Karadeniz kapısı Ordu, cazibe merkezi oldu

Metiner Sezer

Ordu, Doğu Karadeniz'in kapısıdır. Bu kent tabii güzelliği, bitki örtüsü, mavi ile yeşilin kucaklaştığı kıyılarıyla ünlü bir ilimizdir. 100 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip ve upuzun bir kumsalı var; tamı tamına 60 kilometre. 6 bin kilometrekare alanı var ayrıca. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu "Ordu topraklarını ütülemenin imkânı olsaydı, Konya'dan daha geniş arazisi olurdu" diye espri yapıyor ki, gerçeklik payı yok değil.
Ordu malum, fındık üretiminde dünya lideridir. Türkiye’nin toplam 700 bin ton fındık üretiminin 200 bin tonunu Ordu karşılıyor. 
Halkın yarısı geçimini bire bir fındık üretiminden sağlıyor. Diğer yarısı göç etmiş ama Ordu ile ilişkilerini kesmemiş. Fındık mevsiminde gelip hasadı yapıp dönüyorlar. Ordu’nun emeklisi de çok.
İki yıldır Ordu’da görev yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, göçü tersine çevirmeye azmetmiş. İki sene içinde şehri şantiyeye çevirme başarısı göstermiş. Şehri turizm merkezi yapmaya kararlı. Şehrin tarihî mirasını, kalesini, tabii güzelliklerini, şelaleleri ve onları birbirine bağlayan yollar açıyor. Şehir, hemen yamacındaki Boztepe Teleferiği ve yamaç paraşütüyle şenlenmiş.
Kurul Kalesi, Çiseli Şelalesi başta olmak üzere göl ve yaylaların yolları açılıyor. Gaga Gölü ve Ulugöl birer tabiat harikası ve buralar da turizme hazırlanıyor. Çambaşı Yaylası'nda kayak tesisleri inşa ediliyor. En önemlisi de yaylaları birbirine bağlayan yeşil yol açılıyor. Ki bu ta Tokat'a kadar tüm Doğu Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan bir yol olacak ve yöreye gelen turistin dilediği yere rahatça gidip gelebilmesine imkân veriyor.
Ordu senede 50 bin yabancı, 350 bin yerli turist ağırlıyor. Konaklama ve yeme içme tesisi yönünden zengin. On turistik otelin daha yakın zamanda faaliyete geçeceği bildirildi. Birçok butik otelin de yolda olduğu söylendi.
Ordu-Giresun arasında inşa edilen Or-Gi Havalimanı şehrin cazibesini arttırdı. Denizi doldurarak elde edilen ve bin 800 dönümlük bir alan üzerine kurulan bu modern havalimanı dünyada birçok ülkeye model oldu. Bu havalimanını görmek için gelen turist olduğunu söyleyeyim de varın siz anlayın ne demek istediğimi. 
Vali Balkanlıoğlu "Günde beş uçak inip kalkıyor. Havalimanı bölgenin turizme açılmasında önemli rol oynadı" dedi.
Balkanlıoğlu şehirde kivi üretiminin de yaygın olduğunu ve Türkiye'nin en lezzetli çileğinin bu şehirde yetiştiğini belirtti. Sanayi yatırımları da hız kazanmış. İkinci organize sanayi için yer aranıyor. Beşinci Bölge teşvikine tabi olduğu için cazip.
Ordu, her türlü kültürü bağrında barındıran ve sosyal yönü güçlü bir kentimiz. Misafirlerin güvenlik problemi yaşamadan günün her saatinde şehirde dolaşması mümkün. Vali Balkanlıoğlu senede bir milyon turist ağırlamaya hazırlandıklarını söyledi.
Ordu'nun birçok avantajı varsa da ikisi çok önemli. 1) Kirlenmemiş. 2) Havası kuru. Diğer şehirlerin yaşadığı çirkin yapılaşma burada yok. Ordu'nun bir diğer adı O2; Oksijen Yurdu yani.
Doğru planlama yapılır ve şehir çirkin yapılaşma virüsünden kurtarılırsa, Ordu turizmden ekmek yer. Çok sayıda Arap turist gelmeye başlamış zaten.

metinersezer@gmail.com

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.