelektüel bir kişi… Dokuz düşünür bir konuşur. Ali ise aklına geleni hemen söyleyen bir mizaca sahip… Bugünkü ortam Ali için pek uygun bir ortam değil.”
Ömer ve Ali Koç tıpkı rahmetli Mustafa Koç gibi holdingin her şirketinde ve her kademesinde çalışıp tecrübe kazanmış iki kardeş. Her ikisi de çok iyi eğitim aldı. Başarılarını ispat etmiş durumdalar ayrıca. 
Koç Holding birçok hususiyeti dikkate alırken, büyük ihtimal iki kardeşin mizacını da dikkate almış. Mesut Ilgım Türkiye’de en az 5 – 10 sene daha ağzına geleni söylemenin mümkün olmayacağını ima etti. Bu da ayrı bir kültür ve toplumlar da tıpkı kişiler ve şirketler gibi belli bir süreçten geçerek bir yerlere geliyorlar. Keza devletler de öyle.
 metinersezer@gmail.com