Founder of PIRA, student of Minorpreneurs Mehmet Ali Makbuloğlu, describe PIRA

Hello, I am Mehmet Ali. I have extreme interest about quadcopters last four years. I am collecting quadcopters, also I design them. The beginning of my interest has formed making a drone that delivers medicine from pharmacies to people. In this process, I did not have technic information but because of open source culture I formed my substructure.

In the meantime, I studied to show people that this culture adds to me and I introduced my idea about education technology with many teachers. I couldn’t break away this culture…


Recently, the value and support given to enterprises in our country started to increase. Here’s a new platform that makes it easier for you to find your investment! Fikir Atölye.


1996 yılında 10 yaşındaki Richie Stachowski, Maui’de çıktıkları bir aile tatilinde babasıyla birlikte ilk kez şnorkelle denize daldı. Richie, egzotik deniz kaplumbağaları ve yılanlar yüzünden çok heyecanlanmıştı ve babasına bu deniz canlılarını göstermek onun dikkatini çekmeye çalıştı fakat deniz altında sesini duyuramadığı için bunu başaramadı. Aile tatilinin geri kalanında Richie beyin fırtınası yapmaya başladı — otel odasında bardak altlıklarına notlar yazmaya başladı. Eve döndüklerinde, su altındaki konuşma cihazları hakkında internette arama yaptı ve sonra Walter Talkie ‘yi icat etti.

Üç ay, harcadığı 267 dolar, küvet ve balık tankındaki testlerden sonra Richie, bu icadını Toys “R” Us’a tanıttı. Richie, insanların su…


Leanna, saç ve vücut bakım ürünleri satışı yapan Leanna’s Inc.’i (www.leannasessentials.com) 9 yaşında kurdu. Leanna’nın sade kişiliği ve zorlukları reddetme kararlılığı ile insanların çocuk ve genç girişimciliği konusundaki algısını yeniden tanımladı. Azim, yoğun çalışma ve özveri ile şirketini, evinin bodrum katında başlayarak, 9 ay gibi kısa bir zamanda yıllık gelirinin yaklaşık 500.000 ABD dolarına ulaşan bir işletme haline getirdi.

9 yaşında kurduğu girişimini günden güne büyütmeye devam ederken, hayatını motive edici bir konuşmacı olmaya ve ona ait zenginliğini onun akranlarına paylaşmaya adamıştır. 11 yaşındayken konuşmacı olarak bir çok farklı yerde sahne aldı. Black Enterprises Genç Girişimciler Konferansı’nda konuşmacı olarak bulundu…


Fraser Doherty İskoç bir girişimci. Henüz 14 yaşındayken büyük annesinin reçel yapışını izleyip tarifini çok merak eden Fraser, nasıl reçel yapıldığını öğrendikten sonra ev yapımı reçellerini komşularına satmaya başlamış. 16 yaşına geldiğinde reçellerini ‘’Super Jam’’ olarak adlandırmış ve işleri bir üst seviyeye taşımaya karar vermiş :)

Fraser’ ın reçellerini bu kadar özel yapan ise %100 meyve kullanarak bu reçelleri üretebilmesi olmuş. Fraser işleri ilerletip büyüttükten sonra Mart 2007' de , büyük bir süpermarket zincirinin şimdiye kadarki en genç tedarikçisi ünvanına sahip olmuş.

SuperJam şu an 2,000 ‘in üzerinde markette satışta bulunmakta ve bu marketlerin arasında Tesco, Adsa Wal-Mart, Morissons, Sainsbury’s…


Juliette Brindak, 16 yaşındayken gençler için bir sosyal ağ sitesi başlattı ve her zamankinden daha iyi bir performans sergiliyor!

Miss O And Friends, 2005 yılında kuruluşundan bu yana yaklaşık yirmi kat artışla 10 milyon aylık ziyaretçiye sahip. İlk yatırımcı Procter & Gamble’a göre ise şirketin değeri 15 milyon dolar.

Başlangıçta — birçok girişimde olduğu gibi — Brindak yatırım fonu için aile üyelerine ve arkadaşlarına ulaştı. Bir grafik tasarımcı olan annesi, çizimlerini hayata geçirirken, şirkette geçmişi olan babası şirketinin temellerini attı.

Miss O & Friends, Juliettein 10 yaşında yapmaya başladığı çizimlerden esinlenilerek otaya çıkmış. Bir aile tatilinden dönerken çok sıkıldığını ve çizim yapmaya başladığını söyleyen Julieth, bu kızlara ‘’havalı kızlar’’ ismini takmış ve hikaye burada başlamış. …


Itay Pincas: Z Jenerasyonunun Girişimcisi, Mobil Aplikasyon Geliştiricisi!

Itay Pincas kendi hikayesini şöyle anlatıyor:

‘’ Startup’a önem veren İsrail’de büyümek, beni teknoloji sahnesinin parçası olmaya teşvik etti ve on yaşındayken kod yazmaya başladım.

Şimdi, on beşimde, sahip olduklarım:

  • 15’den fazla aplikasyon
  • 2 tane şirket: Bir tanesi Z kuşağını hedefleyen şirketlerin pazarlama stratejilerine yardımcı olan bir şirket (teencrew.com), bir diğeri de bu şirketlerin aplikasyonlarını ve web sitelerini tasarlıyor (joy2day).
  • Gençler için ürün yapan firmalara danışmanlık hizmeti
  • Herkese açık konuşmalar : Konuşma yaptığım kitle; genç öğrencilerden ve istekli girişimcilerden, kuşağımın zihniyetine daha fazla bağlanmak isteyen şirketlerin çalışanlarına kadar uzanıyor.


Mikaila Ulmer sadece 11 yaşında fakat şimdiden arılar ile ilgili çoğu yerde görev alıyor ve milyon dolar değerindeki bir şirketin kurucusu: Me & The Bees Lemonade.

Mikaila hikayelerini şöyle anlatıyor:

‘’Ben sadece dört yaşındayken ailem beni Çocuk iş dünyası yarışması (Acton Çocuk İş Fuarı) ve Austin Limonata Günü için bir ürün yapmam için teşvik etti. Bazı fikirler düşündüm. Düşündüğüm sırada iki büyük olay oldu.

Bir arı tarafından sokuldum. İki kez.

Sonra Güney Carolina’nın Cameron kentinde yaşayan Büyükannem Helen ailemize, Flaxseed Lemonade için yaptığı özel reçeteyi içeren 1940'ların yemek kitaplarını gönderdi.

Arı sokmalarından hiç hoşlanmadım. Beni korkuttular. Fakat sonra garip bir şey oldu. Arılardan etkilendim. Onlar hakkında ve ekosistem için yaptıklarıyla ilgili her şeyi öğrendim. …


İngiltere’de yaşayan 16 yaşındaki İngiliz öğrencinin kurduğu internet sitesine 5 milyon pound’luk (yaklaşık 23 milyon TL) yatırım teklif edildi. Anne babasının evinde yatak odasında yarattığı web sitesinde Amerikalı bir yatırımcıdan 5 milyon pound teklif edilen Muhammed Ali teklifi reddetti.

12 yaşındayken ilk şirketini kuran Muhammed Ali, yarattığı video oyunu ve finans uygulaması ile şimdiye kadar 40 bin pound’dan fazla para kazandı. Yorkshire, Dewsbury’li genç, 60 yaşındaki iş ortağı Chris Thorpe’le fiyat karşılaştırma sitesi açmaya hazırlanıyor ve rakipsiz olduğunu iddia ediyor.

Bir grup Amerikalı yatırımcının kendisiyle görüşmek üzere Londra’ya geldiğini anlatan Muhammed Ali teklif karşısında şaşırsa da bu teklifi geri çevirmiş. Muhammed Ali, “Yatırımcılarla Londra’da tanıştık. Küresel bir datayla çalışan bir şirketti ancak benim yarattığım teknolojisi ilişkisinin farkına varamadılar” dedi.

Muhammed Ali ‘Eğer fikrimizin teknoloji ve konsepti milyonlarca dolar değerindeyse, insanlar kullandığında ne kadar edeceğini düşünün’ diyerek 23 milyon TL’…


Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınmaktadır. 20 Kasım günü tüm dünyadaDünya Çocuk Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır.

Sözleşme bunları kapsamaktadır: yaşama hakkı; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, medeni, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki insan haklarını en…

Minorpreneurs

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store