AnuAzu: Príbeh tvorby miesta na sústredenie v dobe multi-taskingovej
Trvalo nám päť rokov, kým sme dokončili unikátny priestor na koncentráciu a inšpiráciu. Bol projekt samotný pre nás len eskapizmom od denných stresov, alebo reálne ľuďom pomáha? Spoiler alert: funguje tak, ako sme ani nečakali.
Ľudia sú takí preťažení, že svoju produktivitu nahradili dojmom produktivity “stretkami, meetingami, spoluprácami”. Akoby sme zabudli pracovať sami. Samostatne. S vlastnou motiváciou, vlastným talentom, vlastnými myšlienkami, bez cudzej pochvaly a uznania. Ako v časoch brainstormingov znovu objaviť silu jednotlivca?
Rozhodnúť nerozhodnuté. Dokončiť odkladané. Vyriešiť nevyriešené. Spraviť nespravené. Sami!
Často hovoríme, že nemáme čas. Ten nikdy mať nebudeme. Musíme čas zmeniť na miesto. Len čo zmeníte miesto, meníte vnímanie, čas vás tam počká. Nehľadajte čas, dajte si do kalendára miesto.
“Place is the idea!”
Trend “work-life balance” priniesol len ďalší stres a výčitky. Vystriedal ho fetiš “rob to, čo miluješ”. Akoby bola hanba pracovať na niečom, čo nie je “životné poslanie”, alebo nerobí “svet lepším miestom”. Nekonečné diskusie o tom, či je pre psychiku horší open office, alebo home office zastavilo len to, že working bez co-working nie je in. Prečo nevieme efektívne pracovať na miestach, ktoré sú na to určené? Je chyba v priestore, v spoločnosti, alebo v nás?
Aj to bol dôvod, prečo som si pred pár rokmi napísal týchto pár myšlienok a pokúsili sme sa vytvoriť priestor, ktorý nebude len priestorom. “Place is the idea!”
- V modernej dobe nemáme v práci čas na dôležitú prácu.
- Koncentrovať sa pri neustálom vyrušovaní je umenie.
- Veci naliehavé odsúvajú tie podstatné.
- Zmeniť mindset vyžaduje zmenu priestoru.
- Žiť v okamihu neznamená stále niečo riešiť. Najmä nie online.
Mojžiš odišiel na horu. Indiáni išli do jaskyne. Jim Morrison utekal do púšte. Veľké veci si vyžadujú iný priestor. Neznamená to, že svoju kanceláriu presuniete na horu, alebo do jaskyne. Každodennosť a denná rutina zabije akýkoľvek priestor a stratí svoju moc.
Objekt ako AnuAzu nemá nahradiť kanceláriu. Jeho účelom je mať miesto na veľké rozhodnutia, odložené projekty, keď potrebujte byť sami so sebou. Je určený umelcom, inovátorom, lídrom, ľuďom, ktorí potrebujú svojím vnútorným ohňom zapáliť aj ostatných, každému, kto potrebuje spraviť to, čo je podstatné. TERAZ. Preto som sa snažil formulovať niekoľko princípov a držať sa ich niekedy aj na úkor časových a finančných strá… investícií :).
8 princípov priestoru na focus a inšpiráciu AnuAzu
Mentálna a fyzická dostupnosť - maximálne 40 minút od mesta. Žiadne hodiny putovania alebo izolácia. Možnosť odchodu a návratu podľa potreby, bez plánovania.Eliminácia rozptyľovania - minimalistický priestor a zariadenie pre "deep work". Monofocus space s vysokým stropom.Udržanie pozornosti - najväčší účinok na ľudskú pozornosť má pre mnohých prekvapujúco príroda. Preto zvnútra objektu vidíte oblohu aj vodu a južná stena sú jedny obrovské dvere, vďaka ktorým ju viete celú otvoriť.Motivácia ísť do ťažkých vecí, prekonávanie sa - extrémny dôraz na výber inšpiratívnych kníh do knižnice v AnuAzu, sú prevažne z 19. storočia.
Priestor pre rituály — ranný rituál pre boost, denný pre focus, večerný pre relax. Kruh, terasa, záhrada, jazero, sakury...Dlhodobosť - práca v zime aj v lete, možnosť dlhšieho pobytu, celoročne obývateľný a komfortne zariadený, aby ste nič neriešili.Možnosť voľby - návštevník si môže vybrať prácu v hlavnom kruhu, alebo intímnom priestore. Vybrať si môže aj z troch zdrojov tepla od vyhrievaných stien cez kozub až po klimatizačnú jednotku.Priestor pre seba - možnosť byť úplne odpojený a dlhé hodiny kráčať alebo kajakovať bez toho, aby stretol iného človeka, byť mimo "signál".
Trvalo dlhých päť rokov, kým sa z myšlienky zrodila funkčná stavba, v ktorej práve píšem tento text. Pred písaním som strávil dve hodiny v lese pri starých stromoch, stretol srnky, volavky, počúval vietor, dal si dýchacie cvičenie, išiel na 10 minút do jazera s teplotou 6 stupňov. Hlavou mi vírilo len: “AnuAzu, AnuAzu, AnuAzu. Prečo sme ťa postavili?”
AnuAzu — návrat k podstatnému
Anu znamená v jazyku Sumerov “nebo/obloha” a Azu “voda”. Názov tak odkazuje na veľkú kupolu v okrúhlej streche, cez ktorú môžete večer pozorovať hviezdy, a na umiestnenie objektu pri jazere. Hviezdy odnepamäti ľudstvo navigovali a pomáhali mu nachádzať smer. Voda riek a jazier nám umožňuje byť dokonale obklopený prírodou. Mestá nás od oboch odpojili.
V roku 2013 sme počas festivalu Burning Man dehydrovaní bicyklovali púšťou. Keď je tak teplo, že sa z vás okamžite odparuje pot, váš život ohrozí aj čistá voda, lebo sa odmineralizujete a môžete skolabovať. Aby toho nebolo málo, prichádzala piesočná búrka. Zrazu sa pred nami objavila jurta. Nemala vchod, tak sme podliezli dnu. Boli tam len ležadlá, na ktoré sme si sadli a hneď zaspali. Aj keď vonku bolo cez 40 stupňov, dnu bolo príjemne a kruh s vysokým stropom na nás zapôsobil tak, že po pár minútach sme mali znovu toľko energie ako ráno. Možno sme si to len vsugerovali od vyčerpania, ale myšlienka kruhu ostala.
Princípy kruhu
Po návrate som sa pustil do štúdia kníh o jurtách, geroch, kruhových stavbách a robil si prvé skice.
Už Hérodotos pred 2 500 rokmi opísal jurty Skýtov. Paradoxom je, že odvtedy sa veľmi nezmenili. Stavanie do kruhu bolo praktickejšie, rýchlejšie, potrebovali ste menej materiálu, stavby boli odolnejšie proti vetru. No v prvom rade boli sociálnymi stavbami, keďže sedenie v kruhu pomáhalo udržiavať spoločenstvo pokope.
Kelti si stavali okrúhle domy vyrobené z prútia alebo mazaniny (zo slamy a bahna) v období 500 rokov p. n. l., 2000 rokov staré okrúhle obydlia v archeologickom nálezisku Castell Henllys vo Walese sa podobajú na tzv. Raun Haus v Papue-Novej Guinei, alebo tradičné obydlia v severnom Španielsku, tzv. palloze. Kruhový tukul sa dostal až na vlajku jedného z deviatich regiónov v Etiópii. Chum sa podobá na indiánske tipi, ale je zo severozápadnej Sibíri. Jeho kruh môže mať v priemere až 10 metrov. Obe boli skvelo prenosné na rozdiel od wigwamu (wickiup, wetu), ktorého konštrukciu si kmene pri premiestňovaní väčšinou nechali na mieste a odniesli si len to, čím bol prekrytý. Keď sa vrátili, tak použili tú istú konštrukciu.
Yaranga, kruhová stavba podobná veľkému stanu pastierov sobov zo Sibíri, Jupikov, v zadnej časti mala malý prístrešok [aːɣra]. Veľký kruh bol na socializáciu a prácu, a ľahšie vykúriteľný prístrešok na spánok. Čukčovia svoje yarangy vždy stavali vstupom smerom na severovýchod, čo je smer ranného svitania.
Ako vidíte, kruhové stavby sú tu tisíce rokov a sú postavené na rovnakých princípoch v rôznych kultúrach po celom svete. Menia sa len materiály alebo detaily. Architekt akoby bol rovnaký.
“Koncentrické priestory s kruhovým pôdorysom majú svoju silu. Človek sa ocitne v takom radikálne inom prostredí v porovnaní s tým, v ktorom prežije celý svoj život, že nevyhnutne zažíva nové pocity. To bolo cieľom priestoru AnuAzu, vytrhnúť jednotlivca či skupinu zo stereotypu a umožniť im zažiť niečo iné.” Peter Jurkovič
Od plátennej jurty k drevodomu
Najskôr sme oslovovali výrobcov klasických mongolských júrt. Uvedomili sme si však, že náš región nie je mongolská step. Boj proti vlhkosti, plesniam, hlodavcom, no aj zvýšenie nákladov, keby sme chceli jurtu celoročne obývať, by znamenali síce poriadnu dávku romantiky, ale od prvých dní nešlo len o nás, ale aj o hostí a ambíciu vytvoriť nielen inšpiratívne, ale aj praktické miesto pre ostatných.
Prichádzali nám ponuky ako: “Hrubá stavba, tedy jakási stavebnice bez vybavení, přijde zhruba na 423 tisíc Kč. 50 m2, má i mezanin a je vybavená koupelnou, kuchyní a zateplena. Luxusní jurta s vybavením, což je v podstatě nízkoenergetický dům s obytnou plochou 50 metrů čtverečních, by stála včetně práce necelých 850 tisíc Kč.”
Keď sme začali rátať náklady a požiadavky na stavbu, rozhodli sme sa, že pôjdeme do drevodomu, ktorý sa bude jurtou inšpirovať a zoberie si z nej to najlepšie.
Možnosť voľby — tajomstvo spokojnosti
Kruh je silný. Pri jednom rozhovore padlo upozornenie, aby sme si dali pozor, že kruh vás nabije energiou, ale keby ste v ňom mali byť stále, tak začnete mať potrebu menšieho priestoru na oddych. Určite si pamätáte, keď ste si ako deti stavali bunkre, ako skvelo ste sa v nich cítili, aj keď boli úplne malé. Cítili ste sa v ňom bezpečne práve pre jeho veľkosť. Preto sme popri kruhu urobili aj zóny, kde sa môžete zatvoriť, mať súkromie, oddýchnuť si v malom priestore.
Možnosť výberu rozhoduje. Keď sme boli osobne v technologicko-inovačnom centre Cambridge Innovation Center, dozvedeli sme sa o výsledkoch výskumu porovnania tzv. “open office” s klasickými kanceláriami. Každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody, preto je pre efektivitu najdôležitejšie mať možnosť výberu. Keď sa potrebujte sústrediť, idete na oddelené miesto, keď sa potrebujete poradiť, idete ku kolegom. Sústredenie a socializácia by sa mali striedať, a preto je najlepšie kombinovať oba prístupy. Ani jeden nespĺňa obe potreby. Preto kruh aj štvorec.
Okrem kruhového centrálneho priestoru sme rozmýšľali nad napojenými priestormi, kde by sme umiestnili kúpeľňu a extra spálňu. Jurta s prístavbami viacero architektov prekvapila, až kým sme nestretli Petra Jurkoviča a jeho štúdio JRKVC. Dohodli sme sa, že ako kreatívec chcem byť taký klient, akých by som chcel mať sám, a preto to, čo navrhne, budeme stavať a nebudeme špekulovať a pripomienkovať. Návrh vpravo hore nám ukázal v roku 2015, kváder sme naozaj nečakali. Dohoda je dohoda a povedali sme, že do toho ideme.
Najlepšie rozhodnutie!
“Takmer celý obsah z architektonickej štúdie sa pretavil do zrealizovaného diela, čo nie je pravidlom. Na stavbe i projekcii sa podieľali skvelí ľudia,” Peter Jurkovič.
Udržanie pozornosti a relax — drevo je kľúč
Drevo je relax. Keď do AnuAzu vošiel jeden známy — riaditeľ lokálneho zastúpenia svetovej spoločnosti — tak sa najprv zasmial, čo som si to vymyslel, ale o hodinu už spal opretý v nooku. Japonskí vedci dokázali, že drevo v priestore znižuje stres. V AnuAzu vás obklopuje ekologicky spracovaný slovenský smrek. Výsledný efekt je znížená mozgová aktivita a srdcová frekvencia, zvýšená parasympatická nervová aktivita, znaky relaxácie. Tieto účinky by boli oveľa menšie, ak by bolo drevo ošetrené lazúrou alebo povlakom na báze uretánu. TIP: Skontrolujte si, ako sa vaše drevo bude ošetrovať.
Chodíte po veľkej drevenej podlahe, dreva sa môžete dotknúť, drevo vás obklopuje. Aby sme jeho efekt na návštevníka ešte umocnili, pomohol nám ďalší výskum, ktorého výsledok ukázal, že aróma z dreva a ihličia borovíc alebo cyprusov upokojuje mozgovú aktivitu a posilňuje parasympatickú nervovú aktivitu, ktorá sa zvyšuje počas relaxácie. Vôňa dreva je návrat do prirodzeného stavu. Pomáha nám v tom aj vzduchový — nebulizačný difuzér, ktorý priestor zbytočne nezvlhčuje. Rozptýli aromatické molekuly bez zahrievania esenciálneho oleja, a tým zachová všetky jeho vlastnosti.
Teplo je pokoj. Možnosť výberu platí aj pri takých základných veciach, akými sú kúrenie. Môžete si zakúriť v kozube, zapnúť kúrenie v stene, ktoré je po celom obvode, prípadne si rýchlo zvýšiť teplotu prostredníctvom kúrenia v klimatizačnej jednotke. No stavba fantasticky izoluje, a aj keď sú von mínusové teploty, vnútorná teplota väčšinou neklesne pod 18 stupňov. Pomáha tomu aj vnútorná hlinená omietka, ktorá je navyše paropriepustná.
Priestor pre rituály
Ranný rituál pre boost, denný pre focus, večerný pre relax. Kruh, terasa, záhrada, jazero, sakury…
Komu chýbajú rituály, tomu chýbajú stabilné body a zažíva viac chaosu a rozptyľovania. Dobrý priestor vás k rituálom inšpiruje. Kupola privedie denné svetlo priamo do miestnosti a vy sa tak zobudíte prirodzenejšie. Môžete sa naboso prejsť po tráve do jazera a ráno si hneď zaplávať alebo meditovať na brehu. Voda, ktorú si spravíte na kávu alebo čaj na piecke, chutí lepšie. Po práci si môžete oddýchnuť vo fínskej kadi, ktorej vodu napúšťame z vlastnej 12 metrov hlbokej studne. Večer si po grilovaní na terase spravíte prechádzku okolo jazera a založíte oheň pre večerné rozhovory. Pred spaním si zoberiete do postele cestopis z 19. storočia. Život je nádherný.
V kruhu sa aj zvuk šíri inak
Kruh je energia. Hudba znie inak, vy sa cítite inak, a keď máte nad sebou ešte otvárateľnú kupolu vo výške 3,5 metra, tak sa vám aj spí inak. Ak sa postavíte presne do stredu kruhu a kupolu máte nad sebou, tak čokoľvek, čo poviete nahlas, akoby ste ani nehovorili vy, zvuk akoby šiel mimo vás. Počujete hlas, ale nemáte pocit, že je váš. No človek, ktorý stojí vedľa vás, nepočuje žiaden rozdiel. Špeciálna miestnosť si vyžadovala aj experimenty s akustikou. Skúšali sme rôzne riešenia od veľkých reproduktorov cez Apple HomePody, ktoré priestor nedokázali pokryť, až sa ukázalo, že najlepším riešením budú kompaktné, ale silné bezdrôtové reproduktory, aby sa dali ľahko presúvať a prispôsobovať situácii.
Hudba a hlasy sú v AnuAzu mäkšie a hrejivý, plný zvuk, podobný elektrónkovému zosilňovaču, je ideálny na oddych a reflexiu. Chcete počuť orliakov pri love, vyskakovanie rýb nad hladinu, mohutné krídla labutí, alebo hlasné ručanie jeleňov počas ruje? Stačí otvoriť terasu, efekt vedecky dokázaný. Chcete mať pokoj? Zatvorte kupolu a zvuk okolia sa zníži až na 20 dB (bežný dom alebo byt bez susedov má v pokoji 50 dB).
AnuAzu skôr ako na ticho využívam ako poslucháreň na hudbu, kde konečne môžem dať naplno bez výčitiek skladby, ktoré milujem. Pri písaní tohto textu mi hrali:
Oren Ambarachi — Hubris
Koen Holtkamp — Field Rituals
Bryce Dessner So Percussion — Music for Wood and Strings
Archive — Controling Crowds
Jean-Michel Blais — Blind
Superpoze — For We The Living
Anne Müller — Solo? Repeat
Nils Frahm — Says
Cinematic Orchestra — Believe
Zeleň pre inšpiráciu
Daniel Lapšanský spoločne s Katarínou Štrbovou z Ateliéru ARCH-I-BALD navrhli záhradu tak, aby počas roka nebránila výhľadu na jazero. To poteší počas celého roka, ale striedanie marca a apríla je špeciálne. Vtedy pred stavbou zakvitnú tri sakury. Sakura je symbol lásky, priateľstva, ale aj pominuteľnosti, pretože kvitne len pár dní.
Eliminácia rozptyľovania. Minimalistický priestor a zariadenie pre “deep work”
Dobrý priestor nevyrušuje. Umožňuje hosťom sústrediť sa na seba. Preto je prekryté všetko, čo je v danej chvíli nepodstatné. Hosťovská/detská izba a kuchyňa sa dajú takto elegantne oddeliť od celého priestoru. Nasledujúci obrázok je gif, a preto počkajte pár sekúnd, kým sa vám ukáže, čo sa skrýva za pohyblivými dverami.
Monofocus space pripravený aj na návštevy
Mali ste niekedy nutkanie spraviť niečo hmotné, niečo, čo si môžete chytiť, niečo, čo má reálnu hodnotu pre svoju užitočnosť? Využili sme šancu a navrhli sme pre AnuAzu stôl, podsedáky aj koberec.
Najväčšou výhodou vstavaného nábytku v minimálnom priestore je to, že nemôžete toho veľa pridať. Zároveň je to aj jeho nevýhodou. Všetko je viditeľné, všetko musí mať svoje miesto, nič nemôže byť len tak. Videl som viac ako 700 malých stolíkov, kým som vybral jeden. Prešiel stovky tanierov, kým som našiel tie pravé bambusové a videl toľko kobercov… že sme zmenili prístup. Pustili sme sa do tvorby sami.
Vymysleli sme si, ako by vyzeral ideálny koberec do priestoru a nechali sme si ho vyrobiť v Nemecku zo 100 % vlákien agávy sisalovej a s priemerom kruhu 3 m.
Keď sme nevedeli nájsť vhodný stôl, inšpirovali sme sa návštevou v Marrakeši. Tam sme objavili skladací okrúhly stôl, ktorý sa dá po použití zavesiť na stenu. Rudolf Letko z GoBigname pre nás navrhol unikátny stôl, ktorý naše požiadavky presne spĺňal, a na mieru nám ho vyrobili priatelia zo stolárstva Posvancz.
Všimnite si unikátne podsedáky. Ich výška nie je náhodná. S kolegami sme si merali nohy v sede, aby sme našli ideálne rozmery — výšku12 cm a priemer 40 cm :). Po veľkej spokojnosti so závesmi, ktoré nám pripravil p. Trubela, sme si uňho dali vyrobiť aj podsedáky, a vďaka tomu majú rovnaké čalúnenie ako nook.
Offline krabička na sústredenie. Je dokázané, že len to, že máte pri sebe mobil, znižuje vašu pozornosť a produktivitu. Ak chcete vytvoriť niečo komplexné, musíte obmedziť rozptýlenia, prerušenia a neustále kontroly správ a notifikácií. V AnuAzu sa preto nachádza nenápadná krabička, do ktorej vám odporúčame odložiť si svoj mobil. Že ho používate na meranie času, lebo nenosíte hodinky? Na poličke nájdete dvoje presýpacích hodín. Jedny na 15-minútový focus a druhé napolhodinu sústredenia. Ak už dokážete vydržať dlhšie bez rozptýlenia, hodiny nepotrebujte.
“Objavovať, inšpirovať, spájať sa, nevytvárať si imaginárne hranice” dá sa to aj výberom šálky
Nacionalizmus je najväčším nebezpečím pre demokraciu, a tak sme sa snažili vyhnúť tomu, aby v článkoch o AnuAzu zneli vety typu, že keramiku máme len od slovenských autorov a hlina sa použila len z okruhu 50 kilometrov. Objavovať, inšpirovať, spájať sa, nevytvárať si imaginárne hranice a deliť sa na nás a iných. Šálky na kávu v AnuAzu preto nájdete z pop-up storu rakúskeho umelca Matthiasa Kaisera, ktorý cestuje po svete a objavuje takmer zabudnuté techniky výroby keramiky. Káva z nich chutí skutočne inak. Ďalšiu sériu šálok nám pripravilo české porcelánové štúdio Bisqit, v ktorom Zuzana a Martina vyrábajú malé série krásnych kusov. Doplnky z japonskej raku keramiky máme od poľskej Evelin, mydelničky v kúpeľni zo slovenského keramického ateliéru klasika (Klaudia Sisková). Chystáme sa aj do ďalších susedných krajín, a preto budeme radi, keď nám poradíte, koho osloviť.
Motivácia ísť do ťažkých vecí, prekonávanie sa
Nové stimuly. Kreativita je o otvorenosti novému, odvahe a hľadaní patternov v tom starom. Preto sme trvali na priestore pre špeciálnu knižnicu a do AnuAzu sme vyše dva roky zbierali tituly, ktoré spája téma odvahy a objavovania nového. Ide o výber kníh prevažne z 19. storočia, medzi ktorými nájdete cestopisy, memoáre, zápisky etymológov, ale aj dobové encyklopédie s množstvom ilustrácií dávno strateného, ale o to inšpiratívnejšieho, sveta.
“V prípade japonských väzieb sa pristúpilo prakticky k úplnému reštaurovaniu, ako bolo čistenie, dolievanie chýbajúcich častí, doliepanie trhlín a opätovnému zošitiu. V prípade jednej z nich sme zachovali pôvodnú hodvábnu niť, ktorá sa na tieto účely v Európe nikdy nepoužívala a je raritná. Špecifický je aj papier, na ktorý boli tlačené. Má malú gramáž a vysokú odolnosť, čo je pre japonské papiere charakteristické a dodnes sa používajú aj pri reštaurovaní. Vzhľadom na fakt, že boli vyrobené ručne je až neuveriteľné, že sa im podarilo dosiahnuť práve tieto parametre,” Radovan Blaho.
Priestor pre seba
Možnosť byť úplne odpojený a dlhé hodiny kráčať alebo kajakovať bez stretnutia iného človeka, byť mimo “signál”. Aj to sa dá pár desiatok minút od hlavného mesta vďaka chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy s bohatým výskytom vodného vtáctva, pri ktorej AnuAzu stojí. Vyskúšajte: Šinrin’joku (z jap. lesný kúpeľ, prírodná terapeutická metóda trávenia času v lese), keď v hlave dookola niečo neriešite, ale naplno vnímate prírodu okolo seba.
AnuAzu je minimal pre maximálny efekt
AnuAzu je objekt šetrný k miestu, na ktorom stojí a nemá betónové základy. Základová doska je položená na vrstve z penového skla.
Celá stavba je difúzne otvorená, a preto zdravšia ako uzatvorené objekty. Umožňuje tak mikroventiláciu povrchov a samovoľné vysychanie konštrukcií.
Drevo je odolnejšie a trvácnejšie vďaka špeciálnemu sušeniu 13-metrových KVH hranolov v Nemecku. Zelená stavba musela spraviť 550 úkonov na CNC stroji, aby pripravili konštrukciu na presné rozmery. Celý nosný systém stavby je zo smrekového dreva. Kruhy boli vyrobené z BSH hranolov.
Stavba je orientovaná na juh, ale v lete je jej prehrievanie spomalené vďaka zatepleniu drevovláknom. Drevné vlákno ma vyššiu tepelnú kapacitu, a preto sa aj vo vysokých teplotách cítite príjemne.
“Stavba bola výnimočná svojou jedinečnosťou. V AnuAzu išlo doslova o milimetre už pri projekte. Nedomyslený detail sa mohol prejaviť ako výrazná chyba aj o niekoľko krokov neskôr. Ak však zvládnete kruhovú strechu s otvorom v jej strede, tak vás už asi žiadna požiadavka klientov neprekvapí.” Mgr. Ľuboš Kolesár, výkonný riaditeľ Zelená stavba.
Porovnajte si prvé vizualizácie od JRKVC s výsledkom. Fantastické!
Place is the idea!
Aby sa dokázal jednotlivec sústrediť, museli sa spojiť desiatky odborníkov
Autori:
JRKVC
Ing. arch. Peter Jurkovič je štvornásobným Laureátom Ceny CE-ZA-AR, bol nominovaný na Cenu Krištáľové krídlo a množstvo ďalších ocenení, ktorých zoznam nájdete na stránke jeho štúdia JRKVC. Peter je zároveň aj autorom tých krajších fotografií v tomto reporte.
Ing. arch. Tomáš Kovalčík
Ing. arch. Miroslav Slezák — ďakujeme za enormnú pomoc s kolaudáciou pred sviatkami!
Tím JRKVC projekt konzultoval s Martinom Briestenským z ecoZÁKLADY a s technickými informáciami a overovaním detailov pomohli Centrum pasivního domu a Refaglass.
“Stavba je objemom malá, ale detailmi veľkolepá. Najťažšie bolo navrhnúť zdanlivo jednoduchú maličkosť tak, aby plnila svoju funkciu a zároveň vyzerala skvelo.” Ing. arch. Miroslav Slezák
Mgr. Ľuboš Kolesár — obrovský rešpekt za trpezlivosť pri doťahovaní vecí, ktoré neboli ani v ich kompetencii, ale chceli, aby boli dokonalé, ďakujeme!
Vstavaný nábytok a riešenie jeho prekrytia navrhol priamo Peter Jurkovič. Realizátorom bolo interiérové štúdio s vlastnou stolárskou dielňou VERDO Studio.
Svietidlá sme konzultovali s Noxlight — p. Burajom. Veľká vďaka Kristína Tomanová z JRKVC za trpezlivosť.
Závesy, čalúnenie a podsedáky máme od p. Trubelu, ktorého firma sa venuje návrhom a zhotovovaniu interiérových dekorácií, ako aj opravám a reštaurovaniu čalúneného nábytku.
Návrh záhrady, drevín, trávnika, zavlažovanie a všetko ostatné pre záhradu zabezpečil Ing. Daniel Lapšanský z Ateliéru ARCH-I-BALD.
Stôl podľa nášho návrhu vyrobila rodinná stolárska firma s históriou siahajúcou až do 50. rokov, Posvancz.
Aby sme pre veci naliehavé neodsúvali tie podstatné
AnuAzu je priestorom na koncentráciu a inšpiráciu branding agentúry GoBigname, ktorá pomáha podnikateľom a spoločnostiam sústrediť sa na to podstatné pri tvorbe nových značiek. Ak by ste chceli v budúcnosti dostať do AnuAzu seba, alebo svoj tím, napíšte nám na focus@anuazu.com.