Vyno ir Tapas — por favor!

Maistas — toks geras, gal netgi magiškas žodis, žadinantis apetitą ir teikiantis džiaugsmą vien pagalvojus. Kiekvienam jis kitoks skanus ir tam yra labai geras trumpas išsireiškimas — skonio reikalas. Tarkim, aš bent kartą per metus mirštu dėl cepelinų, tysta seilė vien pagalvojus… Po beveik metų praleistų Pietryčių Azijoje jaučiu, kaip pasiilgau kažko europietiško, tokio paprasto, artimesnio prigimčiai, netgi primityviausias sumuštinis toks skanus ir pasiilgtas… Taip jau gavosi, kad cepelinais neteko mėgautis, šokome iškart į ispaniškus gėrius, tiesa, skųstis nėra ko. Taigi, Ispanija, Tu ne tik graži, šilta, vis dar dosni saulėtomis vasariškomis dienomis, tu dar ir skani. San Sebastian (Šiaurės Ispanija) vadinamas gurmanų rojumi ir ne be reikalo, tai miestas turintis vieną didžiausių Michelin žvaigždžių skaičių vienam kvadratiniam metrui, o keletas restoranų puikuojasi geriausių Pasaulio restoranų dešimtukuose. To lyg ir pakaktų, kad įkvėptų Jus aplankyti šią gurmanišką meką. Bet apie San Sebastian dar ne šiandien.

Ispanija didelė šalis, skirtingi regionai, klimatas, istorinės aplinkybės suformavo skirtingą virtuvę. Šios dienos pasakojimas apie Valencijos regiono skonius.


Prašnekus apie ispanų virtuvę dažnam prieš akis iškyla Paella, ruošiama didžiulėje apvalioje keptuvėje. Ir Jūs visiškai teisūs taip manydami. Tai labai populiarus patiekalas gimęs Valencijos regione. Paella gaminama iš trijų pagrindinių ingredientų: baltųjų ryžių, šafranų ir alyvuogių aliejaus, be jų nei iš vietos. O kokia mėsa, daržovės ar jūros gėrybės bus naudojamos jau skonio ir virėjo fantazijos reikalas. Dažniausiai tai būna vištiena, jūros gėrybės, triušiena, saldžiosios paprikos, žaliosios ir baltosios pupelės gardinama čiobreliais ir dar kažin kuo, kas daro skonį gerą.


Užkandžiai, vienas populiariausių ,,užsiėmimų” Ispanijoje. Prieš siestą ir po jos, tiek ryte ir vakare. Užkandžiaujama mažais sumuštiniais, greitai paruošiamais užkandžiais, krevetėmis, kalmarais, aštunkojais, kumpiu, sūriu, sardinėmis, chorizo dešra, šampinjonais, artišokais, alyvuogėmis, keptomis bulvytėmis, mėsos kukuliais ir tt. Ir visa tai turi vieną pavadinimą — Tapas. Tapas lyg aperityvas paprastai būna šalti ir karšti, valgomi rankomis, nedidelėmis porcijomis, dažnai šalia gardinant balta duona, būtinai alyvuogių aliejumi ir aišku užgeriant vynu. Tapas gali būti patiekiami ir kaip baro užkandis, sėdint už baro, ir kaip lengvas atskiras patiekalas. Man tapas labiau primena tikrų tikriausią bendravimo kultūrą, ispanai mėgsta barus, sėdėti šnekučiuotis, gerti vyną ir užkandžiauti. Viena iš legendų (jų yra daugiau) pasakojanti, kaip atsirado tapas. Pasirodo norint apsaugoti į taures supilstytą vyną, kad nepatektų dulkių ar musių į jį, jas uždengdavo kumpio ar sūrio gabalėliu, duonos riekele. Žinoma toks sprendimas labai patiko lankytojams ir virto gražia tradicija. Tapas išpopuliarėjo, jų pasiūla didėjo, netrukus išplito po visą Ispaniją. O dabar tai jau neatsiejama kultūros dalis.


Bocadillo — ispaniškas sumuštinis su išilgai perpjauta ispaniška duona būna patiekiamas šiltas ar šaltas. Naudojami padažai majonezas, ketchup’as, pomidorų padažas ar aioli (tai lyg majonezas, emulsija gaminamas iš daug česnako, alyvuogių aliejaus, kiaušinio trynių, gardintas druska). Bocadillo dažniausiai patiekiamas su šaltu alumi ar raudono vyno taure, sakiau, be vyno niekaip… Šis sumuštinis turi daugybę rūšių, pasirinkimas platus: Bocadillo su omletu, šalta mėsa, sūriu, daržovėmis, kiaušiniais, kumpiu ir kt.


Tai tik trupiniai spalvotoje skonių, kvapnių prieskonių, aitrių aromatų pilnoje Ispanijos virtuvėje. O kiek dar neišbandyta, neragauta ir nepapasakota, kiek dar regionų skirtingais papročiais ir virtuve nelankyta. Bet visko po truputį, viskam saikas ir savas laikas, taigi, ragaujame, mėgaujamės, užkandžiaujame, bendraujame, gurkšnojame, džiaugiamės gyvenimu, oru, saule, bet ne ėdame, gerai? Maistas skirtas ragauti, o jo mūsų organizmui reikia, kad būtume gyvi ir sveiki su lengvais nuklydimais ir ,,cheat day“… Tad, negyvename tam kad valgytume, bet valgome tam, kad gyventume. Su lengvu prieskoniu, malonumo gurkšniu, lengvu tapas ir gardaus vyno taure.


Ačiū skaičiusiems. Jeigu patiko spausk mažą žalią širdelę žemiau 💚. Man bus malonu, o taip pat tai padės kitiems žmonėms rasti mano istorijas/pasakojimus.