Krizi fırsata çeviren daima kazanır

Metiner Sezer

Şirinevler Faruk Güllüoğlu’nda ayda bir gerçekleştirilen “Katmerli Sohbetler”in bu ayki konuşmacısı Ali Avcı’ydı.
Ali Avcı Türkiye ekonomisinin önemli aktörlerinden “Ceynak”, “Ceysan”, “Ceyport”, “Ceymar” ve “Samsunport” gibi şirketlerin ait olduğu Cey Group’un Yönetim Kurulu Başkanı.
Ali Avcı seneler önce tanıdığım, ticari ve insani zekâsına hayran kaldığım bir iş adamı. Başarıdan başarıya koşan bir müteşebbis... 
Türkiye’nin en büyük tahıl ve likit yağ lojistik firması Ceynak onun amiral gemisi. Ali Avcı, Ceyhan’da faaliyet gösteren bir nakliyat şirketi olarak kurduğu Ceynak’ın Ceyhan’da başlayan, Mersin ve daha sonra da İstanbul’a uzanan başarı öyküsünü anlattı.
Daima profesyonellerle çalışmış olmanın firmasına kazandırdığı değerlere temas ederken Ceyhan’ın “Cey”i ile nakliyatın “Nak”ını bileştirip “Ceynak” logosunu bulma hikâyesine temas etti.
İşi gereği Türkiye’nin hemen her limanında “likit yağ deposu” ve “tahıl silosu” kuran Ceynak’ın liman işletmeciliği öyküsünü de anlatan Ali Avcı; Samsun Limanı’nı Özelleştirme İdaresi’nden alma nedenini şöyle açıkladı:
“Biz lojistik yapıyorduk ama işlerimizin çoğu limanlardaydı. Liman lojistiği yapıyorduk yani. Seneler içinde liman işletmeciliğini öğrenmiştik. Samsun Limanı’nı hantallaşmış ve zarar eder duruma gelmişti. 2010 yılında, Özelleştirme İdaresi tarafından ihaleye çıkardı. İhaleyi kazandık ve limanın 36 yıllık işletme hakkını 125 milyon dolar karşılığında satın aldık. 40 milyon dolara yakın yatırım yapıp limanı kısa sürede modern bir yapıya kavuşturarak kâr eder hale getirdik. Samsun Limanı bugün Türkiye’nin en stratejik limanlarından biri oldu.”
Oldukça sade bir iş prensibi olduğunun altını çizen Avcı, başarı sırrını açıklarken, “Bildiğin işi yap ve tüm enerjinle işine odaklan” fikriyle hareket ettiğini söyledi. 
Ali Avcı hem mektepli hem alaylı… Lojistik sektörün kurumsallaşmasında önemli rol oynamış bir duayen.
 
Bir saati geçen sohbetinin sonunda lojistik sektörünün ekonomiyle birlikte büyümesi gerektiğine dikkat çeken Avcı; sözlerini şöyle tamamladı: “Lojistik sektörü stratejik bir sektördür. Lojistik olmadan ekonomi olmaz. Türkiye jeopolitik konumu önem arz eden bir coğrafyada yer alıyor. Lojistik sektörü için ideal bir coğrafya. Altyapı eksikleri giderildiği ve sektör kayıt altına alındığı takdirde Türk lojistik sektörü ekonomiye önemli katkı sağlar ve her sene bu artan katkı.”

metinersezer@gmail.com