Вестерплятте: де почалася ІІ світова

Менше, ніж за рік, мені довелося побувати у місцях початку і закінчення ІІ світової війни – завершилася вона на папері (підписанням капітуляції Німеччиною у Карлсхорсті, який потім став музеєм), а розпочалася на маленькому півострові Вестерплятте у Гданську.

Вестерплятте – це околиця Гданська, практично замістя. Водій Uber, який віз мене туди з Бжезно (пляжний район Гданська, від якого навпростець береговою лінією до Вестерплятте близько 2.5 км), розповів, що ще кілька місяців тому нам довелося би об’їжджати гирло Мертвої Вісли приблизно годину, тоді як зараз дорога зайняла 15 хвилин тунелем під річкою. Крім меморіалу на півострові самі портові споруди та відгороджена територія військової частини (чи принаймні щось із позначкою military на огорожі).

Навіть у п’ятницю біля меморіалу було людно. Багато туристів, багато машин на парковці. Непогана інфраструктура – ятки із сувенірами, є де купити воду, снеки, і є туалет. Вестерплятте – також кінцева кількох автобусних маршрутів з центру. Як раз цими вихідними відбувається щорічний марафон Вестерплятте, судячи з приготувань, дуже масовий. Тобто, загалом це місце включене у міське життя і досить відоме.

Будівлі військової частини збереглися з 1939 року, але, наскільки я зрозуміла, докладати зусиль до їхньої консервації не планують. Вже досить скоро вартівні Вестеплятте підуть у небуття.

Будівлі зовсім крихітні, мабуть, у вересні 39-го, коли не було сучасних швидких засобів комунікації та транспортного сполучення, солдатам гарнізону було тут дуже самотньо.

Маленький півострів, де почалася велика війна.