Mühendis mi Olayım Arkeolog mu?

Tercih döneminin yaklaşması sebebiye bölümümü ve okulumu anlatabileceğim bir yazı yazmak istedim. Etrafımda çok fazla kişi soruyor tek tek anlatmaktansa artık bu yazının linkini göndereceğim. Tercih yapacak başka arkadaşlar için de bilmelerinde faydalı olabilecek şeyler söyleyebilirim umarım :)

Öncelikle benim nasıl bu bölüme karar verdiğimden bahsedeyim. Burada biraz da mesleğinizi/bölümünüzü seçmeniz için uyguladığım yolu anlatacağım. Çünkü çevremde sıklıkla ne sebeple şu anki bölümü okuduğunu bilmeyen insanlar var ve bu +18 yaşındaki insanlara göre mantıksız bir durum. Allah aşkına bilinçsizce okumayın..

Üniversiteye geliyorsunuz ve burda gördüğünüz eğitim, hayatınızın ortalama 30–40 yılında yapacağınız işi oluşturacak. Yaşıtlarıma “Neden bu bölümde okuyorsun?” sorusunu sorduğumda “bilmem” cevabını çok aldım.. Onlara da dedim burda da diyeyim.

Nasıl bilmezsiniz? Hayatının büyük bölümünü kapsayacak bir şey için “neden” sorusuna yanıt bulamıyorsan, ortada kendinle ilgili ciddi bir problem var.

İşte böyle olmamak lazım. Benim nasıl karar verdiğimi anlatmayı deneyeyim.

İlkokulda matematiğe karşı aşırı bir ilgim ve sevgim vardı. Liseye geçtiğimde 10. sınıfta sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil sınıflarından birini tercih etmem gerekiyordu. E neye göre seçeceğim? Sadece sevdiğim derslere göre seçmemeliydim çünkü sevilen bazı şeyler insanın hayatında hobi olarak kalmalı diye düşünüyorum. İlerde yapacağım mesleği bulmalı ve ona göre seçim yapmalıydım. Dedim ki ne meslekler varmış bir bakayım ve onlarca mesleği kısa kısa açıklayıp paylaşan web siteleri buldum kalem defteri alıp yapabileceğimi düşündüğüm meslekleri ilk aşama için yazdım. 1 hafta boyunca bunları araştırdım yapamayacağımı düşündüklerimi çıkarttım. 30'a yakın meslek vardı hatırlıyorum ve o kadar alakasız meslekler birarada ki görseniz dalga geçersiniz :D Arkeoloji’den Psikoloji’ye, Genetik’ten Astronomi’ye birbirinden alakasız bölümler yığını yani.

Devam ettim araştırmaya. Facebook’tan bu bölümleri okuyan insanlarla konuştum, çevremde ve çevremin çevresinde herkesi bunaltıp ne kadar bu meslekleri yapan insanlar varsa görüştüm yine bir eleme yaptım.

Veeee.. Ta ta!

Mühendis olmaya karar verdim. Astronomi, genetik falan yalanmış yani Türkiye’de yaşıyoruz sonuçta para kazanabilmek de önemli :D Ayrıca Matematik ve Fizik seviyor olmak da güzel bir artı sonuçta. Mühendislik için danışabileceğim 2 tane abim var bu yüzden sorularıma kolay yanıt buldum ve dedim ki evet bu mesleği yapmalıyım ama son anda şunu fark ettim ki benim insanların benim yaptığım işe habire karışmalarına tahammülüm pek yok. Tek sorun işimi yaparken en az insanla muhattap olacağım mühendislik dalıydı :D Sonra da tüm mühendislikleri araştırdım.

Endüstri mi Elektirik-Elektronik mi Deniz Ulaştırma İşletmeleri Mühendisliği mi?(Evet yine alakasızlık mevcut)

Endüstri az insan kuralına uymuyordu, elendi. Elektrik-Elektronik zor. DUİM’e karar verir gibiydim(kaptan olacaktım). Şu an bunlar baya komik :D Aslında matematik mühendisliği istemiştim ama abilerimden biri developer ve onun yazdığı kodları ya da page sourcelarına bakışını sadece uzaktan görerek “BUNLARI NASIL EZBERLİYOR YA?!” diyordum ve bana göre üstün zeka gerektiren bir meslekti.

Bu yazdığım bölüm isimleri çalışma masamda asılıydı bir gün abim gördü ve ‘Neden bilgisayar-yazılım-matematik düşünmedin?’ dedi. Bu sorudan sonra abim bana yaptığı işi açıkladı. En son “Ezberlemiyorlarmış yaa o zaman kolay” moduna girdim.

Fark ettiyseniz tüm düşüncelerim yanlış!

Sonra biraz daha araştırdım sonuçta sadece abimin övmesiyle seçemezdim(e abi bu belli olmaz neyi neden övdüğü kafasında diğer meslekte beni korumak istediği ilginç psikopatlar olabilirdi) vee sonunda net olarak yazılım ile uğraşırsam mutlu olurum dedim. Bu kararımda yardımı olan bir çok tanımadığım insan oldu hepsine tekrar tekrar teşekkür ediyorum :)

Sonuç olarak; Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde hazırlık dahil 3. yılımı bitirdim.

Neden Üsküdar Üniversitesi? Üsküdar Üniversitesi nasıl?

Çok sevdiğim bir arkadaşım bu yılki reklam yüzü :)

Okulumuz PR’a iyi yatırım yapıyor. Hepsine kanmayın. Tercih ve tanıtım günlerinde gelin görün ama orda sizle konuşanları çok da ciddiye almayın. Hepsi benim gibi öğrenci ve size okulu kötüleyecek halleri yok, dışarda konuşsanız her türlü doğruları söylerler ama orada yapılacak iş değil(ben de çalıştım ordan biliyorum).

Okul küçük, kampüs yok olaylarına girmeyeceğim çünkü kampüsün olmayışı size daha fazla arkadaş katıyor ve kolay ulaşım sağlıyorsunuz. Başlayınca 2-3 saatte okuluna giden insanlar görünce şükretmenize sebep olabilir bu durum. Şahsen benim bu okulu seçmemin ilk sebebi yakınlığı idi. Zaten başka sebebi de yoktu :D bir diğer güzel yanı da; okul idaresi büyük şaşaalı okullara göre sizi daha fazla dinliyor. Ben (bir hocamın dersleri dışında) pişman olmadım okulumdan. Hatta şükrettiğim zamanlar çok oldu.

Biraz da bölümde neler var siz neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeyim.

(Burda yazılanlar benim kendi okulumda gördüğüm, başka okullardan da duyduğum kadarıdır. Belki başka yerlerde farklı durumlar da olabilir.)

Hazırlık okursanız dinlenin yatarak geçirin ama İngilizce öğrenmeden mesleğinizde ilerleyemeyeceğinizi de unutmayın. “Türkçe kaynak yeter yeaa” deme, yok arkadaşım yetmiyor. Yazdığın program Fibonacci dizisi ise tabii gerekmez ama ilerde sana kimse Fibonacci yazdın diye de para vermez. Bir yandan da algoritma, html, css ve en azından yapısal dilleri öğrenmeye başlamanızı tavsiye ederim. Ben keşke önceden öğrenseymişim dedim yani. Bölümde öğretecekler zaten ama bir şey kaybetmezsiniz erken öğrenerek merak etmeyin. Bir de Windows kurulu ise bilgisayarınızda yanına sanal ya da fiziksel olarak bir Linux dağıtımı kurup Linux kullanımına da alışmanız bence güzel bir artı olur.

Söylediklerimi öğrenebileceğiniz kaynaklar

FreeCodeCamp , W3School, Tutorials Point, Css Tricks, Dive Into HTML5, Mozilla Developer Network araştırdıkça daha fazla kaynak bulursunuz bunlar bir çok kişinin kullandığı kaynaklar zaten. Yine de daha fazlasını isterseniz mail@melekk.com , Twitter, Facebook herhangi bir yerden iletişime geçerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

1. sınıfta lisede gördüğünüz Fizik, Matematik, (ne alaka hala anlayamadım ama) KİMYA derslerinin yanında Mühendisliğe Giriş, Ayrık Matematik ve Algoritmalar derslerini alırsınız. Mühendisliğe Giriş dersinde genelde MS Office programlarını kullanmayı, temel şekilde Html ve bilgisayarın nasıl çalıştığını temel olarak öğrenirsiniz. Çok önemli bir ders olduğunu düşünmüyorum açıkçası çünkü her şey üstten öğretiliyor. Bilmiyorsun ama boş da değilsin dedirtmek istenilen anlamsız bir ders. Çünkü (MS Office dışında) bu ders içeriğindeki her konu ayrı bir ders olarak işlenmeli diye düşünüyorum. Algoritmalar dersinde de ya yapısal bir dili(örn; C) ya da nesneye dayalı bir dilin obje, class gibi kavramlara gelene kadarki kısımlarını öğreniyorsunuz. 1 yıl hazırlık okuduğunuz yetmezmiş gibi bir de İngilizce dersi koyan okullar da var tabii.

2. sınıfta biraz daha bilgisayarla alakanız artıyor gibi. Nesneye Dayalı Programlama, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Mantık Devreleri, Olasılık ve İstatistik, Elektronik Devreler, Sinyaller ve Sistemler gibi dersleriniz olacak. Mantık, Elektronik ve Sinyaller bu dersler olmaz olsun. Sırf bunları görmemeniz için bilgisayar yerine yazılım mühendisliği okumanızı tavsiye ederim. Tabii donanım alanında çalışmak istemiyorsanız. Bizim hocamız da bu derslerde bizi bayağı bir zorladı sağ olsun(!). 70 kişilik sınıfımızdan minimum 30 kişi kalmıştır. Matematikle ilgili aldığınız tüm dersler size gereksiz bu, nerde kullanacağım ki gibi şeyler söylettiriyorsa KENDİNİZE DUR DEYİN. Çünkü çok yerde kullanıyorsunuz. Bir çok developmentta matematik bilgisi gerekiyor(özellikle oyunlarda). Ki gerekmediği durumda bile siz fark etmeseniz de Matematik, düşünce yapınızı ve çözüm bulabilme yeteneğinizi geliştiriyor. Zamanla fark edersiniz zaten, acele etmeyin.

Matematik ve İngilizce bilmeyen mühendis olmaz diyor bir çok kişi ve bence haklılar. Ki artık bu mühendislik değil herkesin bilmesi gereken şeyler olarak görülüyor.

3. sınıfa gelince de Mikroişlemciler, Numerik Analiz, Veritabanı Yönetim Sistemleri, Bilgisayar Ağları, Mobil Programlama, Bilgisayarlı Grafik vs gibi hoş dersleriniz oluyor(Söylediğim derslerin bir kaçı bazı okullarda seçmeli olabilir). Zaten yazılımı sevdiyseniz 3. sınıf tam bir üretim senesi artık üretiyorsunuz ürettikçe de eğleniyorsunuz :D

4. sınıfta artık projedir tezdir veri madenciliğidir daha ciddi işler geliyor. Ders içeriklerini her üniversitenin sayfasından bulabilirsiniz. Burada sadece bilgisayar ile alakalı dersleri saydım yoksa dil seçmeli, alan seçmeli gibi dersler alacaksınız onlar size kalmış.

Ayrıca üniversiteye sadece eğitim için gidilmez; sosyalleşirsiniz, kendinize bir şeyler katar ve başkalarına bir şeyler katarsınız, dostluklar kurarsınız, vs. Dersi ihmal etmeyin ama sadece ders için gelen tiplerden olmayın, sevilmiyorsunuz. Bu noktada eğitim %30, kalan her şey %70 benim için üniversitede.

Eğer bu mesleği yapabilirim diyorsanız, bilgisayar/yazılım/matematik/yönetim bilişim sistemleri okuyun ama şunu da söyleyeyim, şimdi ki aklım olsa üniversitede hobi edineceğim bir bölüm okuyup developmentı araştırarak öğrenirdim. Çünkü sektörde çok fazla insan var bu tarzda ve bana kalırsa hepsini tebrik etmek lazım yaptıkları gerçekten mükemmel bir şey. Üniversitede bizim gibi bölümlerde okumamışlar ve buna rağmen okuyanlarla ya aynı düzeyde ya da daha ilerideler. Herhangi bir eksiklik yok, böyle insanlara bayılıyorum gerçekten. Okumayana ekmek var demektir bu, yani isteyince ve çalışınca oluyormuş :D Development dışında bir alanla ilgilenecekseniz durum farklı olabilir tabii bilemiyorum.

Bilgisayarda oyun oynamayı seviyorsunuz diye TERCİH ETMEYİN. Bilgisayar oyunlarını herkes sever bir kere bağımlılık yapıyor. “oyunda şu kısmı nasıl böyle değiştirebilirim acaba” diyorsanız gelin. Zaten bizim bölüm öyle dışardan göründüğü gibi herkesin havalı havalı çoğu kişinin anlamadığı şeyleri yaptığınız bir bölüm değil. Çoğu kişi anlamıyor evet ama öğrenciyken sizin de anladığınız yerler öyle uçuk kaçık şeyler olmuyor yani.

Bir de yurtdışındaki Bilgisayar Bilimleri bölümünü bir araştırın en azından nasıl bir eğitim alamayacağınızı görürsünüz. Çok üzülmeyin zamanla geçiyor, kabulleniyorsunuz eğitimimizin kötü olduğunu :D

Son olarak bu meslek tamamen kişinin kendisine, araştırma ve öğrenme sevgisine bağlı diye düşünmeye başladım. Fakat sektördeki kişiler daha iyi biliyordur yanlış düşünüyorsam da doğrusunu belirtirseniz sevinirim :)


Her şey gönlünüzce olsun! Eğer istediğiniz olmazsa da üzülmeyin 1 yıl üniversiteye tekrar hazırlanmak için asla kayıp değil.