Sanal gerçekliğin geleceğine hazır mısınız?

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız sanal gerçeklik sadece bir trend değil. Daha iyi film izlemek, daha farklı oyun oynamak için geliştirilmiş bir teknoloji de değil. Sanal gerçeklik yeni bir mecra… 
Hayatımızın hangi alanlarında kullanılacağı ve gündelik yaşamımıza nasıl etki edeceği merak konusu olan sanal gerçeklik için markaların yatırımları gittikçe artıyor. 
Piyasa araştırma şirketi International Data Corporation’ın yayınladığı rapora göre sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik harcamalarının 2017'de geçen yıla göre yüzde 130.5 artarak 13.9 milyar dolara çıkmasının beklendiğini ortaya koydu. 2016 yılında bu alanda yapılan harcamalar 6.1 milyar dolardı. 2020'de ise bu rakamın 143.3 milyar dolar’a ulaşması bekleniyor.

Peki bizi gelecekte neler bekliyor?

Dijital kopyalarımız artık sadece dijital kopya olmayacak, dijital fantazilerimiz olacak.
Bugün bile Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalar sayesinde bunu görebiliyoruz. Online kişiliklerimiz ile gerçek kişiliklerimiz bir değil. Sahip olduğumuz korkularımızı, güvensizliklerimizi online halimizde göstermiyoruz.

Bizi tam anlamıyla çevreleyen sanal gerçeklik teknolojisi geliştiğinde herkes bambaşka bir online karakter yaratacak. Gelecek nesiller hem fiziksel dünyada hem de dijital dünyada hayatlarını sürdürecek.

İnsan evrildikçe akılda evrilir. Uygarlığın doğuşundan beri güç ve kas yapısı hayatta kalmayı sağlamıştır. Fakat her şeyden öte insanoğlunu hayatta tutan tek şey zekasıdır. Sanal gerçeklikle fiziksellik önemini yitirecek her şey dijital bir zekada toplanacak.Dijital dünya pürüzsüzdür. Dijital bir kitabın sayfasını çevirirken ekranı itmek gerçek bir sayfayı hareket ettirmekten daha az efor sağlar.

Sanal gerçeklik ile objeleri istediğimiz gibi hareket ettirebiliriz çünkü fizik kuralları burada etkin değildir. Başka boyutlara gitmek için fiziğe ve güce ihtiyacımız kalmadı.

Gözlüğü taksanız bile gerçek dünyada esen bir rüzgarı teninizde hissetmeye devam edeceksiniz. Grand Canyon’da yürümek ve Mars’ı turlamak arasında tek fark etraf olacak.

Sanal gerçeklik teknolojisi sürprizlerle dolu olacak ve çok daha hızlı bir şekilde hayatımıza hakim olacak.

Kaynak: entrepreneur.com