Samsun rotasını çizdi, uçuyor

Metiner Sezer

Samsun son senelerde sağlık turizmi ve lojistik üssü oldu. Kalkınmada öncelikli stratejik sektörleri de zaten tarım, lojistik ve turizm.
Samsun’u hedefine ulaştırmak için Valilik, Belediye, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Üniversite ve Sivil Toplum Kuruluşları el ele vermiş çalışıyorlar. "Ortak akıl" ile hareket ediyorlar. Aralarında müthiş bir koordinasyon var. Şehir bir bütün halinde kalkınma hamlesi içinde.
Turizm master planı tamamlanmış. İlk etapta 5 yıldızlı iki otel planlandı.1919 Oteli faaliyete geçti, diğeri ise inşa halinde. Fuar ve Kongre Merkezi tamamlandı. Havalimanı kente hareket getirdi. Ticari ve turistik ilişkileri arttırmak maksadıyla Rusya'ya uçak seferi başlatıldı.
Samsun malum, Karadeniz'in tarım arazisi zengin illerinden biri. Çarşamba ve Bafra ovaları var. Gıda ürünleri işleyen firmaları bir araya getirecek olan Gıda Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Havza Organize Sanayi Bölgesi ise ciddi sanayi yatırımları başladı. Lojistik Köy faaliyete geçti.
Bölgenin tarım ürünlerinin hem çeşidi, hem üretimi ve hem de işlenip pazarlanması sisteme bağlanıyor. Projelendirme çalışmalarının önemli bir kısmı üniversite ile birlikte yapılıyor. Samsun tam bir lojistik merkezi oldu. Hava, deniz ve kara yolları Samsun için önemli birer avantaj. Demiryolu da öyle: Limanın kapasitesinin artmasıyla birlikte taşıma işi yapan Samsunlu iş adamları yeni yatırımlar gerçekleştirmeye başladılar.
Üniversite ve özel kurumlara ait hastaneler bölgenin sağlık merkezi oldu ve Samsun sağlık turizminde parmakla gösterilir hale geldi.
Samsun Limanı bölgenin kalkınmasına önemli katkı sağlıyor. Ceynak, Samsun Limanı için hem teknolojiye çok büyük yatırım yaptı, hem de insan kaynaklarına. Limanın iş kapasitesi artıyor ve her artış Samsunluya lojistik başta olmak üzere yeni iş kapısı açıyor.
 
Samsun kalkınma stratejilerini tespit etti, yol haritasını çizdi ve hızlı adımlarla hedefe koşuyor.

metinersezer@gmail.com