Selam Midori,
Alper Kanat
61

Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Ben de öyle tahmin ediyordum. Zaten yazımda da ATM çökmez, bu işin esprisi diye yazdım .Ama çok uluslu şirketler için pek de öyle değilmiş durum. Sonradan öğrendiğime göre 2013 yılında Çin’de GitHub engellenmiş. 1 gün. HSBC’nin operasyonları durmuş. Güvenlik açıkları durumuna da şu şekilde açıklık getireyim, tüm gün boyunca npm, cocoapods vb paket sistemlerinin çalışmaları durdu. Bu duruma hazırlıksız bi şekilde IOT tabanlı kurduğun kontrol sistemlerini güncellemen mümkün değil, çünkü sistemi erişilmez hale getirmek işten değil. Sadece OpenSSL değil sorun bence, bütün yazılımların ortak olarak güncellendiği sistem olması. Zaten sen de açık olur ama kritik sorun yaratmaz diyorsun. Ben kritik sorunların ortaya çıkması için en az bi 10 15 gün kapalı kalması gerektiğini düşünüyordum ki dün akşam anlamsız ve ceberrut biçimde kapatılan GitHub bir saat önce pisi pisi ve sessizce yeniden açıldı.

Asıl daha büyük garabet, devletin başındaki insanların mahkeme kararı itiraz mekanızması vb. olmadan keyiflerine göre özgür interneti kontrol edebiliyor olmaları. Zaten benim tüm rahatsızlığım bu korkunç, pervasız, egoist güç kullanımından geliyor. Yoksa github’un gün içinde ara ara down olduğunu biliyoruz.

Bir de soru sorayım, sence bugün GitHub yüzünden, gereksiz yere bir sürü VPN sanal makine vb gibi saçmalıklarla uğraşan en pahalı işgücü olan bilişim emekçisinin kaybolan işgücü, verimsiz geçen koskoca 1 günün dahi maliyeti kaç milyon dolar olmuştur?

Github’ı engellemek zarar verir.

Like what you read? Give Midori Kocak a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.