Systematyczność
1. robienie czegoś skrupulatnie i regularnie, działanie zgodnie z ustalonymi regułami, w ramach jakiegoś planu, systemu; metodyczność;
2. regularne występowanie, dzianie się czegoś
Cecha, która nigdy nie była moją mocną stroną. Nie była nawet słabą stroną. Właściwie nikt nigdy nie użyłby tego słowa mówiąc o mnie.
Czas to zmienić. Zaczynam na dwóch płaszczyznach:
- nauka języków — około 10 minut dziennie z Duolingo.com
- pompki — minimum 2 serie do zmęczenia
Języki zawsze się przydają, choć dzięki rozwojowi technologii można radzić sobie bez. Z Duolingo przez pewien okres czasu udawało mi się w miarę regularnie ćwiczyć. Czas do tego wrócić.
Pompki zacząłem robić jakiś czas temu. Zrobienie dwóch serii nie zajmuje wiele czasu, nie potrzeba niczego poza kawałkiem podłogi — zatem nie będzie miejsca na wymówki. “Do zmęczenia” nie jest zbyt precyzyjnym określeniem, ale gdy zaczynałem było to 30 pompek (sic!). Teraz, w zależności od dyspozycji danego dnia — gdzieś pomiędzy 60 a 80.
Sumarycznie obie czynności nie powinny mi zająć 15 minut dziennie. Po miesiącu robienia pompek czuję sporą różnicę. Zobaczymy ile czasu zajmie mi dokończenie kursu hiszpańskiego (do jutra włącznie powtarzam pierwsze 17 modułów, które już kiedyś przerobiłem). Fajnie będzie za kwartał powiedzieć: znam podstawy hiszpańskiego.