SuField-Bozuk Robot Parçası

Prof. Dr. Metin O. Kaya

Altshuller’in gündeme getirdiği bu problemi teknik çelişki yöntemiyle çözmüştük. Aşağıdaki bağlantıda ilgili yazıyı bulabilirsiniz. Aynı problemi Madde-Alan (Su- Field) tekniği ile çözeceğiz.

Problem: Arızalanan Robot Parçası

Bir tesisteki robot sürekli arıza yapıyordu. Çok iyi bir robot olmasına rağmen küçük bir parçası sürekli bozuluyordu. Bu parça, içindeki sıkıştırılmış hava sayesinde çelik bilyaların yüksek hızda taşındığı eğik bir boruydu. Eğik bölgenin bir yerinde bilyeler borunun iç yüzeyine çarpıyordu. Bilye yüzeye her çarptığında küçük bir metal parçası kopuyordu. Birkaç saat çalıştıktan sonra borunun bu bölgesi tamamen aşınıyor, kalın boruda bir delik oluşuyordu.

İstenen: Ucuz bir yöntemle bilyelerin duvarı delmesini önlemek.

Olası Çözüm Önerileri: Duvarı çok kaliteli malzemeyle üretirim, bilyanın hızını azaltabilirim gibi fikirler ortaya çıkabilir. Ancak biz hiç bir şeyden taviz vermeden problemi en inovatif bir şekilde çözmeyi tartışacağız.

Su-Field Tekniği İle Çözüm

Bilye boru duvarına zarar verirken boru da yararlı iş yapar !!

STANDARD 1–2–1 : İki madde arasında, gerek yararlı gerekse de zararlı eylem varsa ve ikisi arasında da doğrudan temas zorunluluğu yoksa, iki madde arasına dışarıdan üçüncü bir madde eklenir. (Bu madde ucuz veya ücretsiz olmalıdır)

Kaynak (Resource) Kullanımı

Kaynaklar (maddeler, enerji alanları, davranışlar, renkler, boşluklar..)

  • Çevremizde veya hemen yanımızda olmalılar
  • Zaten orada olmalılar
  • Problem bölgesine çok yakın olmalılar
  • Çevreden bir şey olabilir (güneş ışığı, ortam ısısı, basınç vb)
  • Bileşenlerin yapısında olabilirler (moleküler seviyede)
  • Problemler, problem veya zararlı bir şeyler üreten nedenler

o Sistem İçi Kaynaklar: Çelişkinin olduğu sistemin içindeki kaynaklar

o Çevresel Kaynaklar: Çelişkinin olduğu sistemin çevresinde bulunan kaynaklar.Dünyanın manyetik ve çekim kuvveti, Güneş vb..

o Tüm Sistem Kaynakları: Başka sistem tarafından atık olarak üretilen (yan ürün) veya başka cisimler tarafından üretilen ucuz veya maliyetsiz kaynaklar

Önce sistem içi kaynaklara bakılmalıdır !!

İlişkili Yazılar

Teknik Çelişki-Bozuk Robot Parçası

TRIZ-SuField Analizi

TRIZ-76 Standarts

TRIZ-Kaynak (Resource) Kullanımı