Ką pamatyti Lvive (Lvove)?

Mindaugas Tautkus
4 min readMar 15, 2017

--

Pirmą kartą Ukrainoje lankiausi Kijeve 2013 m. spalio mėnesį, vos mėnuo iki Euromaidano. 2015 ir 2016 m. šauniai leidome savaitgalius Odesoje, gavus draugo pasiūlymą aplankyti Lvivą neatsisakiau.

2016 metų pabaigoje Lvivą aplankiau net tris kartus ir likau sužavėtas, o šiais metais jau esu suplanavęs dar kartą nukeliauti. Pasidalysiu savo pastebėjimais apie miestą ir ką įdomaus nuveikti.

Lvivas ar Lvovas?

Nors miestą galima vadinti Lvivu ir Lvovu, bet man priimtinesnė ukrainietiškas miesto pavadinimas — Lvivas.

Kaip sako VLKK:

Abu pavadinimai galimi vartoti. Žodyne „Pasaulio vietovardžiai. Europa“ (2006, p. 258; dar žr. MELC.lt, čia), „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“, (t. 13, 2008, p. 719) teikiama: Lvovas, Lvivas (ukr. Львiв), pirmenybė teikiama tradiciniam pavadinimui Lvovas, tačiau artimesnis autentiškai ukrainietiškai formai — Lvivas.

Lvivo vardas

Levas Danilovičius 1272 m. perkėlė valstybės sostinę iš mongolų — totorių sugriauto Haličo į Lvovą. Šis Danieliaus Haličiečio 1250 m. įkurtas miestas pavadintas jo vardu.

Todėl nenustebkite, kad visame mieste apstu liūtų skulptūrų ir simbolikos.

Senamiestis

Lvivo senamiestis kiek mažesnis už Vilniaus. Skirtingai nei Kijeve, kur pastatai griozdiški ir vis dar dvelkia sovietmečiu, šis, architektūra priminė Prahą. Lvivas vakarietiškas miestas, čia žymiai lengviau susikalbėti angliškai nei Kijeve ar Odesoje. Mieste daug kur plazda Ukrainos, o kai kur ir Europos vėliavos.

Turgeliuose ir suvenyrų prekyvietėse nerasite komunistinio šlamšto. Daug suvenyrų su Ukrainos simbolika. Pasiknaisiojus galima atrasti ir itin keistų dalykėlių, pavyzdžiui įžymių žmonių, tarp jų ir Dalios Grybauskaitės asmens ID. Prekiaujama marškinėliais su Euromaidano simbolika, drabužiai ir papuošalai puošti tradicinėmis Ukrainos spalvomis.

Gražiausiame Rytų Europos mieste galite įsigyti Banderų kavos, Putin Xuilo alaus ar tualetinio popieriaus su Putino atvaizdu.

Kadangi senamiestis nėra didelis, norint viską pamatyti, viešuoju transportu pasinaudoti nebus didelio poreikio. O savaitgalio lankymosi turėtų užtekti susipažint ir išskirti miesto kultūrą bei grožį. Mieste gausu skulptūrų, muziejų, architektūrinių pastatų.

Kadangi Lvivas yra tik apie 70 km iki Lenkijos sienos, tai lenkų turistai itin pamėgę šį miestą.

Gafiti “Dangaus šimtinei” — Euromaidane žuve gynėjai

Pagrindinė Turgaus aikštė (Rynok (Market) Square) yra didžiausias turistų traukos centras, todėl nenuostabu, jog joje ir aplink ją pilna daug kavinių ir muziejų. Tiesa, “muziejintis” dar neteko, bet galbūt kitos kelionės į Lvivą metu. Aikštėje ar šalia jos rasite barą Pravda, Lviv Coffe Mining Manufakture kavos kasyklą, įžymųjį Kryjivka barą, ar geriausiai Tripadvisor vertinamą Baczewski restoraną. Jei pakelsite galvą į pastatų langus, pastebėsite, jog jie visi yra trijų langų pločio ir tik keli platesni. Tais laikais buvo įsigaliojęs draudimas, neleidžiantis statyti namų didesnio pločio nei trys langai. Tik išskirtiniams miesto gyventojams ar jam nusipelniusiems šis įstatymas negaliojęs.

Kainos

Lankantis Lvive kainos džiugina, o ir kokybė nenuvilia. Aptarnavimo kokybė vakarietiška, paslaugos kokybiškos. Beje jos dar mažesnės nei Odesoje ar Kijeve. Ukraina kariauja su Rusija rytuose, valstybė vaduojasi iš ekonominės ir politinės krizės, todėl keliaudami į šią šalį prisidedame ir prie jos ekonomikos augimo.

Ukrainoje minimalus atlyginimas yra tik apie 50Eur(!), pensijos taip pat panašios. Kiek teko kalbėti važiuojant taksi, su jo vairuotoju, tai už minimalų atlyginimą dirba mažas procentas gyventojų, bet ir 100 ar 150Eur nėra dideli pinigai.

Galite palyginti Lvivo ir Vilniaus kainas:

Kiek kainuoja savaitgalis Lvive:

  • Skrydis 2017 m. balandžio 14–17 d. — apie 70Eur
  • Nakvynė trijų žvaigždžių viešbutyje už dvi naktis su pusryčiais dviems 50Eur.
  • Maistas (netaupant), pramogos, transportas — 50–100Eur savaitgaliui

Viso būtų apie 150–200Eur žmogui, čia įvertinau vidutinio lygio išlaidas. Galima žymiai pigiau (o ir brangiau) praleisti savaitgalį. Pavyzdžiui nakvynės kainos prasideda tik nuo 12–15Eur už dvi naktis dviems keliautojams hosteliuose.

Maisto ir gėrimų kainos restoranuose (kiek prisiminiau): salotos 2–3Eur, Coca Cola, Pepsi — iki 1Eur, karšti patiekalai 4–5Eur, alus- apie 1Eur, viskis — 2–3Eur.

--

--