ŠVIESŲ JŪRA — KINŲ NAUJIEJI METAI 春節 PENANG SALOJE

Ką žinome apie Kiniją? Be Didžiosios sienos ir kiniškų prekių išplitusių po visą Pasaulį? Be kinų virtuvės… Ką žinome apie šios spalvingos ir milžiniškos tautos papročius, tradicijas ir šventes? Atsakymams į šiuos klausimus gauti surinktos medžiagos pakaktų knygai parašyti… Šiandien aš ne apie knygas… Nesutapimas, kad šiandien yra paskutinė Kinų Naujujų metų diena. Todėl Jus kviečiu pabūti didžiausioje ir svarbiausioje kinų šventėje – Kinų Naujuosiuose metuose, aplankyti svarbiausią budizmo šventyklą Kek Lok Si (极乐寺)!

Kinų Naujieji metai – didžiausia tradicinė šventė Kinijoje ir kitose Rytų Azijos šalyse, švenčiama net 15 dienų, data nustatoma pagal kalendorių, prasideda per jaunatį ir baigiasi pilnatimi. Šiuo laikotarpiu kinai masiškai keliauja, lanko gimines ir draugus. Pirmąją Naujųjų metų savaitę dauguma parduotuvių, restoranų ir valstybinių įstaigų yra uždarytos, gatvėse ramu. Ramybę gali sudrumsti nebent drakonų, bei liūtų šokis, garsiai mušant būgnams, šokėjai gatvėmis žygiuoja nešini milžiniškomis spalvotomis figūromis.

Naujųjų metų išvakarėse visa šeima susirenka namuose, valgo šventinę vakarienę, pagrindiniai patiekalai – koldūnai, Naujųjų metų pyragėliai, mėsos ir žuvies patiekalai. Artėjant vidurnakčiui, imama sprogdinti fejerverkus. Kadangi švenčiama 15 dienų, tai ir fejerverkai visą šį laikotarpį sprogdinami nuolatos ir pakankamai ilgai. Pasak vietinių valdžia stengiasi tai apriboti, tačiau ką matėme, panašu, kad valdžiai ne itin gerai sekasi tai įgyvendinti… Nuo seno tikima, kad raudonos spalvos papuošimais ir triukšmingais fejerverkais bus atbaidyta pabaisa, blogis.

Per Naujuosius metus stengiamasi pasipuošti naujais rūbais, išvalyti visus namus, išpuošti raudonai. Na o vaikai iš suaugusiųjų gauna „raudonus vokelius“ su pinigais.

Norintiems pažinti turtingą Kinijos kultūrą, būtina apsilankyti šventyklose. Naujųjų metų šventimas neįsivaizduojamas be jų lankymo. Jose vyksta įspūdinga žemės ir dangaus pagerbimo ceremonija, mugėse netrūksta tradicinių žaidimų, menų.

Kek Lok Si (极乐寺) budistų šventykla didžiausia Malaizijoje, itin svarbus piligrimų iš kitų Azijos šalių traukos centras, gausiai lankoma turistų, na o Kinų Naujųjų metų laikotarpiu pasipuošusi tūkstančio šviesų, sužibusi visa savo didybe tapo sunkiai nupasakojamo grožio… Didinga ir svetinga, ištiesusi rankas priima rekordinį skaičių lankytojų. Stačios įkalnės užpildytos automobilių spūstimis, ore tvyro variklių griausmas ir smarvė… Pirmąjį kartą apsilankėme pirmąją Naujųjų metų naktį, manėme kinai švęs namuose, šeimos rate, o mes išvengsime spūsčių, bet stipriai klydome, nieko panašaus, visi po šventinės vakarienės gausiais būriais, šeimomis traukė būtent į šią šventyklą…

Šventyklos vaizdas iš viršaus

Šiek tiek faktų: šis šventyklų kompleksas, susidedantis iš kelių maldos salių, buvo pastatytas laikotarpyje nuo 1890 – 1930 m., ant kalvos su vaizdu į jūrą. Pačiame kalvos viršuje aštuoniakampyje paviljone stovi milžiniška bronzinė statula – Guanyin, 30 metrų aukščio, tai aukščiausia Guanyin statula Pasaulyje. Visą teritoriją puošia sodai, gėlės, žuvų tvenkiniai.

Tai tiek šiam pirmadieniui apie itin spalvingą ir triukšmingą šventinį laikotarpį, kuris šiandien jau baigiasi… Ačiū skaičiusiems, ačiū žiūrėjusiems, sakau iki pasimatymo! O mes skubame nepraleisti paskutiniųjų fejerverkų ir uždarymo šventės…


Jeigu perskaitei viską iki galo, galbūt bus įdomūs ir kiti mano publikuoti Blog’ai:

VIENA GRAŽIAUSIŲ VIETŲ PASAULYJE — EL NIDO, PALAWAN

MANILA — GYVENIMAS TARP MIRUSIŲJŲ…

DEKADENCIJA SINGAPŪRE

Arba sek mane Instagram, kuriame rasi daugiau nuotraukų iš kiekvienos kelionių dienos.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Monika Pociute’s story.