Spolková činnost jako zdroj praxe v případové studii Masarykovy studentské unie

Sabina Minářová
9 min readMay 19, 2024

--

Získávání praktických zkušeností během studia může být po určitých stránkách výzvou. Byť kurikula obsahují předmět studentských praxí, ne vždy jsou tyto svou náplní oborově hodnotné, navíc ve svém rozsahu představují spíše symbolický náhled do skutečného fungování pracovního pole. Na některých fakultách (i v případech jednotlivých oborů) je možné toto vnímat v rozličných intenzitách. Kupříkladu studenti humanitních oborů se s tím potýkají poměrně hojně. K žádanému uplatnění na pracovním trhu je ale získávání praxe již během studia téměř nezbytné. Zároveň je však složité získat práci v období, kdy jedinec zatím nezískal titul.

V této problematice mohou být velmi nápomocné studentské spolky. V českém prostředí dosud univerzitní spolkový život není natolik rozvinutý, jako je tomu třeba v případě bratrstev a sesterstev v USA. Porovnání daných kontrastů však není předmětem této práce, která se zaměřuje na jeden specifický aspekt, a to spolky jakožto možné prostředí pro nabírání praktických zkušeností během studia. Konkrétně na Masarykově univerzitě je spolků více než 60 a jejich typy se různí. Setkáváme se se spolky celouniverzitními, fakultními i přímo katederními.[1] Přestože jsou z hlediska získávání zkušeností v oboru zdánlivě nejrelevantnější katederní spolky, předmětem této studie je spolek celouniverzitní, konkrétně Masarykova studentská unie (dále jen MUNIE) — největší celouniverzitní spolek působící na Masarykově univerzitě (MUNI).

Organizační struktura spolku

Masarykova studentská unie, z.s.

MUNIE vznikla na Masarykově univerzitě v roce 2012 v rámci pořádání Brněnského majálesu. Původně jednorázové nadšení při organizaci této velké události vedlo k oficiálnímu založení spolku, který měl být podle slov jednoho ze zakladatelů Václava Praka na setkání členů a alumni v Brně 12. května 2023 pokusem o přiblížení spolkové kultury podle anglického vzoru fungování. Během let MUNIE procházela změnami jak po stránce organizační, tak z hlediska typu pořádaných projektů, další činnosti pro studenty a role na univerzitě. Vždy se však jednalo o spolek celouniverzitní, tedy otevřený studentům všech fakult a oborů na MUNI.

V současnosti tvoří organizační strukturu statutární orgán, tedy prezident a viceprezident, kontrolní orgán, tedy tříčlenná kontrolní komise, a nejvyšší orgán, tedy sněm. Členové jsou rozděleni ve čtyřech odděleních, která dohromady naplňují hlavní i vedlejší činnosti spolku. Jedná se o projektové oddělení, HR (human resources), marketing a fundraising. Každé z těchto oddělení má svého vedoucího. Některá oddělení mají specifickou strukturu, která odpovídá jejich potřebám. Nejvýraznější je v tomto ohledu marketingové oddělení, které je dále rozčleněno na dílčí sekce zaměřující se na konkrétní marketingové oblasti, jako jsou sociální sítě, multimédia, grafika, redakce, IT apod. Tyto sekce mají svého vlastního vedoucího neboli osobu zastřešující sekci, která se dále zpovídá vedoucí*mu celého oddělení.

Organizační struktura marketingového oddělení

Mezi činnost MUNIE spadá především organizace kulturních, vzdělávacích a sportovních událostí pro studenty a širokou veřejnost.[2] Největší událostí je Ples studentů Masarykovy univerzity, který ročně navštíví kolem 2 tisíc návštěvníků. Kromě této velké události pořádá spolek během semestru několik menších akcí, jež přispívají k obohacování studentského života, představují platformu pro networking a rozšiřují obzory na různých polích lidského fungování. Také spolupořádá konferenci TEDxMasarykUniverzity. Dále se spolek účastní událostí, jako je například Seznamovák či Prvákoviny orientované především na nově nastupující univerzitní studenty.

Již z výše uvedeného představení je zřejmé, že se tento spolek v určité míře podobá firemnímu prostředí a poměrně věrně tedy dokáže simulovat situaci na skutečném pracovním trhu. Vzhledem k tomu, že je spolek celouniverzitní, se v něm jedinec setká a učí spolupracovat s různými charaktery rozličného zaměření, oblastí zájmu i povah. Je tedy podporována soft skills týmové spolupráce nejen s lidmi stejně profesně orientovanými. Tato skutečnost zároveň členy učí nahlížet na určité situace z vícera perspektiv a uvědomovat si potřeby dalších zainteresovaných stran. Kupříkladu marketér by si měl uvědomovat potřeby fundraisera (prezentace značky pro studenty vs. pro partnery), projektový manažer by měl brát na vědomí potřeby marketingu (včasná komunikace informací, nutnost prezentace projektu vs. prezentace značky) a takto by se dalo pokračovat v dalších kombinacích.

Kromě soft skills, jako je týmová spolupráce, komunikační dovednosti atd. poskytuje spolek členům prostor rovněž pro rozvoj hard skills. V současnosti se na pracovním trhu rozvíjí pozice pro projektové manažery. Schopnosti řídit projekt se stávají kladem rovněž pro jiné pozice, kupříkladu se tato činnost mnohdy prolíná s kvalifikací marketéra. Působení v projektovém oddělení tedy již zdaleka není pouze jednoduchou cestou do spolku při rozvoji soft skills. Zkušenosti ze spolku dávají podklad pro reálné uplatnění v této oblasti. Pro získání praxe v organizaci projektů však člen nemusí být přímo členem projektového oddělení. V roce 2020 probíhaly změny ve vnitřní organizaci a systému práce. Dříve jednotlivé projekty vznikaly především pod záštitou projektového oddělení, které zadávalo jedincům z jiných oddělení pouze nutné úkony. Aby byl ve vyšší míře naplňován potenciál i těchto do té doby odstrčených oddělení a jejich členové měli více možností pro vlastní seberozvoj, začaly ke všem projektům vznikat projektové týmy, v nichž jsou zastoupeni členové z každého oddělení. Zástupci z dalších oddělení se tak stali odpovědnými osobami za dané složky projektu, přičemž byli organizaci přítomni již od jejího počátku. Mohli se tak podílet na plánování nejen plněním zadaných úkonů, ale i vlastními nápady a přizpůsobováním podoby projektu, aby výsledek nebyl čistě jen událostí, které se účastní několik studentů, ale aby výstup zároveň pomáhal celkovému rozvoji spolku jak po stránce sponzorské a partnerské spolupráce, tak po stránce brandu a navazování vztahu s cílovou skupinou. Projektové týmy daly zároveň i jedincům z dalších oddělení možnost nabývat zkušenosti s manažerskou činností, jelikož projekty vyžadují práci vícera členů z daného oddělení. Zástupce daného oddělení je tak manažerem jakéhosi mikrotýmu k danému projektu.

Projektový tým

Fundraisingové oddělení se stará nejen o získávání darů a financí na činnost spolku, udržuje rovněž vztahy s partnery, pečuje o ně a rozvíjí vztahy nové. Klíčovou dovedností je v tomto oddělení komunikace, diplomacie a jakási schopnost vyjednávat tak, aby byly adekvátním způsobem naplněny potřeby všech zúčastněných stran. Člen věnuje velké množství času mailovou či telefonickou komunikací, popřípadě se může rovněž setkat s nutností osobních schůzek. Zároveň také nabírá zkušenosti se žádostmi o granty, stipendia či dotace a s jejich následným vyúčtováním. Rovněž může nabírat zkušenosti s obhajobou projektu před komisí, stejně tak jako projektový manažer. MUNIE ať už krátkodobě či dlouhodobě spolupracuje s menšími společnostmi i velkými firmami a institucemi, jako je například Národní divadlo Brno. Fundraisingové zajištění a péče o partnera tedy může v CV daného fundraisera skutečně vyčnívat.

V marketingovém oddělení je struktura a činnosti, kterým se lze věnovat, obšírnější. Skládá se ze šesti dílčích sekcí, v nichž jsou členové angažovaní na základě konkrétní oblasti svého zájmu, přičemž mohou být zapojeni do fungování vícera sekcí. Jedná se o sociální sítě, grafiku, redakci, multimédia, kreativu a IT. Celé oddělení se angažuje na marketingové propagaci spolku jako takového, konkrétně může jít například o tvorbu náborové kampaně či vymýšlení a realizaci pravidelného obsahu na sociální sítě. Dále se členové aktivně podílejí na realizaci projektů. V každém projektovém týmu je kromě marketingového manažera projektu zapojen specialista na sociální sítě, grafik a fotograf, popřípadě kreativec, který se podílí na tvorbě marketingové strategie. Případně se na propagaci projektu podílí rovněž redaktor skrze informování o události na blogu spolku.

Na rozdíl od výše uvedených odděleních, která se ve velké míře starají o prezentaci spolku směrem k veřejnosti, se HR nejvíce zaměřuje na vnitřní chod MUNIE. Kromě náboru nových členů především organizují teambuildingy pro celý spolek i jednotlivá oddělení separátně. Rovněž organizují různorodá školení pro členy spolku, aby byl podpořen jejich dovednostní i osobnostní rozvoj. Zajišťují co možná nejpřirozenější a nejsnazší začlenění nových jedinců do kolektivu a udržování vztahů mezi členy stávajícími. Také se starají o alumni spolku, přičemž mají v gesci udržování vazeb a kontaktu s nimi. Při náborech získávají členové HR zejména zkušenosti s vedením pohovoru, následně také s vyhodnocováním schopností i časových možností uchazeče. Při organizaci teambuildingů se jejich povinnosti ve značné míře mohou prolínat s činností projektového manažera, kupříkladu z hlediska zajišťování prostor, občerstvení a pochopitelně samotného programu, jejž sestavují.

Zkušenosti členů

Členové MUNIE získávají ve spolku široké spektrum zkušeností, které jim zajišťují přinejmenším téma k hovoru na pohovoru. Ať už ohledně soft skills nebo přímo hard skills. Řada členů také skutečně získala práci v oblasti, které se v MUNII věnovala, přestože se v některých případech ne nutně shodovala s oborem studia. Takové situace jen dokládají, že na získání pozice měla velký vliv právě praxe ze spolku, ne čistě titul. Bylo tomu tak třeba v případě člena A,[3] který působil ve spolku přibližně 4 roky, 1 rok z toho na pozici vedoucího Fundraisingu. Studijně se člen A věnoval Právu a právní vědě. V současnosti pracuje na pozici Senior Relationship Managera v platební instituci, kde schopnosti nabyté ve spolku aktivně zužitkovává.

Velké množství případů, kdy spolek vyprodukuje jedince, kteří se následně v dané oblasti skutečně pracovně angažují, spadá na pole HR a marketingu. Členka B působila v MUNII 5 let, a to v marketingovém oddělení, kde se věnovala především správě sociálních sítí, byla šéfredaktorkou, 2 roky také vedla oddělení. Na univerzitě studovala Mediální a komunikační studia, následně Sociologii. V současnosti již několik let pracuje jako copywriterka a specialistka na sociální sítě pro marketingovou agenturu i jako OSVČ. Své první povinnosti ve spolku reflektovala v rozhovoru pro spolkový blog roku 2020 následovně:

„Hlásila jsem se na pozici správce sociálních sítí, tudíž jsem hned po náboru společně s kolegou převzala veškerou práci na všech profilech MUNIE. Jednalo se hlavně o Facebook a Instagram. Tehdy jsem znala fungování sociálních sítí pouze z hlediska běžného uživatele, proto považuji za úspěch, že jsme od té doby zvládli vybudovat vlastní content a zvýšit počet sledujících, na Facebooku dvojnásobně a na Instagramu dokonce čtyřnásobně.“[4]

Člen C se v MUNII věnoval fotografování a grafice, později působil v sekci kreativa. Kromě toho si 2 roky osvojoval manažerské dovednosti na pozici vedoucího oddělení. Studijně se věnoval Filozofii. Ke své marketingové praxi se v rozhovoru pro blog MUNIE vyjádřil v roce 2021 takto:

„Počas štúdia som vystriedal niekoľko brigád, ktoré boli všetky orientované na marketing. Je potrebné dodať, že prax, ktorú som nadobudol v MUNII, mi pri pohovoroch výrazne pomohla. Samozrejme vždy sa nájde niečo, čo zamestnávateľ požaduje a úplne to neovládate, ale to neznamená, že si to rýchlo nedokážete osvojiť. Hlavne ak máte v CV napísane, že ste sa podieľali na propagácii a organizácii plesu pre cca 2 000 ľudí, a zamestnávatelia si vie reálne dohľadať danú akciu, vidí fotky, videa a podobne.“[5]

V HR může být z jedinců, kteří se této oblasti v současnosti pracovně věnují, jmenován například člen D, který studoval Pedagogiku. Ve spolku působil jako HRista přes 5 let, přičemž právě díky těmto zkušenostem získal po absolvování práci. Několik let působil jako HRista v energetické společnosti, následně se v ní stal vedoucím HR oddělení. Člen D nastupoval do spolku spolu s několika dalšími výše uvedenými v období, kdy se MUNIE potýkala s nedostatkem členů kvůli ukončování studia. To zapříčinilo, že nově nastoupivším scházel běžný mentoring a předávání nabytých znalostí od starších členů. Ke složité situaci po svém nástupu se člen D vyjádřil v rozhovoru roku 2020 následovně:

„O to víc mě to ale motivovalo ke snaze být lepší. Nejen mě, ale všechny, kteří chtěli MUNII posunout někam dál. A tím začala nová éra, kdy každý, kdo nastoupil, věděl, že musí makat a ukázat se, protože to za něj nikdo jiný neudělá. Což vedlo k vytvoření něčeho, na co budu vždy hrdý. A tím je spolek lidí, kteří chtějí dělat víc, kteří chtějí dělat skvělé akce a kteří chtějí tvořit společnou studentskou komunitu, kde jsou všichni na jedné lodi.“[6]

Člence E se obor studia protínal s působením ve spolku z uvedených případů v nejvyšší míře. Studovala Veřejnou a sociální politiku a lidské zdroje. Po několika letech ve spolku, kde si mimo jiné vyzkoušela i pozici vedoucí oddělení, získala práci v HR týmu inženýrsko-dodavatelské společnosti. Ještě během studia reflektoval přínos MUNIE v jejím profesním směřování takto:

„Obor zabývající se lidskými zdroji studuju a za působení v MUNII jsem se jen utvrdila, že to pro mě byla správná volba. Na vlastní kůži zkouším, jaké to je pracovat a komunikovat s různými lidmi, vést tým a mít za něco zodpovědnost. Profesně se zatím v HR nepohybuji, ale pracuji na tom. Zanedlouho se uvidí, jestli mi praxe z MUNIE k získání místa pomůže.“[7]

Jak již bylo naznačeno, členové se ve spolku učí a rozšiřují základnu svých znalostí a dovedností za pomoci školení, která pro ně zajišťuje HR oddělení. Ve velké míře však rozvoj spočívá v praktické činnosti na projektech a dalších úkonech souvisejících s fungováním spolku. Znalosti získají členové z reálných situací, rovněž také od starších členů, kteří se s nimi dělí o své zkušenosti. Přičemž se jedná stále o studenty, případně alumni spolku, kteří se zároveň již pohybují na trhu práce.

Zdroje:

Masarykova studentská unie, z.s. (MUNIE). Muni.cz [online]. ©2024 [cit. 2024–05–08]. Dostupné z: https://www.muni.cz/studenti/studentske-spolky/masarykova-studentska-unie-z-s

Rozhovor s členkou B vedla Sabina Minářová, Brno 13. 02. 2020.

Rozhovor se členem C vedla Sabina Minářová, Brno 12. 09. 2021.

Rozhovor se členem D vedla Sabina Minářová, Brno 15. 02. 2020.

Rozhovor se členkou E vedla Sabina Minářová, Brno 02. 09. 2021.

Studentské spolky a kluby. Muni.cz [online]. ©2024 [cit. 2024–05–15]. Dostupné z: https://www.muni.cz/studenti/studentske-spolky

[1] Studentské spolky a kluby. Muni.cz [online]. ©2024 [cit. 2024–05–15].

[2] Masarykova studentská unie, z.s. (MUNIE). Muni.cz [online]. ©2024 [cit. 2024–05–08].

[3] S ohledem na ochranu osobních údajů jsou uvedení členové anonymizováni.

[4] Rozhovor s členkou B vedla Sabina Minářová, Brno 13. 02. 2020.

[5] Rozhovor se členem C vedla Sabina Minářová, Brno 12. 09. 2021.

[6] Rozhovor se členem D vedla Sabina Minářová, Brno 15. 02. 2020.

[7] Rozhovor se členkou E vedla Sabina Minářová, Brno 02. 09. 2021.

--

--