Docker Nedir? Örnek için docker ile vpn kurulumu

Docker Nedir?

Container teknolojisi ile bize uygulama izolasyonu sağlar. Vps in uygulama bazlısıdır. (gibi)

Ben bunu biraz da paket olarak bir şeyleri kurmak için kullanıyorum. Yani linux yapılandırma ile fazla bilgim yok ama deneysel bile olsa bana bir elastic search lazım. Hemen azure veya digitalocean (aslında siterobot.io tavsiye ederim yerli yerli, mis) bir vps/droplet acıyoruz. Azure üzerinde docker kurulu vm seçebiliyoruz. ben onu seçtim (bizspark a teşekkürler. Öğrenci iseniz dreamspark da kredi veriyor neyse)

Ardından yapmak istediğim ayarlanmıs kullanıma hazır bir şey kurmak için

docker run -d …Ayarlar … kontainer dememiz yeterli.

Konumuzda bu vpn. ki bu mongodb de olabilir, elasticsearch de.

Örnek olarak DOCKER ile Softethervpn Vpn Kurulumu

Aşağıdaki tek satır komutumuz ile docker vpn uygulamamıza ait konteyneri indirip çalışır hale getirecektir. Komutumuz özünde tek satır ama iyi okunsun diye \ ile alt satıra kaydırılmıs durumda.

docker run -d \
 -p 500:500/udp \
 -p 4500:4500/udp \
 -p 1701:1701/tcp \
 -e PSK=Ejderha \
 -e USERNAME=BreakerofChains \
 -e PASSWORD=SifreBurayaGelecek \
 siomiz/softethervpn

Ne yaptığımızı kısaca acıklarsak docker run ile komut calıştırıyoruz -d deamon manasında. Arka planda çalışmaya devam ediyor.

-p ile başlayan kısımlar vpn servermizin çalışması için gerekli portlar. Azure kullanıyorsanız bunları endpoint kısmından açmalısınız.

-e psk : Bu kısma istediğiniz şeyi yazabilirsiniz. PreShared Key demek. bu değeri sizden kullanırken soracaktır. Unique bir şey olsun. Sevimli hayvan isimlerinden bi tane salladım ben. Username ve password tahmin edebileceğiniz gibi. kendinize göre doldurun. ve enter ile siomiz abimizin bizim için kurulum yönergelerini dockerfile ile belirlediği hazır paketimiz kullanıcı eklenmiş ayarlanmıs olarak kullanıma hazır geliyor. Evet belki docker kullanarak uygulamamızı bir CI içerisine almadık. Ancak hızlı tekrar kullanılabilir bir uygulama paketleri olarak da kullanmak güzel. Normalde yapmamız gerekse ubuntu kurulu makine ile başlayıp once softethervpn kurup ayarlayıp kullanıcı eklememiz gerekiyordu. o nasılmış merak ediyorsanız : https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-setup-a-multi-protocol-vpn-server-using-softether

Genellikle bir çok makalede kolay kurulumu ile openvpn anlatılıyor ancak aynı anda 2 client bağlanma sınırı var . softether de bu sınırsız ve çoklu protokol desteği olması sebebi ile tercih ettim. (misal windows da ben l2tp kullandım. isterseniz openvpn protokolu kullanın)

Bunu consoldan yapmayım derseniz cloud.docker.com size ui da sağlayacaktır. veya kinematic app ile masaüstünden de yapabilirsiniz.

github un bile engellediğini gördükten sonra mutlaka bir vpn elimizin altında bulunsun. Kendimiz kurmamızın avantajı popüler ücretsiz vpnlere bu dönemlerde insanlar abanıyor + onları da engellemek isteyebilirler. Custom candır.


Originally published at mahmutgundogdu.wordpress.com.

Like what you read? Give Mahmut gündoğdu a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.