Seo Ne, Ne değil? Nasıl çalışır.

Merhaba Arkadaşlar.

Konu lazım olunca eski notları şöyle bir kurcalamak icap etti.
Seo (Search Engine Optimization) yani dilimiz de Google vb. Arama motorlarının internet sitelerini kaydederken, indexlerken ve listelerden önceliklendirme ve sunma açısından uygulayacağı standartlara ilişkin o web sayfası için dikkate alacağı kayda değer kıymetlere yönelik tasarımcının ve sayfa sahibinin dikkate alması gereken kurallar diyebiliriz.

10 yılı aşkın süren ve işin matematiğinin nasıl olması gerektiğine ilişkin deneyimlerime dayanarak SEO’ya ilişkin aşağıdaki notları almışım.

Buna göre SEO açısından bir web sayfası aşağıdaki kurallara uymalıdır.

 • Sayfada kullanılan Kewyord’lera ilişkin dize en fazla 15 kelime ve yine en çok 150 karakterden oluşmalıdır.
 • DESC verisi özgün ve kaliteli yazılmalıdır.
 • Sayfa içeriği iyi bir dil kullanılarak ve benzersiz olarak üretilmiş olmalıdır.
 • Sayfa, Kaliteli ve hızlı bir sunucu üzerinden yayınlanmalıdır.
 • Yine sayfanın yayınlandığı sunucunun IP adresi temiz bir geçmişe sahip olmalıdır. Yani başka bir ifade ile öncesinde üzerinde kalitesiz bir SEO geçmişi olan web sayfaları yayınlanmış olmamalı, bundan daha da önemlisi IP kötü içerik nedeniyle mimlenmemiş olmalıdır. (bkz. porno, warez, virüs, trojan vb.)
 • Yine sunucunun IP adresi mümkün ise adanmış yani sadece o web sayfası için kullanılmalı, bu mümkün değilse bu IP üzerinden yayın yapan diğer siteler de bu kurallara azami derece de uymalıdır.
 • Sayfa bir link cenneti olmamalı. Yani çok fazla dış sitelere link barındırmamalı (en çok 5–6) ve bu linkler de seo kuralları açısından temiz olmalıdır.
 • Link konusu ile ilgili bir başka önemli kural Backlink kalitesi! siteye ve sitenin tüm sayfalarına kaliteli sitelerden backlink gelmelidir. Bilhassa Forum sayfalarından link kabul olacaksa dahi bunda kalite gözetilmelidir.
 • Sitenin tüm sayfaları hızlı yüklenmelidir. 10'sn bir sayfa için çok sayılır.
 • Site kodlaması evrensel standartlara mutlaka uymalıdır. CSS ve HTML standartları açısından sorun olmamalıdır.
 • Sayfa TEXT based browser ile kullanılabilir olmalıdır! konuyu araştırınız. Bilhassa Ana Sayfa başta olmak üzere tüm landing sayfalar (yani backlink sayfaları) salt linklerden oluşmamalıdır. Text bazlı içerik olabildiğince güçlü olmalıdır.
 • Sayfalar için kullanılan image içerik dahil sayfa başına boyut toplamda 150KB’ın üstüne çıkılmamalıdır! bu ortalama site için ne kadar indirilebilirse o kadar iyidir.
 • HTML’lerde iç linklerin site tam url’si barındırması gerekir. Yani örneğin ana sayfadaki Hakkında sayfasına olan link şuna benzememelidir “href=./hakkinda.aspx?xid=8DAD5433”, şuna benzemelidir. “href=”http://site.dom/hakkinda.aspx?xid=8DAD5433”
 • Mümkünse sitenin tamamında ve özellikle sayfa URL’lerinde SEF mimari kullanılmalıdır.

Bunların dışında site tasarlanırken tüm sayfalar da bilhassa arama motorlarından inen kullanıcıların geldikleri sayfalarda kalmaları nasıl sağlanabilir bunun üzerine kafa yorulmalı. Gelen kullanıcıların mümkün olduğunca çok kalmaları hedeflenmelidir. Eğer bu mümkün değilse veya arama motorlarından gelen ziyaretçilerin o sayfada diğer sayfalara nazaran daha az kaldıkları ölçülüyorsa o sayfa nofollow ile arama motorları kapsamı dışında bırakılmalıdır.

Sayfaların keyword setleri ve DESC’leri hert sayfa açısından ayrı olmalıdır. Sitenin tamamında aynı keyword ve DESC kullanılmamalıdır.

Sitede kullanılan mümkünse hazır framework’lerden ve uzak kaynaklardan beslenmesi, bu mümkün değilse kesinlikle iyi bir optimizasyondan geçirilmesi ve HTML’lerden ayrıştırılması gerekir. Unutulmalı ki arama motorları analizleri TEXT based editörler gibi yaparlar yani satır satır okurlar.

Konu şimdilik bu kadar. Kısa zamanda derleyebildiğim kadar derledim yazıyı. Geliştirmeye zaman buldukça devam etmek üzere.

Son olarak konuya ilişkin dikkate değer iki link vererek konuyu şimdilik bitirelim.

SEO: The basics of search engine friendly design & development

Steps to a Google-friendly site

Kolay gelsin.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.