Triz/Fiziksel Çelişki-Metal Parçaların Kaplanması

Prof. Dr. Metin O. Kaya

Triz’in Çelişki tekniğiyle çözülebilen bir problemi dikkatinize sunuyorum. Bu örnekleri inceleyerek çözümünü bildiğiniz problemleri bu teknik ile tekrar çözerek kendinizi geliştirebilir ve kimbilir belki de farklı çözümler üreterek yeni buluşlar yaparsınız. Altshuller’in dediği gibi “Triz bir düşünme teorisidir, düşüncenin yerine geçmez”. Sonuçta düğmeye basınca buluş yapan bir program yok. Triz size buluş yapma sürecinde yanlış yollara sapmanızı önlemede ve olası çözümleri önünüze getirmede katkıda bulunur. Hepsi bu kadar. Yoksa sizin beyninizin yerine geçmez.

Problem

Metal bir parça nikel ile kaplanmak istendiğinde nikel tuzu banyosunun içine yerleştirilir. Sürecin verimliliğini arttırmak için banyo ısıtılır. Ancak ısıtma tuz çözeltisinin kararlılığını azaltır ve bozulma başlar.

Çelişki

Bu durumda karşımıza fiziksel çelişki karşımıza çıkıyor. Nikel tuz banyosu hem sıcak hem de soğuk olmalı.

Çözüm

Fiziksel çelişkiler ayırma prensibiyle çözülür. Bizim problemimiz için en uygun prensip uzayda ayrılık prensibidir.

Uzayda ayrılık prensibi bize 12 buluş prensibi önermektedir. Bu prensiplerden bizim için en uygunu 3. yerel kalite(local quality) prensibidir. Diğer prensipler yeni buluşlara yol açabilir, unutmayın incelemeye değer.

Sonuç: Parçalar nikel ile kaplanırken sıcaklık parça civarında uygulanmalıdır. Çözeltinin yerine parçalar ısıtılmalıdır.

İlgili Yazılar

TRIZ-Çelişki

TRIZ-Ayırma Prensipleri

Triz-40 Buluş Prensibi