Kruvinas ŠOU

Korida, laikoma neatsiejama Ispanijos dalimi, viena seniausių tradicijų skaičiuojanti šimtmečius. Vis dėlto šis kruvinas reginys praranda savo populiarumą ir yra draudžiamas vis daugiau miestų Ispanijoje. Kodėl? Turbūt keičiasi laikai, požiūris į daugelį dalykų ir atsiranda tokia sąvoka, kaip ,,žiaurus elgesys su gyvūnais”. Ar gali gyvuoti tradicijos, kurios paremtos krauju, smurtu ir žiaurumu? Kaip tik toks įspūdis ir susidarė pirmą ir paskutinį kartą sėdint arenoje Valencijoje ir stebint žmogaus/vyro/herojaus kovą su buliumi. Ne viskas vyksta taip, kaip gali atrodyti, arba atrodė man dar nepabuvus…

Šiek tiek istorijos: bulių kautynės Ispanijoje oficialiai įteisintos XVIII amžiaus pradžioje. Malagos provincijos mieste Rondoje buvo pastatyta bulių kautynėms pritaikyta arena. 1723 metais Franceso Romero sukūrė bulių kovų taisykles, pradėtos naudoti ietys ir skraistės. Nuo tada koridoje eilės tvarka pasirodydavo bulius, pikadoras — ietimi ginkluotas raitelis, erzinantis bulių, banderiljeras — pėsčias koridos imtynininkas, suvarantis buliui ietį ir galiausiai matadoras — svarbiausias koridos dalyvis, suduodantis buliui mirtiną smūgį. Sukurtos taisyklės iš esmės nepasikeitė iki šių dienų.


Minia žmonių skuba užimti savo vietas, netrukus arenoje prasidės pasirodymas. Gaiviais gėrimais ir šaltu alumi apsirūpinę ir šventiškai nusiteikę žiūrovai. Šventinė nuotaika tvyro malonioje saulės šilumoje, viso renginio metu groja pučiamųjų orkestras. Į areną iškilmingai išeina visi vyrai dalyvausiantys pasirodyme, pikadorai, ginkluoti raiteliai, banderiljerai ir metadoras. Grakščiais judesiais sveikinadami susirinkusiuosius ir taip pristatydami save.

Į areną išleidžiamas bulius. Įsiutęs, pasiutęs, nežinantis kur lėkti bėgioja po areną. Bulių pradeda erzinti pakaitomis keli vyrai mojuodami rožinėmis skraistėmis.

Vėliau arenoje pasirodo ant arklio jojantis pikadoras ginkluotas ietimi. Arklį juosia apsaugos, kad būtų apsaugotas nuo buliaus ragų, akys užrištos, kad nematytų kas darosi aplink. O bulius tiesiog puola. Ant arklio sėdintysis smeigia ietimi buliui į nugarą. Gyvūnas stipriai sužeidžiamas, kraujuoja taip stipriai, kad ryškus kraujas regimas iš tribūnų…

Po pirmojo rimto sužeidimo, dėl kurio buliaus jėgos gerokai susilpnėja, netrukus į sprandą smenga dar 3 poros spalvotais kaspinais papuoštų strėlių (banderilių). Žinoma ne visos iš karto, gyvūnas dar yra gerokai pavaikomas po areną, sustiprinant skausmą ir nuovargį…

Paskutinis pasirodymo etapas, kai pasirodo metadoras (kartais būna tas pats žmogus), tai jau tas herojus, kuriam suteikta ,,garbė” pasirodyti paskutiniam šiame šou ir atlikti lemtingą veiksmą. Ir tai turbūt bene ilgiausias, labiausiai ištęstas veiksmas. Metadoro dramatiškas, teatrališkas ir choreografiškas pasirodymas. Šokio judesiais ir grakščiais kūno linkiais raudona skraiste bando išgauti paskutinius buliaus pykčio atodūsius, kurie akivaizdžiai nebegąsdinantys. Todėl žmogus dar labiaus mėgaujasi demonstruodamas savo pranašumą, didybę ir galią. Na, o buliaus senkančios jėgos primena bejėgį šokį. Jis sunkiai nustovi ant kojų vis parklupdamas ir vėl atsistodamas. Giliai ir sunkiai alsuoja. Raudonas audeklas jau itin drąsiai mojuojamas po nosimi, tačiau ši spalva akivaizdžiai darosi jam nebesvarbi. Viskas baigiasi įbedus durklą į stuburą. Gyvūnas akimirksniu krenta. Aidi šūksniai ir plojimai, žiūrovų minia atsistoję atiduoda ,,pagarbą” herojui. Žmogui nugalėjusiam bulių.


Tuo metu, kai buvo ,,švenčiama” pergalė, ašaras slėpiau po saulės akiniais, gi likčiau nesuprasta. Nesistojau ir neplojau. Naiviai maniau, jog tai tik nekaltas pasirodymas, kurio metu nėra kraujo ir mirties. Išėjome po dar vienos kovos. Likusią dienos dalį negalėjau pamiršti to reginio. Nieko nesigailiu, nes tik pamačiusi žinau kas tai yra, žinau, kad daugiau niekada manęs žiūrovų gretose nebebus. Gal po šio pasakojimo ir Jūsų… ?


Ačiū skaičiusiems. Jeigu patiko spausk mažą žalią širdelę žemiau 💚. Man bus malonu, o taip pat tai padės kitiems žmonėms rasti mano istorijas/pasakojimus.


One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.