Türkiye’yi Sarsan Çocuk Tecavüzü Skandalıyla İlgili Neden Eksik Haber Yapılıyor?

Ensar Vakfı skandalı nedir?

· Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatipliler Derneği (KAİMDER) tarafından açılan kaçak bir öğrenci evinde en az 45 çocuğa tecavüz edildiği haberi Türkiye gündemini sarstı.

· Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre ilköğretim öğrencileri için yurt açma yetkisi yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı’na ait. (Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği, Madde 5)

· Yaşları 9 ve 10 arasında değişen bu öğrencilere tecavüz ettiği söylenen şüpheli Muharrem B. isimli öğretmen tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Muharrem B.,KAİMDER evinde kalan öğrenciler ile birlikte

· Tecavüze uğradığı iddia edilen 45 öğrenciden 10’u Karaman Devlet Hastanesi’nden tecavüz raporu aldı ve bu raporlar dava dosyasına girdi.

· Şüpheli Muharrem B. suçunu itiraf etti.

Ensar Vakfı nedir ve kimlerle bağlantılıdır?

· 1979 yılında kurulmuş, İslami eğitim veren bir vakıftır.

· Günümüzde hükümetle kurduğu yakın ilişkilerle tanınmaktadır.

· Türkiye’nin dört bir yanında şubeleri ve kanunsuz öğrenci evleriyle faaliyet göstermektedir.

· Vakfın sponsorlarından biri olan Turkcell, olayın ortaya çıkmasının ardından Ensar Vakfı’nı desteklemeye devam edeceğini ilan etmiştir.

Turkcell kullanıcıları Ensar Vakfı’na devam eden desteğinden dolayı @TurkcellBoykot hesabı ile firmayı boykot ediyor

· Sosyal medyada oluşan protestoları takiben yüzlerce tweet ve bazı Twitter hesaplarına Türkiye’den erişimin engellenmesi için Turkcell tarafından dava açmıştır.

· Ensar Vakfı mütevelli heyeti başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, aynı zamanda Türk Hava Yolları’nın yönetim kurulu ve icra komitesi üyesidir.

Ensar Vakfı-Türk Hava Yolları bağlantısını protesto etmek amacıyla Twitter’daki#WeAreCriminallyYours etiketi altında paylaşılan İngilizce görseller.

Ensar Vakfı hükümet tarafından neden korunuyor?

· Soruşturma büyürse ucunun birçok devlet kurumuna ve yetkilisine uzanabileceği düşünülüyor.

· Bu yüzden iktidar partisinde yer alan çoğu isim, vakfı doğrudan veya gizli olarak destekliyor.

· Ana akım ulusal medyada uygulanan otosansür dolayısıyla davayla ilgili ayrıntılı ve şeffaf haber yapılamıyor.

· ‘Suçun şahsiliği’ vurgulanarak Ensar Vakfı ve KAİMDER’in olaydaki sorumluluğu gölgelenmeye çalışılıyor.

· Bu durumun önemli bir delili, Karaman Valisi Murat Koca ve İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu tarafından yapılan ve gerçekle ilgisi olmadığı tespit edilen yalan açıklamalar.

· Karaman’a giden CHP heyetine ilgili dernek ve vakıflara ait evlerin varlığından haberi olmadığını söyleyen valinin, tecavüz zanlısı Muharrem B. ve Ensar Evi’nde kalan çocuklar ile birlikte kendi makamında çekilmiş fotoğrafları bulunuyor.

Karaman Valisi Ensar Evi’nde kalan çocuklar ve tecavüz zanlısı Muharrem B. tarafından makamında ziyaret edilmiş.

· Mahkemeye “kentimizde Ensar Vakfı ve KAİMDER’e ait evler bulunmamaktadır” beyanında bulunan İl Milli Eğitim Müdürü’nün bir KAİMDER etkinliğinde çekilmiş fotoğrafı ve bu evlerden açıkça bahsedilen bir yerel gazete ilanı, İl Müdürü’nün de yalan söylediğini gösteriyor.

Karaman İl Milli Eğitim Müdürü KAİMDER etkinliğinde protokol sırasında otururken
“KAİMDER’İN ÖĞRENCİ EVİNDE KALAN” ifadesinin açıkça okunduğu gazete ilanı
  • Bağımsız haber sitesi Gazeteport tarafından belgelenen bu çelişkili ifade ve deliller, soruşturmanın başlangıcından itibaren Ensar Vakfı, KAİMDER ve yerel Karaman basınına ait internet sitelerinden sistemli şekilde siliniyor.