Milijonus širdžių pavergęs miestas – New York’as!

Ech, tas pavasaris, veikia neįtikėtinai stebuklingai! Stebiu pavasarėjančią Europą socialiniuose tinkluose, regiu po mažu besikeičiančias spalvas, tekstus, ,,sienas“ nuspalvintas pozityvia nuotaika. Pirmą kartą pajaučiu sklindančią atgimimo, atsinaujinimo veržlią energiją ir širdyje gera, jug žmogus visko kūrėjas! Džiaugiuosi ir šiek tiek pavydžiu Jums to naujo jausmo, to ateinančio pavasario gaivaus kvapo, kurį pajausite netrukus, jo nesumaišysi su niekuom… Dėlioju mintis ir stabteliu susimąsčiusi: kaip kvepia pavasaris…? Man jis, ryte įkvėptas vis dar gaiviai šaltas oras, taip pat šlapias asfaltas nupraustas tik ką pasibaigusio lietaus… Ir žinau tvirtai, nebeširstu, kad varva nuo skėčio, jau lietus kitoks, tiesa…?

New York’as iš kito upės kranto
East Coast Memorial, Battery parkas

Besikeičiantys metų laikai visuomet žavūs, dovanoja kažką nauja ir padeda atsisveikinti su tuo, kas sena… Pavasaris mane sveikina sentimentaliai, skęstu prisiminimuose apie nepaprastą miestą ir rašau… Prisimenu jo kvapą saulėtą pavasario dieną, lygiai prieš metus nedrąsiai ištartą — Labas, New York!

Manheteno skyline iš Liberty Island

Kai rankose laikysi lėktuvo bilietus, kuriuose galutinė stotelė – New York’as, palik visas iliuzijas, girdėtas istorijas apie šį miestą nuošalį, jis tikrai kitoks nei pasakojo, jis užgims naujai tavo atmintyje. Santūrumą ir nepasitikėjimą palik Lietuvoje, čia tau jo neprireiks. Lagamine vietos atrask rūbams, kurių neišdrįsai dėvėti, šiame mieste tu niekam neįdomus. Nebijok, eksperimentuok savo svajonėmis, plačiai atmerk akis, nevaržomai žavėkis tau duotu reginiu, stabtelėk ir užvertus galvą stebėk dangoraižius – jie nuostabūs žydro dangaus fone! Neaplenk tų gatvių, kuriose gyveno tavo mėgstamo serialo ,,Draugai“ herojai, o visos merginos ir moterys neabejingos ,,Seksas ir miestas“, raskite Carrie Bradshaw namus (64 Perry St. NY). Jūs net neįsivaizduojate kiek Pasaulio moterų fotografavosi toje vietoje. Ir nesvarbu, kad šie herojai realybėje neegzistuoja, bet mes daug laiko praleidome su jais, tad kodėl gi ne!

64 Perry gatvė
Miesto pastatai

Prisiklausiusi dramatiškų istorijų apie griežtą kontrolę pasienyje, ilgą tardymą ir kartais, ,,visai be pagrindo” gaunamą atsakymą: jūs neįleidžiamas į Jungtines Amerikos Valstijas, neslėpsiu, šiek tiek panikavau ir aš, nors suvokiau, kad tam nėra jokio pagrindo. Skridau viena, tad atsipalaidavau tik pasiėmusi savo bagažą ir patraukusi išėjimo link! Ir visai nebuvo to ,,baubo“ pasienyje, keletas elementarių klausimų ir antspaudas pase – BUM! Iš džiaugsmo tik per miglą girdžiu balsą: welcome to United States of America, Monika!

Manheteno Skyline

Ir nuo to momento prasideda maratonas: diena keičia dieną, rytas – vakarą, dienos skrieja, kaip sugreitintam kine, akys raibsta nuo vaizdų, įspūdžių, miesto gatvių, pastatų, dangoraižių, žmonių… Kojos tyliai šnabžda – pasigailėk!

Miesto dangoraižiai
Flatiron Building

Man pasisekė, nes turėjau galimybę pabūti nesvetimame New York’e, Marcel gyveno 4 metus, tad turistams būdingų keblumų išvengėme ir sutaupėme nemažai laiko.

Sustojęs subway (metro) praveria duris, minia žmonių pabyra į visas puses, kartu ir aš, net nesugalvok žioplinėti, nes sutryps! Plaukiu pasroviui, nieko nematau, tik spėju žiūrėti kur dedu kojas, ausis pasiekia vykstančio koncerto garsai, tai dažnas reiškinys metro, laiptai į viršų ir štai, pagaliau, dienos šviesa! Milijoniniam miestui būdingas šurmulys, kvapai, garsai, skubantys geltonieji taksi.

Subway (metro)
“Grand Central Station” (geležinkelio stotis)

Sulėtiname sparčius žingsnius ir koja už kojos mėgaujamės nuo Bruklino tilto (Brooklyn Bridge) atsiverenčia Manheteno panorama. Taip nepastebimai įveikiame 1,8 km ilgio tiltą, jungiantį Manheteną ir Brukliną. Pasibaigęs medinis tilto grindinys atveria duris į Bruklino rajoną, gausiausiai apgyvendintą, kažkada buvusį pigų, čia gyvenantys menininkai, ,,hipsteriai“ jį pavertė itin savitu ir patraukliu, menišku ir garsėjančiu meno galerijomis, IT specialistų ofisais, o nekilnojamojo turto kainos šoktelėjo ir tapo vienos brangiausių New York’e. Statomi nauji daugiaaukščiai su neįtikėtinais vaizdais į Bruklino tiltą į Manheteną… Kad pamiltum šią panoramą ir rajono charakterį nereikia būti crazy menininku, tiesa… ?

Bruklino tiltas
Bruklino tiltas
Bruklino tiltas
Bruklino rajonas

New York’o centrinė dalis didžiulė, viskas lyg ir šalia, bet kartu ir toli. Grįžtame Bruklino tiltu atgal į Manheteną, netrukus atsiduriame New York’o finansų centre ir garsiausiose gatvėje — Wall Street, tai svarbiausių bankų, vertybinių popierių biržų buveinės. Milžiniški dangoraižiai pasipuošę išdidžiai vėjyje besiplaikstančiomis JAV vėliavomis… Iš Amerikiečių galima pasimokyti patriotiškumo, jie moka didžiuotis ir gerbti savo šalį.

Wall Street
Wall Street
Pirmasis Amerikos prezidentas George Washington

Minu miesto dviratį centrinėmis gatvėmis, žandai rausta nuo šaltuko, vėjas ošia, o štai ir garsioji Penktoji Aveniu (Fifth Avenue) – viena žymiausių Niujorko gatvių, garsėjanti giliomis prabangiomis apsipirkinėjimo tradicijomis, įspūdingomis parduotuvėmis, garsiausių prekių ženklų, dizainerių, mados namais, butikais, viešbučiais, muziejais. Neretai šių parduotuvių pelnas neviršija nuomos kainos, kuri šioje gatvėje milžiniška, tad ekonominės naudos mažai, bet ko tik nepadarysi dėl prestižo, o ypač New York’e…

Pasiruošta kelionei dviračiu
Penktojo Aveniu
Penktojo Aveniu
Viena iš Penktosios Aveniu parduotuvių

New York’o viešoji biblioteka, milžiniško dydžio, garsi ne tik savo oficialiąja paskirtimi, didinga ne tik išore, daugybę metų skaičiuojanti, neįsivaizduojamą kiekį knygų talpinanti. Ir ji daugeliui matyta ne viename filme… Praveriu didžiules sunkias duris, patenku į kitą amžių, priešaky didinga erdvė, stebuklinga aura tvyro ore: išminties, žinių, patirties ir žinoma neišvengiamos filmų įtakos. Neišsisuksiu nuo akyse stovinčios ,,Seksas ir miestas“ filmo scenos, galėčiau ją vadinti pernelyg dramatiška, banalia, tuščia, bet visada už viso to slypi kažkas stipresnio, gilesnio, tai ką galima žiūrėti daugybę kartų ir vis atrasti kažką naujo, kaskart… Be jokios abejonės privalėjau tai pamatyti!

New York’o viešoji biblioteka
New York’o viešoji biblioteka
New York’o viešoji biblioteka

Kol širdis apsalusi nuo romantiškų svajų, o aš vis dar toje zonoje, pats metas grįžti į žemę ir paieškoti vietos užkąsti. Skrandis siunčia žinią apie maistą, o dar žinant, kad prie daugumos restoranų durų teks atstovėti eilę, šiuo klausimu užsiimame netrukus. Mano nuostabai vyksta greitas vartojimas, atėjai, pavalgei, užleidi vietą kitam. Beje, kokia Amerika be mėsainio, privalai jį suvalgyti, gi ne kasdien, be to, nuo to nei vienas dar nemirė. Šiame mieste dėl maisto neteko sukti galvos, viso Pasaulio virtuvės įvairiausių skonių vartotojų paslaugoms. Bet mano atmintyje, ne restoranas, netgi ne ypatingas patiekalas, o paprasta, daugybę metų veikianti italo užeiga, kurios favoritas — mozzarella su plėšyta jautiena sumuštinis.

Mozzrella ir jautienos sumuštinis Hoboken

Pagaliau miestą gaubia tamsa, įsižiebia milijonai šviesų, reklamų stendai tolumoje pašėlusiai mirga skelbdami garsiojo Times squer’o (Times Square) pradžią. Patenku į kitą erdvę ryškią ir drąsią. Minios turistų, fotoblykstės, stebiu nenutrūkstamą judėjimą, barai, restoranai perpildyti, vartojimas milžiniškas, prie teatrų nesidriekusios eilės. Atrodo, kad šiame mieste nereikia reklamos, kiekviena vieta turi savo vartotojus, rinka perpildyta.

42nd Street, pakeliui į Times squer’ą
Times squer’as
Times squer’as

Nepaprastai maloni ir netikėta staigmena buvo du bilietai į Brodvėjaus ,,Opera Fantomas“! Brodvėjaus gatvė žymi visame Pasaulyje garsiausiais teatrais, spektakliais, miuziklais, kai kurie iš jų, kaip minėtoji ,,Opera Fantomas“ vyksta eilę metų, premjera įvyko 1988 m., pasirodymai vyksta kiekvieną vakarą! Kažkas nepaprasto! Sėdžiu sukaustyta susižavėjimo, geriu kiekvieną akimirką, žaviuosi aktoriais, balsų skambesiu, kostiumais, makiažu, scena, besikeičiančiomis dekoracijomis… Nejučia prabėga neįkainojamos kelios valandos, neatsitokėju reginiu, išeinu pasikrovusi begalinės geros energijos, viduje tiek visko daug, sunku išreikšti jausmus… Būsi New York’e – privalai tai pamatyti, nepagailėk pinigų bilietams, taip jie nepigūs, bet patikėk, verti jų… Neveltui Brodvėjaus teatrai laikomi New York’o meno viršūne.

Akimirkos iš ,,Opera Fantomas”
Akimirkos iš ,,Opera Fantomas”

Kai nepailstančio miesto tempas tampa sunkus, pasiglemžia visas jėgas Centro parkas yra kaip tik ta vieta išsiilgus tylos, kurią rasi pačiame miesto centre. Vasarą jis skendi žalioje spalvoje. Čia tylu, miesto šurmulys stebuklingai išnyksta, gamtos apsupty mane pasitinka drasiosios voveraitės, žino, kad bus pavaišintos riešutais. Antys plaukioja ežere, o žiemos šalčiams paspaudus ir pasidengus ledui netrūksta čiuožinėjančių pačiūžomis… Priešaky pažįstami vaizdai ir vėl matyti ne viename filme, toks visas New York’as, pilnas nuolatinių įvykių, veiksmo, koncertų gatvėse, metro, vykstančių filmavimų su žymiausiais Pasaulio aktoriais. Čia prieš Šv. Kalėdas į gatves išeina tūkstančiai žmonių vilkinčių Kalėdų senelio kostiumą, čia kasmet vyksta New York’o maratonas, mados savaitė ir dar nesuskaičiuojama galybė renginių.

Taksi ,,Central Park West” gatvėje
Centro parkas
Centro parkas
Centro parkas

Empire State Building tapęs dar vienu miesto simboliu, tai Manheteno Penktojoje Aveniu stovintis 102 aukštų pastatas. Kylu į viršų, jaučiu, kaip užgula nuo aukščio ausys, įrengtoje apžvalgos aikštelėje įsimyliu miestą iš naujo — koks jis nenusakomai gražus! Nepriekaištingai blokais išdėstytos Manheteno gatvės, miesto stogai su įrengtomis terasomis juose ir aišku tolumoje mažoje salelėje laisvės simbolis — Laisvės statula (Statue of Liberty) prancūzų dovana amerikiečiams JAV nepriklausomybės šimtmečio proga 1886 m.

Vaizdas iš Empire State Building
Vaizdas iš Empire State Building
Vaizdas iš “Top of the Rock” pastato
Už nugaros šviesų jūra
Laisvės statula

Nugriautų Pasaulio prekybos centro dangoraižių dvynių vietoje iškilo naujas Freedom Tower dangoraižis, muziejus, bei memorialas teroro atakos aukoms atminti. Baseinas įrengtas vieno iš buvusio Prekybos centro pastatų vietoje, ant krašto iškalti žuvusiųjų vardai ir pavardės… Patekus į muziejaus vidų vaizdai prikausto, sklinda imituojamas tragedijos garso įrašas, iš lėktuvo, iš dangoraižių iš gatvėje esančių siaubo apimtų žmonių, balsai, riksmai ir galiausiai tyla… Neišvengiamai kūną užlieja baisi netolimos istorijos nuotaika, viskas vyko čia, įprastą darbo dieną, žuvo tūkstančiai žmonių, manau šią dieną pamena visas Pasaulis, tuos vaizdus transliavo visos televizijos… Ši diena visiems laikams pakeitė Amerikos gyvenimą...

Freedom Tower
Baseinas su žuvusiųjų vardais ir pavardėmis
Buvusių dangoraižių vietoje baseinas
Muziejuje daryta nuotrauka

Taip, jis apdainuotas, aprašytas, išsvajotas, legendomis apipintas, Pasaulio sostine tituluojamas, galimybių miestu vadinamas – charizmatiškasis New York’as! Ir jis tikrai toks, po jo dangumi telpa viskas: mada, stilius, menas, neįtikėtinos galimybės, jis turtingas ir prabangus, bet kartu paprastas, žemiškas… Tai tik dalis komplimentų, kurių jis vertas. Rašyti galima nesustojant, pasakoti visą naktį ir vis negana, nes kaip jau sakiau, kas kartą jis kitoks, kiekvienam iš mūsų…

Na o mes apie šį miestą turime savo istoriją ir dabar mastau, kaip gi gražiau užbaigus pasakojimą… Marcel begalinė meilė New York’ui niekur nedingo, pažadėjo grįžti, šypsosi ir sako, kad aš gražesnė, na o ir gražuolė Lietuva dabar užima ypatingą vietą Marcel širdyje, kuris save laiko Pasaulio piliečiu.


Jeigu tau patiko, prašau paspausk žemiau esančią žalią širdelę ⬇️


One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.