Inovasyon Problemi — Bisiklet Fren Pabuçlarının Tasarlanması

Prof. Dr. Metin O. Kaya

Bir bisikleti durdurmak veya yavaşlatmak için farklı mekanizmalar kullanılabilir. Bu yazıda iki fren pabucu olan mekanizma kullanılacaktır.

Şekil : Bisiklet fren mekanizması

Yüzeylerin ıslanması ve/veya cilalı olması durumunda sürtünme katsayısı ve frenleme kuvveti azalır. Genelde fren sistemi dış etkilere açık durumdadır. Gerçekte bisikletler gerek kuru gerekse de ıslak yolda gidecek şekilde tasarlanmışlardır. Bundan dolayı her türlü hava koşulunda çalışabilecek bir fren cihazı tasarlanmalıdır.

Geçmişte mühendisler,tüm hava koşullarında frenleme performansını (güvenilir ve kararlı) arttırmak için uygun malzeme araştırması yaptılar.

Sistem Çelişkisinin Formülasyonu

Fren pabucu tüm hava koşulları için uygun olmalıdır ve jant yüzeyinin ekstradan aşınmasından kaçınılmalıdır. Sistem morfolojisinde önemli değişiklikler yapılmamalıdır.

Fren pabucunu yenileme veya değiştirme metodu ile yağışlı veya kuru durumlar için frenlemenin güvenirliliği artmaktadır. Ancak bu durumda kullanım zorlaşır.

Fren pabucunun ve jantın malzeme özelliği gibi teknik parametreler, farklı hava koşulları altında frenleme kararlılığını iyileştirirken maden talaşı gibi zararlı yan etkiler oluşmaktadır.

Bu bilgiler ışığında uygun bir bisiklet fren pabucu tasarlayınız.

İlgili Yazılar

TRIZ-Çelişki

TRIZ-Teknik Çelişki

TRIZ-Ayırma Prensipleri

Triz-40 Buluş Prensibi

TRIZ-Resimlerle 40 Buluş Prensibi

Triz-40 Prensip Özet-Ing/Türk