WhatsApp “durum” güncellemesi ne anlama geliyor?

WhatsApp’ın kullanıma açtığı “durum” (status) güncellemesi birçok alanda büyük değişimlere sebep olacak.

WhatsApp yeni güncellemesi “durum” (status) özelliğini kullanıma açtı. Bu güncelleme WhatsApp üzerinden fotoğraf, video ve GIF’lerin Snapchat’in başlattığı şekilde paylaşılmasını içeriyor. Gönderilen “durum”lar 24 saat içinde otomatik olarak siliniyor.

Facebook, Instagram’a getirdiği “hikayeler” (stories) ile Snapchat’e cephe aldığını doğrudan ilan etmişti. Ama bu son WhatsApp hamlesiyle Snapchat için çok kötü günlerin başladığını söyleyebiliriz.

Bir Facebook klasiği

Facebook, bunu hep yapıyor. Örneğin Facebook canlı yayınlarını (#FacebookLive) düşünün. Periscope, Meerkat ve diğer canlı yayın platformlarının gücünü gören Facebook canlı yayınları devreye aldı ve bunu yoğun bir şekilde ön plana çıkardı.

Instagram’daki “hikayeler”in (stories) ekran görüntüleri

Instagram’ı ise satın alarak kökten bir çözüm üretti ve Facebook’un gücüyle Instagram’ın yükselişine yeni bir ivme kazandırdı.

WhatsApp’ın yeni güncellemesinde de aynı hikayeyi görüyoruz. Snapchat’e Instagram’a taşıdığı “hikayeler”le bir darbe vuran Facebook, WhatsApp “durum”uyla ölümcül hamlesini yapmış oldu.

Etkisi büyük olacak

Bu yeniliğin herhangi bir güncelleme olmadığını, birçok alanda büyük değişiklikleri beraberinde getireceğini görmek zor değil.

Facebook canlı yayın hizmetini devreye aldığında internet dünyasındaki değişim YouTube veya Twitter’ın satın aldığı Periscope’un canlı yayınlarından çok daha kalıcı oldu. Bunun nedeni Zuckerberg’in “Facebook’un kitlesi var, diğerlerinin yok” ifadesinde saklı.

Hala daha dar bir kitlenin kullandığı Twitter ve çok daha az bir kesimin (çoğu ergen, son zamanlardaysa kadınların) müptelası olduğu (benim hala esprisini çözemediğim) Snapchat’e nazaran Facebook kullanıcılarının her yaş ve kesimden olduğunu söylemek mümkün. Çünkü Facebook’ta neredeyse tüm aile üyeleri var. Bu yüzden Facebook’taki paylaşımlar, beğeniler Twitter’a göre çok daha kişisel ve görece daha az politik örneğin.

Tüm bu sebeplerle Facebook’un getirdiği her yenilik hemen karşılığını buluyor ve kullanımı katlanarak yaygınlaşıyor.

Fotoğraf: WhatsApp

WhatsApp’taki güncellemenin etkisi ise çok daha güçlü olacak. Çünkü orada Facebook’taki gibi ailenizin tüm üyeleri mevcut. Ama fazlası var. Tüm “gerçek” kişileriniz orada: Mahalle arkadaşları, işinizle ilgili tüm isimler, anlaşamadığınız emlakçılar, sütçü, eski ev sahipleri, ödev sorduğunuz okul gruplarındaki tüm veliler, apartman yöneticisi… Kısacası hayatınızda temas ettiğiniz herkes orada. Ve tüm herkesin “durumlar”ını göreceksiniz. Bu kişiler paylaşımı kısıtlamadığı müddetçe bundan kaçış yok.

Reklam sektörü ve medya “durum”larınızda

Bu korkunç “gerçek” ilişki ağının “durum” iletileriyle birçok talipleri çıkacak. “Durum” güncellemesi en başta reklamcılar için çok cazip bir alan olarak ortada duruyor. WhatsApp’ı bir reklam mecrası olarak kullanma iştahı olan reklam sektörü WhatsApp’a daha fazla eğileceğe benziyor.

WhatsApp’ı daha çok haber alma mecrası olarak kullanan medya dünyası bu alanda bir yayıncı olarak da var olmak isteyecek. Nasıl Instagram’daki hikayeler yeni bir haber yayın türüne dönüştüyse WhatsApp’ta da bu alanda hızlı bir dönüşümün gerçekleşeceğini görmek zor değil. Böylelikle WhatsApp tıpkı Facebook ve Twitter gibi anaakım mecranın kullandığı bir haber ağı kimliğine daha fazla bürünecek.

WhatsApp = Telefon + SMS + Facebook + Twitter + Instagram + Snapchat

Sosyal medya ne kadar hayatımızın her alanında desek de aslında sosyal medya algısı ve kullanımıyla WhatsApp’ınkiler birbirinden farklı bir yerde duruyor. Artık bunun biraz değişeceği söylenebilir. Zira sosyal medyada üretilen “kişilikler” ile WhatsApp’taki kanlı canlı kişiler arasında ciddi bir fark var.

Ama bu yeni “durum”la birlikte sosyal medyadaki herkese açık yayın ile WhatsApp gibi kapalı bir ağın arasındaki farkın biraz belirsizleşeceğini söyleyebiliriz. Çünkü artık selamlaşma, haberleşme alanlarında daha kapalı bir mecra olarak kullanılan WhatsApp, WhatsApp gruplarındaki kimlik inşasını bir adım daha ileriye götürüyor. Tıpkı sosyal medya kanallarında olduğu gibi görünmek istediğiniz “durum”larla WhatsApp sahnesine çıkmak isteyeceksiniz. Çünkü tüm mahalle orada. (Hatırlatma: Ayarlardan “durum”unuzun görünmesini veya görünmemesini istediğiniz kişileri belirlemek mümkün.)

Özetle Facebook, WhatsApp’taki bu güncellemesiyle tüm iletişim kanallarına talip olduğunu çok net bir şekilde ifade etmiş oldu: Telefon, SMS, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat.