Slováci na festivale Burning Man — bez drog

Prečo je občas dobré niečo zapáliť a tešiť sa z nového.

Michal Pastier
31 min readJan 12, 2014

Ahojte, sme Mirka a Michal Pastierovci a milujeme cestovanie za umením. Či už je to bienále v Benátkach, street art v Londýne, alebo fenomenálny festival Burning Man, kam sme sa toto leto vybrali.

Sľúbili sme si, že všetko, čo zarobíme v jednom z našich projektov (BigNameTheory) neinvestujeme do “cool” priestorov, vlastných výplat, ale do cestovania za inšpiráciou. Prečítajte si, ako sme minuli všetky peniaze, ktoré sme zarobili za posledných 12 mesiacov vymýšľaním názvov a lôg pre začínajúce firmy a technologické startupy. Našťastie máme aj iné zdroje príjmu a tak vám vieme priniesť odpovede na desiatky mailov a správ, v ktorých ste sa nás pýtali: Čo je to Burning Man? Musím tam byť nahý? Nepijeme alkohol a neberieme drogy, budeme sa tam baviť? Čo si nezabudnúť zbaliť a kúpiť v USA pred cestou? Koľko táto sranda stojí? Ako vás to zmenilo?

Takto naľahko sme odlietali. Len dva malé vaky. Všetko potrebné na cestu sme kúpili lacnejšie v USA.

PS: Ďakujeme spoločnosti Olympus Česká Republika za zapožičanie púštiodolného fotoaparátu OM-D EM-5 s ktorým sú robené všetky tieto super fotky. A našim rodičom, ktorí sa dva mesiace starali o nášho psíka Happyho☺

Burning man v skratke

Najskôr sa poďme naladiť na rovnakú atmosféru a pozrite si tento trailer na dokument SPARK. Požičať si ho môžete napr. na iTunes.

A Burning Man Story

Burning Man je nehudobný festival uprostred púšte v Nevade, kde na pár dní vznikne mestečko Black Rock City so 60 000 obyvateľmi, ktorí sa tešia, že si spolu vytvorili neobyčajný zážitok. Zaujímavosť: Najbližšie k festivalu je osada Gerlach, má len 206 obyvateľov☺ Dostať sa na Burning Man je ťažké, prežiť to celý týždeň tiež. Spíte v stane, alebo karavane, preháňate sa bicyklom po obrovskom území púšte medzi prednáškami a workshopmi nadšencov aj elít (zažiť TEDx prednášku behavioristu Dana Arielyho naživo uprostred púštnej búrky bolo WOWx), obdivujete najväčšiu pop-up outdoor galériu moderného umenia na svete, večer vás čakajú stovky (skutočne stovky) bezplatných parties. Je jedno, či máte radi rock, goth metal, folk, pop, rave, klasiku, alebo ticho.

Atmosféra z ročníka, kedy sme event navštívili
Umenie
MUTANT VEHICLES prejdú na festival len vtedy, keď nespoznáte z čoho pôvodne vznikli
Obrovské parties

Event nemá oficiálny program a vyzýva návštevníkov aby ho pripravili pre ostatných. Ak potešíte ostatných, potešíte seba. Je jedno či rozdávate náramky, knihy, šaty, alebo svoj nový album. Participácia a sloboda je to, čo všetko spája. Na akcii nefungujú peniaze, ale gift economy. Kúpiť si môžete len kávu, čaj, ľad a aj to iba na jedinom mieste. Všetko ostatné si musíte priniesť.

Central Camp

Nečudujte sa, keď vám podáva drink a slúchadlá skutočný DR.Dre, alebo dostanete grilovaný syr od Zuckerberga z Facebooku, ktorý práve priletel na helikoptére. Jete a máte len to, čo si nabalíte. To čo si doma určite nemôžte zabudnúť je megatolerancia. Vítaní je absolútne každý, nech verí v kohokoľvek a čohokoľvek, či je vegetarián, alebo fast foodarián, či žije v monogamnom, alebo polygamickom vzťahu, či je miliardár zo Silicon Valley, alebo dvojica cestovateľov zo Slovenska.

Všetci sú vítaní

Program, ktorý aj tak nestihnete

Burning Man je obrovský a obrovský je aj jeho program

Burning Man mal v roku 2013 prihlásenych viac ako 1000 kempov a vyše 2000 eventov, ktoré si vymysleli návštevníci. Ktokoľvek mohol nahlásiť čokoľvek, stačilo napísať miesto vášho kempu a čas, kedy v ňom budete zabávať/pomáhať/tancovať/spievať/prednášať/liečiť/rozdávať…

Tieto nás zaujali ešte pred cestou a chceli sme ich navštíviť: DIY Flying: What to do if the pilot is dead (DIY Camp). Drunken Geology of the Black Rock Desert (Camp DDI). Postapocalyptic Brewing (Camp DIY) How to Start Your own Religion (Fractal Camp). Books and Boobs (Camp Beaverton). TEDxBlackRockCity (tento jediný sme aj plánovali, aj navštívili. Ostatné sme jednoducho nestihli, alebo nás po ceste k nim zlákalo niečo iné.)

http://www.youtube.com/watch?v=3OcDWckIQHY

Ak ste sa dostavili v správny čas na správne miesto, objavili ste niekedy tisíce ľudí, inokedy zabudol prísť aj organizátor☺ Vybrali sme vám náhodne niekoľko ďalších eventov, aby ste videli, akých rôznych oblastí sa týkali. Zmeškali sme aj tie, ale mám pocit, že našťastie☺ Autori sa predbiehali, aby mali čím viac ironickejší, sarkastickší, cinickejší, alebo provokatívnejší názov. Keďže vymýšľanie názvov živý naše cestovanie, boli sme nadšení. Stoja za prečítanie☺

Socially Appropriate Burp Day
Nintendo Night at Inebriation Nation
Beer-In-Hand Soccer
Tesla Coil Demonstrations — Light show
Skype with Grandma!
Naked Bike Repair
Come Play with PleasureFist!
Virtual Helicopter Rides
Free Action Cameras Rentals
Celestial Fusion Communicator Camp art
SwagMart
Banana Phone Charging Station
Orgy Dome — Celebrating 10 Years!
Erotic Sock Puppet Theatre
Sunrise Hot Cocoa
Bloody Mary Bar OI!!
Silent Meditation Group Practice
Deep Playa Art Tour
Joslyn’s Little House of Oral Delights
Acrobatic kite flying with UtahRob
Voodoo Shooting Galllery
Honoring the NO
Walk Like a Penguin Workshop (
Dr. Playa’s Ear, Nose & Throat Clinic
Hour of Black Metal
Penis van Gogh Photo Studio
Super Heavy Metal Meet and Greet
Jazz History Workshop
80s Michael Jackson Vs. Prince Party!
Champagne and wine tasting
Alcoholics Anonymous Meeting
Miso Soup
Sweet Potato Wednesday
Do You Cut Hair? Be a Guest Stylist!
8th Annual Duckpond Playa Rugby
Jewish Motherly Advice
Flirting 10101 — Pickup
Massage Bad-Assery
Shamanism, Psychedelics & Neuroscience
Afternoon Cold Pickle Service
Slut Olympics
Chromosome 16 Presents Gingers On the Playa
Playa High Fashion
Eli and Sarah’s Wedding
Learn Shibari — sexy body rope tying
Full Monty Python!
Ask-a-Vegan Booth
Superhero Underwear Fashion Show
Rockstar’s 50s/60s/70s Music Party and Karaoke
Brutal Horror Movie Night
The Swish Embassy’s Repo: A Genetic Opera Party
Giant Jenga
Geocachers unite!
Basic Flame Effects
Baileys Irish cream shots!
NAKED WET TWISTER
How To See The Future: Predicting Cultural Trends

Participácia

Určite máte okolo seba ľudí, ktorí na všetko reagujú. “Nechce sa mi, to nemusíme, to nerobím, za to nie som platený.” Ani sa nečudujte, že sú neštastní a mrzutí, lebo paradoxne práve šťastie sa pre mnohých ukrýva vo veciach, za ktoré nie sme platení. Ak sa niekomu venujete, vždy sa tým venujete aj sebe.

A možností na Burning Manovi máte skutočne veľa.

Pridajte sa k dobrovoľníkom, ktorí pomáhajte rozsvecovať lampióny v Black Rock City.

Urobte si kostým a potešíte seba, aj ostatných.

Neurobte si kostým, poďte na naháča, potešíte seba, a ešte viac ostatných.

Pripravte si hudobné, alebo divadelné vystúpenie.

Zorganizujte prednášky a workshopy (v čomkoľvek ste expertom, poraďte ostatným ).

Dovezte svoj ArtCar a prevážajte ľudí po akcii.

Toto bolo video, ktoré nás pred dvomi rokmi definitívne prehovorilo, že musíme ísť.

Natočte video a urobíte tak nielen skvelú pamiatku zúčastnením, ale oslovíte tisícky nových cestovateľov do púšte.

Na tejto lodi dávali odborníci na umenie výklad o vystavených dielach.

Prineste na púšť atrakciu (mega jenga, trampolína, plameňomet, všetko je vítané).

Toto bol jeden z mnohých stanov, kde ste našli množstvo oblečenia a zobrať ste si mohli čokoľvek. Vychádzali ste po prehliadkovom móle.

Rozdávajte čokoľvek: elektrolity, kondómy, mrazené banány, vlastnoručne vyrobené šperky, oblečenie, krém na opaľovanie…

Ponúknite svoje piesne, hneď po koncerte.

Vybudujte miesto, kde si môžu ľudia oddýchnuť v tieni, alebo sa tam hneď zosobášiť.

Prineste svoje umelecké dielo, alebo seba☺

Zorganizujte mega párty v púšti.

Zorganizujte personalizovanú mini párty☺

Prekvapte návštevníkov koncertom, ktorý ide za nimi.

Viac ako 4 milióny videní

Nechajte kolovať hula hoop aj s kamerou☺

Pokračovať môžete aj doma a stačí začať od maličkostí. V dobe, keď sa ľudia nepozerajú na seba, ale do mobilov je participáciou už aj samotná pozornosť tomu druhému.

Gifting

Gifting patrí medzi 10 princípov festivalu. Tak ako je pre mnohých sociálnym lubrikantom alkohol, môže ním byť darovanie. Čím je obdarovávanie nepravidelnejšie a dar nečakanejší, tým väčší efekt má.

Jeden z darčekov, ktorý sme dostali. Tento nám podalo malé dievčatko, že to vyrobila sama. Heh, výborný slogan do života.

My sme dostali množstvo doplnkov, reálnych šperkov, fake šperkov, pozvaní na alkohol, jedlo, sladkosti, ovocie, opaľovacie krémy, skvelé rady…

Tuna Guys obdarúvajú každý rok návštevníkov pečenými rybami. Sú to skutoční rybári z Oregonu a svoj posledný úlovok zamrazia a prinesú do púšte, kde ho denne pripravujú návštevníkom ako prekvapenie. Ak budete mať šťastie, stretnete Mr.Megavolta, ktorý vám daruje zážitok z toho, že sa prechádza vo faradayovej klietke s Tesla Coil za chrbtom☺

Ak niečo niekomu darujete, zrýchlia sa vo vás vraj navyše aj ozdravné procesy. Neberte to ale extrémne. Ak si zlomíte ruku a darujete niekomu svoju sádru, ruka sa zrazu nezahojí☺

Fóra a blogy sú plné náštevníkov ako Kitty Dingo , ktorí spomínajú na prekvapenia, ktoré na festivale zažili. Toto napísala do diskusie na stránke Burning Manu.

I’m amazed and grateful every year at BMan for the incredible ways people share their true selves: The woman at the shrine who gave my sister and me smudge sticks and blessed us. The 36-person spontaneous hug. The margaritas and showers from the neighbors my first year out. The man who bought the whole Center Camp line behind him coffee one morning. The woman who gave me her awesome handmade cape. The people who decorated the “special” porta potty and made it beautiful. The man who stayed out in the dust storm to help fix my generator. The people who wrote beautiful words on the Temple that have stayed in my brain ever since. The woman who just came up without a word and put her arms around me when I was crying at the Temple. And, you know, even the doodads and trinkets I’ve been given sometimes have deep meaning for me. Especially when they were given with a warm smile and a hug.

Prečítajte si skvelý článok Halcyona, ktorého sa nám podarilo aj naživo stretnúť, o tom, čo a ako darovať.

Zvyk nakupovať

Až na Burning Mane som si uvedomil, že nakupovanie nie je len o tom, že niečo chcete, alebo potrebujete. Nakupovanie sa stalo takou súčasťou našich životov, že ide vyslovene o zvyk. Keďže na festivale v podstate funguje barter a nie peniaze, normálne som dostal chuť len tak si niečo kúpiť. Absťák☺

Kostýmy

Cez deň 40 stupňov, v noci mráz, kedykoľvek piesočné búrky pomohli vzniknúť kostýmovej kultúre na Burning Manovi. Musíte sa chrániť pred slnkom, pieskom a večer musíte byť osvetlený kvôli absolútnej tme a všadeprítomným cyklistom. Klasické oblečenie je nefunkčné a preto nastupujú kostýmy. Je jedno, či vám kostým pomáha odhaliť to, kým naozaj ste, alebo vám pomáha zakryť to, čím nechcete byť.

Dať si kostým je rituál zmeny a symbol toho, že ste pripravený na nové zážitky. Kostým ich prinesie vám aj tým, ktorí vás v ňom uvidia. Sloboda v outfitoch patrí k slobode na Burning Manovi a tak to využite a určite sa zabavíte viac. Burning Man nie je halloween ani karneval. Namiesto kupovania kostýmov si ich zostrojte sami, alebo si ich nechajte vyrobiť na mieru pre vás. Nech je to o vás.

Množstvo outfitov je inpširovaných rave štýlom, Mad Maxom, goth módou, indiánmi, steam punkom, pop kultúrou, alebo detailami z viktoriánskeho obdobia.

Ozaj, vedeli ste, že na fotkách z viktoriánskeho obdobia vidíte nielen to, ako ľudia vyzerali, ale aj to, ako sa cítili. Nikdy predtým ani potom sa nerobili potréty, ktorých expozícia trvala tak dlho (minúty). Plus mali bláznivý zmysel pre humor a úpravu fotografií.

Hedonistická párty, alebo debatný klub?

Deti sa hrajú bez toho, aby ich za to niekto platil, alebo na konci hry čakali odmenu. Hrajú sa pre hru samotnú. Ak odstránite pravidlá a prekážky, môžete vytvoriť prostredie, kde ľudia môžu byť znovu nepokazení odmenami. Burning Man je veľké stretnutie dospelých detí, ktoré sa môžu hrať s plameňometmi, držať na jednom špagáte 100 balónov, skúšať vybíjanú s horiacou loptou, tancovať na jachte prerobenej na diskotékové auto, bicyklovať po púšti, alebo debatovať, inšpirovať sa, tešiť sa z čara darovania a učiť sa prijímať dary…

Keďže nik vás neorganizuje, môžte prežiť celú akciu v jednom karavane a nevidieť ani jednu atrakciu. Niekoľko našich susedov sa nepohlo zo svojich kempov. Burning man bol pre nich dôvodom stretnúť sa spolu a byť spolu. Nikoho iného a nič iné nepotrebovali. Festival je jedno veľké duchovno intelektuálne ihrisko. Je na vás, akú hru na ňom budete hrať.

Kupujeme lístok na Burning Man

Pár sekúnd pred touto fotografiou sme ešte naisto nevedeli, či nás bude lístok čakať na bráne festivalu. Kupovali sme ho totiž niekoľko mesiacov pred akciou cez web Burning Man v ich klasickom chaose. Aby ste vôbec mohli lístok kúpiť v predaji, museli ste sa ešte predtým predregistrovať, aby vám poslali kód a dátum so skutočnou možnosťou kúpy. Sekundu po spustení predaja v ohlásený deň sme na dvoch počítačoch klikli na tlačidlo “buy”. Vyše 40 tisíc lístkov v INDIVIDUAL SALE za 380 dolárov sa vie vypredať okamžite a preto sme chceli mať istotu aj s druhým počítačom.

Denne na miesto festivalu dosadli desiatky parašutistov

Na “Please Wait” sme pozerali desiatky minút a nič. Medzitým objednávkový systém na jednom počítači padol a začali sme odznova. Čo sme nevedeli bolo, že Burning Man vytvoril akýsi virtuálny rad, kde mal každý kto klikol na kúpu pár minút na vyplnenie údajov. Ak to nestihol, stratil poradie a išiel odznova do radu. Niektorí ľudia čakali aj viac ako 5 hodín pozeraním na Please Wait, aby nezmeškali registráciu. Vtipné bolo sledovať komentáre ľudí cez Twitter, kde jeden napríklad spomenul, že je sudca a že nenápadne sleduje “Please Wait” počas pojednávania. Tento rok vraj celý systém zmenili a mal by fungovať poriadne. Spustili už aj časť o lístkoch na ročník 2014 a predaj prvých začínu už tento mesiac!!!!!

Hurá, ideme na Burning Man vlastným karavanom!

Hlavný problém nás ale ešte len čakal. Ako sa dostať na Burning Man z Európy a ako ho prežiť. Organizátori našťastie zorganizovali online školenie, kde vysvetľovali účastníkom, že vodu a jedlo si tam skutočne nekúpia a všetko, čo potrebujete si musíte priniesť.

Najprv sme plánovali, že si prenajmeme v USA auto, aklimatizujeme sa cestovaním po národných parkoch a potom si prídeme po karavan, ktorý nabalíme vodou, jedlom. Karavan je ale problém… potrebujete náhradné diely do púšte, na kvadrilión percent dostanete minimálne 8 defektov, potrebujete prelepiť reklamy na karavane a prelepiť všetky okná a škáry, aby sa dnu nedostal mikroprach z púšte. Spotrebujete aspoň tri rolky pásky.

To najdôležitejšie. Veľké spoločnosti majú zákaz požičiavať autá na Burning Man a posielajú tam svojich ľudí, aby fotili tých, čo tento zákaz porušia. Autá sú po akcii tak zničené, že sa v podstate už nikdy nezbavia prachu. Existuje pár spoločností, ktoré vám RV- karavan požičajú, ale skúšajte rok, polroka pred akciou. Pripravte si cca 2000 až 5000 dolárov ako náklady s požičaním, poistením a zabezpečením karavanu. Potrebujte ho na viac dní ako je akcia, pretože sa na ňu musíte dostať cez púšť, na čo napr. z Las Vegas potrebujete viac ako deň. Vyraziť môžete ešte aj zo San Francsica.

Najbližšie a najdrahšie karavany sú v meste Reno. Po akcii budete RV minimálne dva dni čistiť v drahých RV umývarkach a dávať dokopy. Ak by ste do toho naozaj chceli ísť, skúste spoločnosti ElMonte, Classic Adventures RV, alebo Sierra RV Rentals Inc. Tie boli Burners friendly. Po prepočítaní nákladov sme plánovali radšej kúpiť starý RV, ale nechcelo sa nám hľadať a zabezpečovať náhradné diely, keby auto v púšti nevydržalo. Óó a videli sme ich potom veľmi veľa odstavených popri cestách.

Prečítajte si tipy, ako sa vydať s RV na Burning Man na RV TRIBE, alebo na Technomadia.com.

Hurá, tak teda nejdeme vlastným karavanom. Ideme s korytnačkou.

Keď už sme naštudovali všetko o opravovaní karavu v púšti a stali sme sa na túto tému odborníkmi, našli sme zoznam kempov, kde sa môžete za poplatok pridať k nejakej skupine — programátori zo Silicon Valley, hipsteri, hipisáci, hudobníci, polygamisti… Burning man je totiž organizovaný na kempy a tzv. dediny. Môžte prísť aj sólo a starať sa o seba, ale je výhodnejšie zdieľať s 20, alebo 100 parťákmi vodu a miesto na stanovanie.

Jedným zo slávnych kempov je napríklad THUNDERDOME. Ak sa k nim pridáte, pomáhate s výstavbou veľkej arény, kde sa môžu za doprovodu metalovej hudby mlátiť návštevníci s upravenými mäkkými bejzbolkami.

Môžte spať aj len tak, ale to naozaj neodporúčame.

Otvorených kempov nie je veľa, a poskytujú toho ešte menej, ale pre nás zažiaril Burning Man kemp spoločnosti Green Tortoise — Adventure Travel and Hostels venovaný cestovateľom. Ak by sme im zaplatili cca 900 dolárov na jedného, odvezú nás tam, zabezpečia priestor, kde si môžme postaviť stan a budeme mať k dispozícii jedlo a vodu. Vodu len na pitie, sprchy na Burning Mane nie sú, pokiaľ ich nemáte vo svojom RV. Green Tortoise vám ale odvezú bicykel aj zo San Francisca priamo na festival za 50 dolárov. DEAL! Stačí len podpísať, že ak zomrieme v ich špeciálne upravených autobusoch na spanie, tak ich nemôžeme žalovať.

Autobusy sa po príchode na festival zamykajú a odomknú sa až v deň odchodu. Aj púštnu búrku musíte prečkať vo svojom stane, čím sa zabezpečilo, že odchádzate v čistom autobuse a nesedíte v piestku. Pripraviť sa treba aj na to, že nielen festival, ale aj Green Tortoise je o participácii a s prípravou jedla budete pomáhať. Budete to ale robiť radi, lebo vďaka tomu spoznáte skvelých ľudí a ovplyvníte, čo sa bude jesť (gluten free a no-meat corner bol vždy).

Dať si na púšti každý deň studené hrozno a mať miesto, kde je veľký tieň a bezodný Gatorade s elektrolitmi je život zachraňujúce. Navyše nemusíte čakať v 10 hodinovom rade pri odchode z festivalu, lebo ich autobus má výnimku a môže odísť východmi organizátorov. Tých 10 hodín, ktoré po 7 dňoch v púšti nemusíte prečkať v zástupe áuto počas Exodusu, má oveľa väčšiu hodnotu ako 1000 dolárov. Pozor: Ak by na púšti začalo pršať a občas prší, tak tam môžte uviaznuť na niekoľko dní. Odlietavajte radšej aspoň týždeň po festivale, nech to aj stihnete.

Ako sa nezblázniť po príchode

Na Burning Man sme dorazili v noci. Vstup do festivalu strážili nielen zástupcovia organizátora v heavy metal klanových bundách, tí kontrolovali, či máme dosť vody na prežitie a vstupenky, ale aj dobrovoľníci, tzv. greeters. Tí nás každého postupne objali so slovami “Welcome home”.

Ten kto prišiel prvýkrát na Burning Man, mohol zazvoniť na veľkom zvone na znak toho, že to dokázal. Iní uprednostňovali inú symboliku. Napríklad vyzliecť sa do naha a vyváľať sa v “piesku”. Niektorí z našej skupiny neodolali a zakývali svojim kolegom z autobusu nielen rukami. Bolo veselo, najmä nám, keďže sme vedeli, že nejde o piesok, ale o alkalický prach z ktorého sú po pár dňoch veselé chemické popáleniny.

Zástup karavanov a áut pred vchodom na festival

Vyberám z oficiálneho Greeters BM manuálu.

IS GREETERS YOUR DESTINY or JUST YOUR DESTINATION?

Greeting is the one and only chance to communicate with each and every participant on a one-on-one basis, mano-a-mano, facia-a-facia. The medium is the message. How we communicate can have lasting impact. Past experiments in group and/or individual Greeting have included one-of-a-kind absurdist performances, clownish interpretive dance, friendly nudity, the ever efficient “no nonsense” method, and a variety-pak of endearingly hostile affectations (you know the type: Surly Greeter dressed in a playful tu-tu? Or, its aesthetic opposite, the super-friendly gregarious Greeter outfitted and accessorized for revolution and terrorism?) just to name a few.

To, čo sme videli okolo seba nám skutočne vyrazilo dych. Všade okolo nás boli plamene, osvetlené obrovské autá, bicykle s LEDkami, ľudia vo svietiacich kostýmoch. AMAZING!!!!

Silu svetiel, efektov a obrovských ohňov uvidíte výborne v tomto časozbernom videu.

Buď ľudstvo už nevie čo od dobroty, alebo práveže vie, čo od dobroty. A dôbrot tam bolo veľa. Ľudia doprostred púšte doniesli bary s alkoholom, palacikárne, muffiny, pečenú slaninu, mrazené banány, piekli pizzu a rozdávali okoloidúcom čokoľvek a zadarmo. Sen o útopii sa môže začať, ale nemôže trvať viac ako 7 dní, lebo potom sa každý raj mení na peklo.

Čo všetko vám hrozí na Burning Man?

Za prvé štyry dni hospitalizovali na dehydratáciu cez 4800 účastníkov. Problémom je, že ľudia nevedia, že na púšti len vodu piť nestačí. Pred časom takto počas festivalu zomrela jedna mladá účastníčka. Dodržovala pitný režim, ale zabudla, že potením sa stráca nielen voda, ale aj niektoré minerály (elektrolyty). Neustále sme si preto museli dopĺňať sodík a draslík. Odporúčam článok: 9 Ways to Die at Burning Man.

Ak sa vám na akcii niečo vážnejšie stane, musia vás odviesť z púšte helikoptérou a preto sa dobre poistite. Platiť za vyhliadkový let 10 000 dolárov je hardcore aj na takúto úlet akciu.

Cez deň máte na púšti okolo 40 stupňov, ale neuveriteľne suchý vzduch, na ktorom sa doslova odparujete. Slnko je tak silné, že okrem dehydratácie hrozí aj slepota, preto nezabudnite na slnečné okuliare. Prineste si ich viac a radšej nie obyčajné. Najlepšie sú motorkárske, alebo vojenské, ktoré sú cez deň tmavé a na večer sú priehľadné. Ochránia vás aj pred prachom.

Takéto sucho zvieratá nezvládnu, teda okrem škorpiónov a hadov. Áno, ste na ich území, tak sa vždy pozrite do ToiToi záchodu predtým, ako si naň sadnete. Fakt, bez srandy.

Horúco bude aj bez uštipnutia škorpiónom. Ak vás nepopália plameňomety z artcars, alebo všadeprítomné ohňové show, slnko vás dostane.

Burning Man je uprostred púšte v Nevade v nadmorskej výške cca 1,200 metrov. Nám zhoreli najmä ruky počas bicyklovania po festivale. Pribalte si opaľovacie krémy aj prípravky po opaľovaní.

Večer vás prezmenu čakajú aj dva stupne celzia. Práve pre chlad majú mnohí na fotkách veľké kožuchy.

Playa Foot

To čo vidíte na fotkách nie je piesok, ale alkalický prach zo starej púšte, ktorá vznikla vyschnutím mora. Alkalický prach je jemný ako púder, dostane sa skutočne všade (áno, aj tam), ničí autá aj elektroniku, spôsobuje chemické popáleniny a tzv. playa foot: popraskanie pokožky nôh do stavu, že už nemôžte chodiť. Preto majte vždy ponožky. Niektorí dokonca nosili dvoje. My sme si každý deň umývali nohy garden sprejom do ktorého sme si urobili roztok octu a vody. Pomáha aj citrónová šťava.

Kristove nohy

Ak nechcete mať dieru v nohe, vždy si svieťte kam stúpate! Nohy si chráňte pevnou obuvou. Areál je neosvetlený a v zemi sú tisíce “rebar” tyčí, na ktorých si každý rok niekoľko ľudí prepichne nohu, alebo o ne zakopne.

Čo tam robia? Pre silný vietor nimi musíte upevniť stan, inak vám odletí. Klasické upevnenia, ktoré dostanete v obchode so stanom, sú zbytočné. V púšti nebudú držať. Potrebujete vysokohorské spikes (10­12 inch).

Noste masku

Pre časté púšte búrky, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní, potrebujete masku a filter na dýchanie. Po dlhom surfovaní sme objavili, že najlepším typom je N95 od spoločnosti 3M. Aby ste nevyzerali ako mladí chemici, prehoďte si cez filter aj šatku, alebo bandanu.

Trik dvoch stanov

Ak máte astmu, alebo problémy s dýchaním, poraďte sa so svojim lekárom, naberte si dostatok liekov a radšej zainvestujte do karavanu. Naším riešením bola kúpa dvoch stanov. Tento veľký štvormiestny COLEMAN, ktorý slúžil ako filter, v ktorom bol náš malý dvojmiestny REI stan. Vo veľkom sme sa prezliekali a umývali. Druhý sme otvárali, len keď sme už boli čistí a išli sme spať. Spacáky North Face Cat’s Meow a veci sme mali prekryté igelitom.

Aspoň sme spali v čistom a dobre izolovaný od chladu vďaka Therm-a-Rest ProLite Plus. Ak máte jeden stan, držte svoje zaprášené veci mimo miesta kde spíte v plastových boxoch, alebo sáčkoch. Zabudnite na klasické kufre. V našom kempe a utobuse bol povolený len Duffel Bag. Odporúčame značku Timbuk2, alebo The North Face Duffel.

Chodiť je out, tancujte aj na bicykli

Bicykle nie sú len pre samovražedných mestských hipsterov. Na púšti vám môžu naopak zachrániť život. Burning Man je obrovský, dostať sa z jedného konca na druhý zaberie aj dve hodiny.

Ak máte možnosť, prineste si svoj bicykel a hlavne zámok. Nezamknuté bicykle sa masívne “požičiavajú”. My sme si ich plánovali kúpiť v Target, alebo v Best Buy, kde ich zoženiete už za 100 dolárov. Nám sa už bicykle do výbavy nezmestili a tak sme denne cca hodinku hľadali komunitné Yellow bikes.

Bez nich by sme tie vzdialenosti určite nedali. Yellow bikes sú paradoxne zelené. Takže ak prídite so svojím vlastným bicyklom, určite nech nie je zelený, lebo vám ho ukradnú ešte skôr. Keď totiž vidíte komunitné Yellow bikes opreté, môžete si ich zobrať. Patria vám až dovtedy, kým z nich nezosadnete. Potom si váš bicykel môže zobrať ktokoľvek a aj si ho zoberie. Yellow bikes je zakázané zdobiť, upravovať, zamkýnať, alebo odnášať do kempu. Najviac ich nájdete odstavených okolo Temple a Central Kempu, kde nonstop vidíte krúžiť zúfalcov, ktorí sa ich snažia nájsť.

Ak máte svoj bike, nezabudnite na výzdobu, vymeňte malé sedadlo, za veľké pohodlné, sadu na defekty a osvetlenie zo všetkých strán, pretože taká tma, aká je na púšti, keď nesviete mesiac, je už len vo vašej skrini, ktorú máte v pivnici, v inej skrini.

Najlepšie sú bicykle bez “prehadzovačky”, lebo každá mechanická časť sa v púšti od piesku zasekne, pokazí a jednoducho ju už neopravíte. Ak použijete WD-40 už sa nepohnete. Odporúčame tzv. beach cruiser. Veľké kolesá sú základ pre ľahší pohyb po piesku a veľké sedadlo ála “stará mama bike” zabezpečia, že sa po hodinových presunoch po púšti aj na druhý deň postavíte.

Alkohol a drogy

Množstvo ľudí vo svojich kempoch rozdáva zadarmo alkohol. Majú vlastné bary, alebo len tak pozývajú okoloidúcich do stanových mestečiek. Nezabudnite si hrnček, najlepšie s karabinou a doklad totožnosti. Ste v USA a bez ID majú všetci stres.

Nikdy, nikdy, nikdy nenoste sklo na Burning Man!

Drogy sú na festivale zakázané a medzi návštevníkmi sa pohybujú nielen návštevníci v kostýmoch policajtov, ale aj policajti v kostýmoch návštevníkov.

Rozlúčka s elektronikou

Alkalický prach unikátne efektívne ničí elektroniku. Preto vidíte ľudí, ako fotia v obaloch na potápanie a DJov ako mixujú pod sklenými boxami. Mne fotoaparát našťastie požičal Olympus ako odmenu za kampaň Fotocihla, ktorú sme pre nich vymysleli v Zaraguze a tak som sa nebál otestovať, či je model OM-D EM-5 naozaj odolný voči prachu a striekajúcej vode. Je!!! Keď ostatným foťáky odchádzali, mohol som veselo fotiť v púštnej búrke.

Prečítajte si blog Josh Reissa o tom, prečo vás foťák na Burning Manovi zomrie a čo robiť, aby sa tak nestalo.

Odporúčam aj skvelý návod na Zip-lock obal pre bežnú zrkadlovku, ktorú by som ale na festival radšej nebral☺

Na tablety a mobily sme si kúpili v REI špeciálne obaly, ale môžete vyskúšať aj potravinárske uzatváracie vrecká, zip-lock bags. Mne sa na iPad mini osvedčil obal LifeProof frē a mohol som pracovať s fotkami kedykoľvek a nebáť sa, že prídem o uložené zábery pre dážď, alebo piesočnú búrku.

TIP na blog: DJing In Extreme Conditions: Burning Man and Beyond

Ako fotiť na Burning Manovi

Fotenie na Burning Manovi je pomerne kontroverzná téma. Najprv bolo zakazované, potom bolo obmedzované a teraz sa pravidlá neustále dopĺňajú. Sledujte pravidelne ich web a rozmyslite si, čo chcete s fotkami robiť. Pre niektoré fotenia potrebujete nielen zaregistrovať fotoaparát, ale aj zaplatiť poplatky. Ako bežný návštevník, ktorý bude dávať fotky maximálne na Facebook, nemusíte riešiť nič okrem ochrany foťáku pred prachom a férovým prístupom k fotografovaniu.

Ak vidíte niečo, čo nechcete aby videli rodičia, alebo šéf foteného, nefoťte to, alebo sa pýtajte. Veľa kempov má nad vstupom veľký oznam o zákaze fotenia, akceptujte ho. Kto vlastní práva k fotografiám urobených na Burning Manovi? Prečítajte si niekoľko príkladov na burners.com

Nič podobné už nezažijete, naplánujte si svoj čas na festivale. Od cca 5:00 do 6:00 si užívajte ranné lúče na fotkách.

Po 9:00 sa presuňte do kempov a stanov. To čo sa deje v ich vnútri vás určite prekvapí☺

Magic Hour je na Burning Manovi od 16:30 do 18:40, vtedy vás skutočne osvieti.

Pre fotky so západom slnka a siluetami je vhodná ôsma hodina večer.

Ohňe a svetlá sú v noci úchvatné a tak si pripravte mini statív a kábel pre spúšť.

TIP: Do foťáku a mobilu si odfoťte svoju foto s infom o majiteľovi. Ak ho stratíte, bude ľahšie vás kontaktovať a stále existujú ľudia, ktorí vám budú chcieť pomôcť. My sme našli kedysi foťák na Pohode a po pár dňoch sme ho doručili šťastnému majiteľovi☺

Svojho drona nechajte doma

Ak plánujete využiť na fotenie populárne UAV (unmanned aerial vehicles) ako quadcopters, drones, multicopters, platia pre ne špeciálne pravidlá, ktoré sa neustále dopĺňajú. Predstavte si, že ste na pohrebe vášho priateľa a nad hlavou vám bzučí dron.

Práve pre ochranu magických momentov je zakázané letieť blízko Temple. Mnohým návštevníkom prekáža nielen ich zvuk, ale najmä narúšanie súkromia, kvôli tomu, že všetky mali na sebe kamery.

O tom, ako Burning Man vytvára pravidlá pre UAV sa dočítate v článku: Personal Drones Fly Above Burning Man — The desert festival’s handling of safety and privacy issues may influence government regulation.

Ako nabíjať elektroniku?

Stručná rada. Nerátajte s nabíjaním. Na festivale je síce veľa kempov, ktoré majú solárne panely a radi pozývajú návštevníkov, aby si u nich nabili svoju techniku, ale väčšinou sú absolútne obsadené, alebo sa vám stane to, čo našej známej. Kemp, kde si dala nabíjať veci sa presunul aj s jej technikou na neznáme miesto☺ Našťastie ich dobehla, ale ostatní také šťastie nemali.

Nás zachránilo 10 extra batérií do fotoaparátu. V mojom prípade Wasabi Power Battery (2-Pack), určite nájdete aj pre svoj model. iPady a telefóny sme nabíjali cez Anker Astro Pro2 20000mAh External Battery Backup Charger, ktorý sme si kúpili cez Amazon.

Silicon Valley a Burning Man

Kde inde sa môže stať, že do vášho startupu zainvestuje Dr. Dre, potom ho osobne podporuje počas festivalu na gigantickom kovovom drakovi, kde sa majú ľudia objímať namiesto rozprávania a priláka tým nielen nadšencov, ale aj ruských investorov z firmy Sglusvsk, ktorý projekt Garbg podporili 11 miliónmi dolárov? Viac na The Hottest Tech Deals Made at Burning Man 2013. Burning Man je miestom, kde sa na týždeň sťahuje Silicon Valley.

Burning Man ovplyvnil Sylicon Valley a to teraz ovplyvňuje jeho. Medzi jeho pravidelných účastníkov patria napríklad Jeff Bezos z Amazonu a Sergey Brin a Larry Page z Google. Zakladateľ Google Larry Page dokonca tvrdí, že Eric Schmidt sa stal riaditeľom aj preto že tiež chodil na Burning Man.

“Larry and I searched for over a year, and managed to alienate 50 of the top executives in Silicon Valley. Eric was experienced and the only one who went to Burning Man. Which we thought was an important criterion.”

Google podľa The Verge v roku 2007 zaplatil aj 1200 bicyklov, ktoré slúžili bezplatne účastníkom festivalu. Sú to už spomínané “YELLOW BIKE”.

Elon Musk, zakladateľ firiem PayPal a SpaceX, šéf Tesla Motors a SolarCity, vymyslel základy systému Hyperloop na ceste na Burning Man v roku 2004. V 2007 naň priniesol prototyp automobilu Tesla. Hyperloop má priniesť revolúciu do cestovania a prepravovať ces­tu­jú­cich rých­los­ťou 1300 km/h v níz­kot­la­ko­vých oce­ľo­vých tru­bi­ciach podobne, ako sa ná­bo­j hýbe v hlav­ni elek­tro­mag­ne­tic­kej puš­ky.

Tony Hsieh CEO Zappos bol tak nadšený z Burning Manu, že v Las Vegas mení celú časť mesta a chce z nej vytvoriť priestor pre kreativitu a experimentovanie, umenie a podnikanie, práve na základe princípov z Burning Manu.

Inžinier z Google Michael Favor testoval prvé verzie Google Maps 3D práve na Burning Man.

Tento rok sme kempovali hneď vedľa Silicon Village. Vieme vám teda, aké revolučné vynálezy si títo blázni pripravili pre komunitu. Za všetky aspoň Orgasm Yurt☺

Najzábavnejším príbehom z Burning Mana na tému Silicon Valley je stretnutie Dustin Moskovitza s bratmi Winklevossovcami. Dlhé roky sa spolu súdili, ale videli sa len cez právnikov.

Dvojičky Cameron a Tyler Winklevoss počas štúdia na vysokej škole oslovili programátora Marka Zuckerberga, aby im pomohol. Podľa ich slov im ale Mark ukradol myšlienku a založil na nej svoj vlastný projekt, Facebook spolu s Dustinom Moskovitzom. (Ten v roku 2008 odišiel z Facebooku a spustil projekt Asana).

Prečítajte si časť z Dustinovho blogu, kde popisuje stretnutie:

“I happened to run into Tyler and Cameron Winklevoss near the Temple crew camp on Esplanade. In spite of our tangled history, I had never actually met them; we only communicated through lawyers. These guys are among the only people on earth I might describe as real antagonists in my life or even enemies, but on playa my first instinct was that I quite obviously needed to introduce myself and start with hugs. They had just arrived so I wasn’t sure how they’d react, but they were very gracious at the time and I knew they’d understand more deeply by the time they left. Almost immediately when I got back, I had a Facebook friend request from Tyler and we started a thread mutually extolling the virtues of the festival. In no uncertain terms, he described a spiritual experience. I had created all kinds of dark fantasies about how meeting them would go (Tyler assures me it would have been cordial regardless), but on playa it was laughably clear. There, we were all part of the same community. We were always part of the same community.”

Tento rok bolo Silicon Valley prítomné aj vďaka umeleckej inštalácii “LIKE”. Holandský umelec Dadara ňou ale nechcel propagovať Facebook: “The act of liking lost most of its real world and personal value, devaluating into a meaningless gesture of clicking and sharing from an infinite, hence worthless, pool of likes.”

Zmení Burning Man váš život?

Ak tam stretnete lásku svojho života, alebo o ňu prídete, kvôli krátkej afére v orgy stane, tak určite☺ Ak na túto akciu unikáte, aby ste si vyriešili nejaký problém, môže to dopadnúť dobre aj zle. Náš známy sa po festivale už nevrátil do Francúzska a ostal žiť v San Franciscu. Stretávali sme ľudí, ktorí to brali ako sebapoznávaciu cestu ala India. Všetkým “sebaobjavičom” odporúčam ale dokument Kumaré☺ Pre množstvo atrakcií na festivale, ktoré vám neustále dávajú toľko podnetov, že zase nemáte čas premýšľať, odporúčam starú indiánsku techniku — samotu.

Indiáni odchádzali na týždeň od kmeňa a keď sa vrátili zo samoty povedali celému kmeňu, kým skutočne sú a všetci to od tej chvíle akceptovali. Lacnejšia verzia ako Burning Man.

Burning Man je extrém. V tom dobrom, aj v tom zlom.

Niektorí ľudia sú tak šokovaní z toho, ako sa na Burning Manovi k sebe návštevníci správajú, ako je každý akceptovaný, ako sa susedia obdarúvajú a pomáhajú si, že majú problém nabehnúť na bežné fungovanie. Iní si akciu tak vysnívajú, že zažívajú niečo ako Parížsky syndróm, s ktorým po návšteve francúzskeho hlavného mesta hospitalizujú niektorých Japoncov. Burning Man nemusí byť taký, aký ste si ho predstavovali.

Healing

Výhodou Burning Mana je, že budete offline, aj keby ste nechceli. V púšti internet, ani volania nefungujú a tak sa ľudia nepozerajú do obrazoviek, ale na seba. Ak sa pozeráme na seba, viac sa o seba staráme a vďaka tomu si môžeme pomáhať. Tu by sa mohlo inšpirovať zdravotníctvo. Z healthcare sa vytráca care. Parodoxom je, že práve pocit toho, že sa o vás niekto stará a má o vás záujem lieči častokrát efektívnejšie, ako najmodernejší liek v sterilnej nemocnici, kde ležíte ako inventár. Preto skutočne chorí ľudia, ktorým nepomohli lekári, nech boli akýkoľvek odborníci, opisujú zazračné uzdravenia v rukách liečiteľov.

Liečiteľ prináša práve ten “care” moment. Zdravotníctvo získa späť dôveru pacientov ak prinesie viac care do healthcare a pomôže tak ľuďom, ktorí sa slepo zverujú do rúk šarlatánom a “biznis liečiteľom”. Healer je v našom živote nemusí byť odborník, ale niekto, kto o vás prejavuje skutočný záujem. A takých ľudí spoznáte práve na Burning Manovi veľa.

PETS

V Temple na Burning manovi by ste mohli robiť prieskum toho, čo ľudia skutočne ľutujú a za čo v živote ďakujú.

Chrám, ktorý je mimo hlavné územie festivalu v púšti a tichu, slúži na premýšľanie, modlitbu, meditáciu… Videli sme dokonca aj rozdávanie popola po zosnulom, ktorý si želal, aby bol rozptýlený na tomto mieste.

Každoročne zhorí ako akt katarzie a s ním aj odkazy návštevníkov, ktorými je popísaný.

Temple je každý festival úplne iný. Pripravujú ho aj celý rok dopredu.

Najčastejšie témy boli ospravedlnenia tým, ktorým sa ľudia nestihli ospravedlniť, lebo ich už opustili, trúchlenie nad mŕtvymi priateľmi.

Odkazy ľudí, ktorí majú rakovinu, alebo sa im stalo v živote nešťastie s ktorým nevedia sami bojovať. A veľa veľa veľa veľa odkazov a spomienok na milovaných psov a mačky. Počuli ste o ľuďoch, ktorí keď zomierali, videli okolo seba zvieratá, ktoré mali počas svojho života?

Momenty, ktoré počas života považujeme za nezabudnuteľné (atrakcie ako Burning Man☺) sú v okamihu smrti zabudnuté. Tie najbežnejšie veci sú zrazu to naj. Stretnutia s rodinou, rozhovory s priateľmi, obyčajná spomienka na prechádzku so psom.

Vzťah so zvieraťom je neobyčajná skúsenosť a mnohí sa roky nevedia spamätať z toho, keď ich milovaný spoločník zomrie. Počas života vám pomáha v tom, aby ste nikdy neboli sami, vždy boli niekým milovaný a vypočutý. A bolo to vidieť aj na tomto mieste, kde neplatia pravidlá ako sa správať a ako smútiť. Ľudia mohli písali čokoľvek a tak sa naplno ukázalo, ako silné miesto majú zvieratá v živote človeka. Je jedno, či sú únikom pred ľuďmi, alebo nástrojom na zlepšenie vzťahov s ostatnými.

PS: Zvieratá sú na BM zakázané. Podmienky sú príliš extrémne a maximálne si môžte doniesť svojho domáceho škorpióna a nájsť mu púštnych kamošov.

Zvieratá uzatvárajú trojuholník, ktorý dokáže výrazne zlepšiť kvalitu nášho zdravia. Gifting, healer, pet. Gifting, healer, pet. Gifting, healer, pet. Nad touto trojicou som rozmýšľaľ aj dlho po príchode. Gifting je náš prístup k okoliu, healer sú naši najbližší a pets sú mosty, ktoré nás spájajú s inými aj s nami.

Burning Man už nie je tým, čím býval?

Vedeli ste o tom, že obrazy v japonských domácnostiach neboli stovky rokov rámované preto, lebo nemali ozdobiť interiér, ale ročné obdobie, alebo príležitosť? Na Slovensku si obraz zavesíme na stenu ako v galérii a roky ho oprašujeme. V Japonsku sa obraz zroloval a vyroloval podľa príležitosti. Neustála zmena, aktualizácia, personalizácia, bola prítomná na celom Burning Manovi. Nič nebolo stále. Večer obdivujete 20 metrovú umeleckú inštaláciu, ráno nájdete už len popol a niečo úplne iné.

Burning man sa mení každým rokom a každou hodinou.

Každý kto bol na Burning Manovi pred vami vám povie, že už nie je taký, ako kedysi. Najradšej by zakonzervovali svoj prvý zážitok a neuvedomujú si, že chcieť zažiť niečo prvýkrát druhýkrát je neuspešné aj na štvrtýkrát☺ Nebuďte smutný, že niečo nie je ako prvýkrát. Tešte sa z toho, že je to iné a nemusí ísť ani o tento event.

Burning Man sa mení aj vďaka tomu, že ho jeho zakladatelia postupne strácajú. Stojí za tým zaujímavý jav v komunitách. To, čo raz vytvoríte, už nepatrí vám. Kedysi som vo Wired čítal rozhovor o počiatkoch internetu, kde sa autor jedného fóra prekvapil, keď jeho “zákazníci-návštevníci” tvrdili, že fórum nepatrí jemu ale im, komunite. Rovnaký model sa opakuje neustále. Návštevníci Burning Mana bojujú proti zakladateľom a vyhlasujú, že Burning Man nepatrí tým, ktorí ho založili, vymysleli jeho pravidlá a stále ho organizujú, ale všetkým účastníkom. Jediné noviny, ktoré sa na Burning Manovi rozdávali boli o jedinej téme. Ako už Burning Man nie je to, čo býval a že patrí komunite. Inšpirovaný pojmom “znárodnenie” som tento jav nazval “zkomunitnenie”.

Nepočúvajte teda nikoho, kto vám hovorí, že niečo už nie je ako bývalo. Choďte tam sami, zažite to sami, nebudťe len obzeračmi, ale aktívne participujte. Na hudobnom festivale sa tešíte z hudby a stretnutia s priateľmi. Tu sa budete tešiť z množstva inšpirácie, náhodných stretnutí, pomoci iným, z umenia a tém, ktoré budete v hlave rozoberať ešte roky po svojom návrate. A nezabudnite si foťák, aby ste mali dôkaz, že to čo opisujete sa aj naozaj stalo. Aj tak vám nik nebude veriť☺

Vydajte sa na cestu. Nemusíte vedieť, kam vás dovedie.

You are the guy who’ll decide where to go!

———————————————————————————————————-PS: Extra popisy k fotkám nájdete vo Facebook galériách.

Burning Man 1: Ľudia

Burning Man 2: Najkreatívnejší automutanti

Burning Man 3: Noc, ktorú nemusíte prežiť

Burning Man 4: Šialenstvo s ohňom

Posledná galéria z Burning Man: UMENIE

--

--

Michal Pastier

Creative Director and co-owner of Darwin and the Machines, GoBigname branding studio