Co je JSON-LD a proč byste jej měli mít na svém webu?

Váš web pravděpodobně obsahuje mnoho důležitých informací, které může Google a další vyhledávače snadno zaindexovat. Problém spočívá v tom, že neumějí rozlišit smysl těchto dat. Podívejme se na příklad:

Ukázka dat pro místo obchod (zdroj: schema.org)

Jsou to základní údaje o místním obchodu se suvenýry — název, popis, adresa, telefonní číslo. Jenže Google nedokáže rozhodnout, že například 850–648–4200 je telefonní číslo a 3102 Highway 98 je ulice. Nyní proto přichází na řadu JavaScript Object Notation for Linked Data nebo též JSON-LD:

Ukázka JSON-LD kódu pro místní obchod (zdroj: schema.org)

Jak můžete vidět, každá část dat má nyní svou kategorii (property), která řekne Googlu, jaký je význam těchto údajů. Struktura ukázkového JSON-LD kódu není náhodná — je to LocalBusiness schema z webu Schema.org, kde můžete najít i jiné příklady strukturovaných dat pro restaurace, události, knihy, osoby, obrázky, produkty a mnoho dalších.

Ukázka rich snippetu (zdroj: yoast.com)

A k čemu je to vlastně dobré? Jedním z příkladů využití jsou tzv. rich snippety ve výsledcích vyhledávání. Když nyní Google dokáže porozumět významu vašich dat, může zobrazit u výsledků vyhledávání více relevantních údajů. Jak můžete vidět na příkladu výše, zobrazují se například informace o ceně, dostupnosti a specifikacích digitálního fotoaparátu. To vás může zvýhodnit před konkurencí a zvýšit míru prokliku (CTR).

Více informací o použití JSON-LD najdete v tomto článku na Yoast.com (anglicky).